Uwaga, uwaga – czas na ranking spektakli teatralnych 2022! Chyba każdy z nas doskonale wie, jak to bywa z noworocznymi postanowieniami… W styczniu je spiszemy, w lutym zaczniemy realizować, a koło marca już o nich zapomnimy . A gdyby tak spróbować wytrwać chociaż w jednym, wyjątkowym postanowieniu, że przynajmniej raz w miesiącu wybierzesz się na coś ciekawego do teatru? Bardzo chętnie Ci w tym pomożemy, zaczynając już teraz. Poniżej znajdziesz spis spektakli, na które warto wybrać się w tym miesiącu. Warszawa, Kraków, Wrocław… Macie sporo ciekawych propozycji w repertuarze!

Na co do teatru – Warszawa

“Wesele” Teatr Polski w Warszawie

Terminy spektakli: 7 i 9 stycznia

Jeden z najważniejszych dwudziestowiecznych polskich utworów dramatycznych. Dzieło Stanisława Wyspiańskiego to klasyk, który trzeba zobaczyć, a na scenie Teatru Polskiego w Warszawie był już wystawiany czterokrotnie – przez światowej sławy reżyserów takich jak Aleksander Zelwerowicz, Jerzy Rakowiecki oraz dwukrotnie Kazimierz Dejmek. Tym razem ten ponadczasowy dramat możecie zobaczyć w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, dyrektora Teatru STU w Krakowie. Ten spektakl to przede wszystkim fenomenalna obsada aktorska – wielkie osobistości takie jak Andrzej Seweryn, Jerzy Trela czy Joanna Trzepiecińska.

Pełny opis spektaklu „Wesele” oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

“Przybysz” Teatr Rampa w Warszawie

Terminy spektakli: 14, 15 i 16 stycznia

Siedmioro młodych aktorów zabierze Was w oniryczny, magiczny świat tułaczki. Spektakl ten jest spektaklem dyplomowym ówczesnych studentów aktorstwa muzycznego w Akademii Teatralnej w Warszawie i jest to wyjątkowe widowisko, które zdobyło serca szerokiej publiczności. To poemat muzyczny, który powstał na motywach albumu “The Arrival” Shauna Tuna – opowieść o bezgranicznej miłości, tęsknocie, strachu i poszukiwaniu. Jeśli macie wolny jeden z wieczorów 14, 15 lub 16 stycznia, to koniecznie zanurzcie się w ten wyjątkowy świat wypełniony pięknymi piosenkami, muzyką i tańcem. 

Pełny opis spektaklu „Przybysz” oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

“Kto chce być Żydem?” Teatr Współczesny w Warszawie

Terminy spektakli: 14, 15, 16 oraz 21, 22, 23 stycznia

Rok 2021 był zdecydowanie rokiem Marka Modzelewskiego. “Wstyd” jego autorstwa, wystawiany w Teatrze Współczesnym, i film “Teściowie” podbił serca widzów. A jego kolejna sztuka, “Kto chce być Żydem?”, miała swoją premierę tuż przed nowym rokiem. Gdy zaczynamy oglądać spektakl, to mamy wrażenie, że zapowiada się miłe, rodzinne spotkanie przy wykwintnych trunkach i dobrym jedzeniu… Jak to się dalej potoczy? Genialna obsada, m.in. Iza Kuna, Andrzej Zieliński i Cezary Łukaszewicz, reżyseria Wojciecha Malajkata i scenariusz Marka Modzelewskiego to połączenie, które zdecydowanie warto zobaczyć w nowym roku. Głęboko liczymy na to, że “Kto chce być Żydem” znajdzie się na liście najpopularniejszych sztuk teatralnych 2022. 

Pełny opis spektaklu „Kto chce być Żydem?” oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

“8 kobiet” Och-Teatr w Warszawie

Terminy spektakli: 15 i 16 stycznia

Osiem kobiet – matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki i dwie pokojówki – jest podejrzanych o zabicie pana domu. Każda ma jednak motyw i alibi. Która z nich to zrobiła? Próbując rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci, zaczynają prowadzić pełne zaskakujących zwrotów akcji dochodzenie. Jeśli lubicie dramaty Agaty Christie, to ten spektakl zdecydowanie przypadnie Wam do gustu. Jest to połączenie powieści kryminalnej, melodramatu i komedii. Osiem kobiet to nic innego, jak osiem wspaniałych aktorek na jednej scenie, a wśród nich m.in Katarzyna Gniewkowska oraz Maria Seweryn. 

Pełny opis spektaklu „8 kobiet” oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

“Słoneczna linia” Teatr Polonia w Warszawie

Terminy spektakli: 17, 18 i 19 stycznia

Magdalena Boczarska i Borys Szyc w fenomenalnym duodramie poruszającym niezwykle ważny temat komunikacji między ludźmi. “Słoneczna linia” to sztuka Iwana Wyrypajewa, która stawia przed widzem pytanie “jak nie tylko słyszeć, ale też słuchać?”. Fabuła dramatu opiera się na konflikcie pary małżeńskiej, która na oczach widza próbuje rozwiązać skomplikowane, psychologiczne węzły. Jak wejść z drugą osobą w prawdziwy, głęboki kontakt? Jak rozwijać się i iść swoją drogą, nie zatracając relacji? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w Teatrze Polonia. 

Pełny opis spektaklu „Słoneczna linia” oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Na co do teatru – Kraków

“Pani Bovary. Możliwa historia” Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Terminy spektakli: 14, 15 i 16 stycznia

“Pani Bovary” Gustave’a Flauberta jest zapewne ulubioną książką wielu z Was. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, kim dzisiaj byłaby Pani Bovary? Żoną, matką, kobietą i człowiekiem o wielkim potencjale twórczym. Spektakl w Teatrze Słowackiego w Krakowie to kameralna inscenizacja Flaubertowskiej historii o poszukiwaniu tożsamości w kontekście kobiecych ról. Jak do tego wszystkiego mają się oczekiwania w stosunku do kobiet i narzucane im schematy społeczne? To kawał dobrego teatru, z którym warto rozpocząć nowy rok.

Pełny opis spektaklu „Pani Bovary” oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

“Miłość” Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Terminy spektakli: 22, 23 i 24 stycznia

Anna Polony i Jan Peszek we wzruszającej opowieści o odkrywaniu namiętności i rodzącej się fascynacji dwójki dojrzałych ludzi. Łączy ich podeszły wiek, samotność i lęk przed rodzącym się uczuciem. To fenomenalny spektakl o potrzebie obecności drugiego człowieka i o strachu, jaki w nas jest przed wejściem w nową relację. Legendarne osobistości polskiego kina i teatru w iście wyjątkowej sztuce. 

Pełny opis spektaklu „Miłość” oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

Na co do teatru – Wrocław

“Lot nad kukułczym gniazdem” Teatr Polski we Wrocławiu

Terminy spektakli: 28, 29 i 30 stycznia

Jest to adaptacja bestsellerowej powieści Kena Keseya, niezwykła opowieść o buncie lekkoducha osadzonego w szpitalu psychiatrycznym. Czy wiedzieliście, że autor napisał tę książkę w Kalifornii po tym, jak zgłosił się do tajnego programu rządowego finansowanego przez CIA? Trafił tam na ciekawe badania, podczas których testowano na ludziach środki halucynogenne, a na podstawie tych doświadczeń – napisał właśnie tę powieść. Ciekawe, prawda? Jeszcze ciekawszy musi być spektakl, który powstał z dbałością o każdy szczegół tej historii. Nie chcemy nic mówić, ale na ten spektakl warto wybrać się nawet wtedy, kiedy nie mieszka się we Wrocławiu.

Pełny opis spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem” oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

***

Podsumowując, chyba nie ma nic lepszego niż teatralny początek nowego roku, a te tytuły to najpopularniejsze spektakle teatralne 2022 w styczniu. W tym roku życzymy zarówno sobie, jak i Wam – żebyśmy mogli do teatru chodzić (bez żadnych ograniczeń!), doświadczać go, a podczas spektakli śmiać się i wzruszać.