wróć do bloga

Spektakle z motywem coming outu

Na teatralnych scenach coraz częściej możemy oglądać poruszające i wielowarstwowe historie nieheteronormatywnych bohaterów. W tym artykule znajdziecie spektakle, podczas których twórcy poruszają temat niezwykle emocjonalnego procesu godzenia się z własną seksualnością,

„Tom na wsi” TR Warszawa

Chociaż „Tom na wsi” Michela Marca Boucharda wystawiany jest w Polsce pierwszy raz, to wiele osób może kojarzyć historię z filmu „Tom” Xaviera Dolana. Reżyser po zobaczeniu spektaklu, skontaktował się z autorem sztuki, aby zaadaptować ją na dużym ekranie.

W ponurej wsi odbywa się pogrzeb tragicznie zmarłego chłopaka. Na ceremonię przyjeżdża Tom, młody mężczyzna z dużego miasta. Szybko zdaje sobie sprawę, że matka zmarłego nie wie, że jej syn był gejem.

Jednak prawda nie może wyjść na jaw. Jej drugie dziecko, brutalny farmer, grozi Tomowi, zmuszając go do kłamstw. Mimo doświadczanej przemocy i strachu, tytułowy bohater przywiązuje się do sadystycznego mężczyzny.

Zobacz spektakl


„To wiem na pewno” Teatr Ateneum w Warszawie

W tym intymnym spektaklu publiczność obserwuje bohaterów, którzy podążają za swoimi przekonaniami i rozpoczynają nowy rozdział w życiu.

Najmłodsza córka wraca do domu z podróży po Europie, podczas której okradł ją mężczyzna, w którym się zakochała. A to tylko początek zawirowań w życiu rodziny. Kolejna córka też jest nieszczęśliwa – zostawia męża i dzieci, aby rozpocząć nowe życie z kimś innym. Dodatkowo okazuje się, że najmłodszy syn nielegalnie zarabia pieniądze.

A jak zareagują rodzice, kiedy ich najstarsze dziecko ujawni transpłciowość? Dla wszystkich będzie to traumatyczne przeżycie, po którym nic już nie będzie takie, jak dawniej. Od tego momentu Marianna zacznie oddalać się od rodziny, przeprowadzając się do innego miasta.

Zobacz spektakl


„Orlando. Biografie” Teatr Powszechny w Warszawie

Książka Virginii Woolf Orlando”, okrzyknięta klasyką feminizmu, po raz pierwszy ukazała się czytelnikom w 1928 roku. Autorka zadedykowała powieść swojej kochance – Vicie Sackville-West – zamężnej poetce, z którą przyjaźniła się do końca życia.

Fabuła fikcyjnej biografii rozwija się na przestrzeni kilku stuleci. Na początku powieści główny bohater jest szesnastoletnim szlachcicem, a pod koniec – trzydziestosześcioletnią poetką. W trakcie swojego życia spotyka się z najwybitniejszymi postaciami historii literatury angielskiej.

Słynny tekst i jego filmowa adaptacja zainspirowały twórców do stworzenia spektaklu „Orlando. Biografie.” Podczas sztuki publiczność będzie mogła przyjrzeć się punktowi widzenia zarówno artystów cispłciowych, jak i transpłciowych.

Widzowie będą mogli zastanowić się nad dwoistością ludzkiej natury i społecznymi rolami narzucanymi płciom. Na scenie Teatru Powszechnego można będzie podziwiać m.in. LULLĘ – Andrzeja Szwana, Anu Czerwińskiego i Filipkę Rutkowską.

Zobacz spektakl


„Casa Valentina” Och-Teatr w Warszawie

Podczas spektaklu „Casa Valentina” można przenieść się w czasie do 1962 roku. Fabuła dzieje się w schowanym wśród gór Catskills hoteliku – wymarzonym miejscu na letnie i beztroskie wakacje.

Jednak właściciele, Rita i George, mają zupełnie inną wizję, jak powinien wyglądać ich pensjonat. Miejsce staje się oazą dla mężczyzn, którzy jedynie tutaj czują się bezpiecznie, aby ujawnić swoje kobiece alter ego. Na co dzień muszą ukrywać swoją prawdziwą naturę.

Bo w latach 60. osoby LGBT+ były traktowane jak przestępcy i nie mogły cieszyć się równym traktowaniem. Dlatego kiedy pewnego dnia na policję wpływa doniesienie o spotkaniach gości, a ci stają przed decyzją sformalizowania organizacji, w grupie pojawia się kryzys.

Zobacz spektakl


„Powrót do Reims” Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Jeśli czytaliście kiedyś „Powrót do Reims” francuskiego socjologa Didiera Eribona, to na pewno już wiecie, że spektakl o tym samym tytule, który możecie obejrzeć w Teatrze Łaźnia Nowa będzie czymś wyjątkowym.

Didier dzieli się w książce swoją osobistą historią. Mężczyzna wyjeżdżając wiele lat wcześniej do Paryża, chciał być kimś innym – wykształconym, oczytanym intelektualistą. Udało się. Skończył studia i osiągnął sukces. Dopiero tam ujawnił się też jako homoseksualista.

Śmierć ojca zmusiła go jednak do powrotu do rodzinnego miasta, gdzie spotkał się z dawnym środowiskiem. Tam zagłębia się w historię swojego dzieciństwa, rodziny, ich statusu społecznego i odkrywa swoją tożsamość.

Zobacz spektakl


„Anioły w Ameryce” Teatr Ludowy w Krakowie

Do napisania „Aniołów w Ameryce” Tony’ego Kushnera natchnął sen, który przyśnił mu się po śmierci byłego kolegi, który zmarł na AIDS. W ten sposób powstała przełomowa sztuka, która dosadnie ukazała ówczesną rzeczywistość.

Podczas spektaklu przeniesiesz się do Ameryki lat 80., Ameryki w której władzę pełni konserwatywny prezydent Ronald Reagan, a społeczeństwo wyklucza osoby homoseksualne.

Dodatkowo, w Teatrze Ludowym, w którym odbywa się przedstawienie, jak zawsze możesz spodziewać się spektakularnej scenografii, kostiumów i oczywiście gry aktorskiej na najwyższym poziomie.

Zobacz spektakl