Kolejny miesiąc przed nami. Też odnosicie wrażenie, że czas leci nieubłaganie? Dopiero co cieszyliśmy się błogą, słoneczną, październikową pogodą, a nie wiadomo kiedy szarość zawitała za naszymi oknami na dobre. Jednak żeby nie poddawać się jesiennej chandrze, najlepiej zaczerpnąć pozytywne emocje prosto z… teatru!  

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy 10 spektakli teatralnych, na które warto postawić, uciekając od jesiennej aury. Jak to mówią – dla każdego coś dobrego. Sprawdźcie koniecznie.

Garnizon Sztuki “Niepamięć”

Data premiery: 12 listopada
Kolejne spektakle: 13, 14 listopada

Garnizon Sztuki nie spoczywa na laurach. Już niedługo premierę będzie miał spektakl “Niepamięć”. Reżyseruje Piotr Ratajczak, autorem sztuki jest najmodniejszy polski dramaturg współczesny Marek Modzelewski – twórca scenariusza do kinowego hitu “Teściowie”. “Niepamięć” to spektakl stworzony w koprodukcji warszawskiego Garnizonu Sztuki i łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza. To przewrotna, błyskotliwa, trzymająca w napięciu historia o relacjach międzyludzkich. Na scenie zobaczymy m.in. Magdalenę Kumorek, Agnieszkę Więdłochę, Rafała Królikowskiego, Marcina Korcza i Krystiana Pestę. Zróżnicowana obsada ciekawi i intryguje. Zresztą, jak cały spektakl, który owiany jest tajemnicą. Czy da się rozliczyć przeszłość? Czym tak naprawdę jest niepamięć? 

Pełny opis spektaklu Niepamięć oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Teatr 6. piętro “Sinatra 100+”

Terminy spektakli: 20, 21 listopada

Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie tupnął nóżką do piosenek w wykonaniu Franka Sinatry! “Sinatra 100+” to pełne niesamowitej energii wydarzenie wokalno-wizualne, łączące w sobie koncert, spektakl oraz widowisko estradowe. Jest to okazja do zobaczenia młodych adeptów warszawskiej szkoły teatralnej w akcji. Zabiorą Was wspólnie z zespołem Chopin University Big Band w dwugodzinną podróż przez życie i twórczość jednej z największych ikon muzyki popularnej XX wieku. To będzie wieczór pełen muzyki, tańca i samych pozytywnych emocji.

Pełny opis spektakl Sinatra 100+ oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Teatr Narodowy “Tchnienie”

Terminy spektakli: 16 i 17 listopada

Spektakl, jakich obecnie w repertuarze zdecydowanie jest za mało. Skromna scenografia, kostiumy i kameralna obsada. Prosty scenariusz, jeden temat i dwójka młodych aktorów. Brak (pozornie) efektownych dodatków powoduje u widza większe skupienie na tym, co najważniejsze – na treści spektaklu. To błyskotliwa, pełna humoru i wzruszająca opowieść miłości dwójki młodych ludzi. Czy uczucie może ocalić naszą planetę? Dokąd ona zmierza? Ocena 9,1/10 na ewejsciowki.pl mówi sama za siebie – na to TRZEBA się wybrać.

Pełny opis spektaklu Tchnienie  oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Och-Teatr “Przedstawienie świąteczne w szpitalu św. Andrzeja”

Terminy spektakli: 26, 27, 28 listopada

Czy ktoś z Was słyszał już w radiu piosenkę “Last Christmas”? Spokojnie, podobno w listopadzie już można przywoływać święta. Spektakl w reżyserii Krystyny Jandy “Przedstawienie świąteczne w szpitalu św. Andrzeja” to idealny początek tego magicznego okresu. Jest to utwór sceniczny uznany za najzabawniejszy wśród dorobku Raya Cooneya – autora tekstów takich jak “Mayday” czy “Mayday 2”. Jak to u mistrza farsy bywa, również i w tej sztuce pojawia się zawrotne tempo, niespodziewane rozwiązania i wyraziste charaktery. Na scenie zobaczycie m.in. Marcina Perchucia, Cezarego Żaka czy Macieja Wierzbickiego.

Pełny opis spektaklu Przedstawienie w szpitalu św. Andrzeja  oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Teatr Współczesny “Wstyd”

Terminy spektakli: 18, 19, 20, 21 listopada

Widzieliście już najnowszy kinowy hit “Teściowie”? Scenariusz jest autorstwa Marka Modzelewskiego, a tę samą historię na podstawie tego samego scenariusza możecie zobaczyć w wersji teatralnej na scenie Teatru Współczesnego. Jest to spektakl pt. “Wstyd” – reżyseruje Wojciech Malajkat, na scenie dwie genialne, aktorskie pary. Agnieszka Suchora, Iza Kuna, Mariusz Jakus i Jacek Braciak – to oni zmierzą się z 162 synonimami słowa “wstyd”. Sztuka dzieje się tu i teraz, jej bohaterowie żyją wśród nas. Może łatwo się z nich śmiać i surowo ich osądzać. Jednak może znajdziemy tam również cząstkę siebie…

Pełny opis spektaklu Wstyd oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Teatr IMKA “Krótka rozmowa ze śmiercią”

Terminy spektakli: 16, 17 listopada

Śmierć. Od wieków próbowano ją obłaskawiać, oswoić, ale też oszukać czy przechytrzyć. Polski reżyser teatralny, dramaturg i scenograf – Marcin Liber, bierze na tapet dwa klasyczne utwory literatury staropolskiej, zadając pytanie, jaki może być współczesny sposób funkcjonowania ich obu. Jak dziś patrzymy na średniowieczny danse macabre? Czy jesteśmy w stanie przechytrzyć strach przed tym, co nieuniknione? 

Spektakl na podstawie “Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią” Mikołaja z Mierzyńca oraz “Krótkiej rozprawy między trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem” Mikołaja Reja.

Pełny opis spektaklu Krótka rozmowa ze śmiercią oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Spektaklove “Imię”

Terminy spektakli: 21 listopada

Jak za oknem robi się smutno i ciemno, to nic nie pomaga bardziej niż duża dawka śmiechu. “Imię” to spektakl wyjątkowy na tę okazję. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru w paryskim mieszkaniu. Profesor literatury wspólnie z żoną wyprawił kolację, zapraszając na nią przyjaciół i rodzinę. “Czy macie już jakiś pomysł na imię?” – z pozoru błahe zamieszanie będzie punktem wyjścia do niemałych sporów. Jak zakończy się spotkanie? Czy wszyscy wyjdą z niego cali? Wieczór w Małej Warszawie to wyjątkowy wieczór. Skorzystajcie z niego koniecznie!

Pełny opis spektaklu Imię oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

sztuka na wynos w Krakowie “Nie budźcie mnie” 

Terminy spektakli: 13, 15 listopada 

Kraków! Nie zapomnieliśmy o Was, a w nurcie zasady “ostatni będą pierwszymi”, mamy dla Was coś absolutnie wyjątkowego. Sztuka na wynos to najbardziej kameralny teatr repertuarowy Krakowa, Europy a może nawet i świata. Na widowni jest 13 regularnych miejsc, kilka dostawek i poduch. Już w listopadzie macie okazję wpaść na Starowiślną 55 i przeżyć spektakl w tym urokliwym miejscu, czyli w starej, krakowskiej kamienicy. “Nie budźcie mnie” to świetne przedstawienie poruszające problem między dwojgiem ludzi. Niesamowity klimat, genialna gra aktorska i duża dawka śmiechu. Czy może być lepiej? Sztuka na wynos smakuje najlepiej na Starowiślnej 55. 

Pełny opis spektaklu Nie budźcie mnie oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach “Klątwa rodziny Kennedych”

Terminy spektakli: 11, 12, 13, 14 listopada

Spektakl ten bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Został nie tylko doceniony przez krytykę, ale przede wszystkim cieszy się powodzeniem wśród widzów. Uczestnicząc w tym spektaklu, możecie dowiedzieć się więcej o rodzie Kennedych, zaczynając od historii siostry przyszłego prezydenta – Rosemary, na której przeprowadzono zabieg lobotomii. Jakie sekrety skrywa rodzina Kennedych? Jak potoczyły się ich losy? Nauka przez teatr to przyjemność, dlatego już zazdrościmy mieszkańcom Kielc takiej możliwości.

Pełny opis spektaklu Klątwa rodziny Kennedych oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Agencja GRUV ART w Poznaniu “8 kobiet” 

Terminy spektakli: 17 listopada o 17.30 i 20.30

Matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki, dwie pokojówki – osiem kobiet podejrzanych jest o zabójstwo pana domu. Każda ma nie tylko alibi, ale i motyw, by zabić. Błyskotliwe riposty, dynamiczna akcja i genialna gra aktorska ośmiu aktorek to połączenie idealne. Kto zabił? Kobiety będą próbowały rozwiązać zagadkę, jednak jak im to pójdzie? O tym możecie przekonać się jedynie na własnej skórze. Na scenie zobaczycie m.in Marię Seweryn czy Paulinę Chruściel, oraz wiele innych fenomenalnych aktorek, które językiem komedii opowiedzą o różnych typach, tajemnicach i wymiarach kobiecości.

Pełny opis spektaklu 8 kobiet oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

****

Jest tyle świetnych propozycji teatralnych na ten miesiąc, że można byłoby nie wychodzić z teatru. Mamy nadzieję, że nasz blog powoli staje się miejscem, w którym co miesiąc sprawdzacie, na co warto się wybrać. Życzymy Wam pięknych listopadowych emocji i teatralnych przeżyć!