wróć do bloga

Kiedy otworzą teatry? Aktualne obostrzenia w teatrach 2022

Aktualizacja 30.11.2021

Wczorajsza konferencja w sprawie obowiązujących obostrzeń (29.11.2021) okazała się wprowadzać znaczące zmiany, zarówno dla sektora kultury, jak i pozostałych obszarów. Jakie zasady będą obowiązywać od 1 grudnia? Poniżej przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informacje.

50% obłożenia:

Limit obecnych osób w został znacząco zmniejszony. Obowiązuje on w restauracjach, hotelach, kościołach oraz w instytucjach kultury, takich jak teatr, kino filharmonie, domy kultury. Limit 50% obłożenia obowiązuje również w niektórych obiektach sportowych, np. na basenie czy w aquaparku.

Limit do 100 osób:

Od 1 grudnia zmniejszony będzie również limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, takich jak ślub, wesele, spotkania oraz na dyskotekach. Na tego typu imprezach może pojawić się nie więcej, niż 100 osób.

1 osoba na 15m2:

Jeśli zaś chodzi o siłownie, kluby fitness, muzea i galerie sztuki, konferencje, handel oraz hazard, limit zostanie zmniejszony do 1 osoby na 15m2.

Co ważne, do limitu osób nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciwko wirusowi Sars-Cov-19. Obsługa obiektu ma obowiązek sprawdzić, ile procent uczestników to osoby zaszczepione. Zapowiadane są kontrole i surowe mandaty dla obiektów, które nie będą się do tego nakazu stosować.

W związku z nowymi obostrzeniami pamiętajcie, że obsługa obiektu ma prawo sprawdzić stan zaszczepienia każdego uczestnika. Nie zapomnijcie o maseczkach i częstej dezynfekcji rąk. Dbajmy o siebie i bliskich.

Aktualizacja 12.05.2021

Dziś rządzący zaskoczyli mieszkańców całej Polski. Wcześniejsze ustalenia zostały zmienione, ale dla miłośników kultury mamy dobre informacje!

Teatry otwarte będą już 21 maja – podobnie kina, opery, filharmonie i inne instytucje kultury. Dzięki temu na widownię wrócimy już w przyszły piątek.

Oczywiście spektakle na żywo będą odbywać się przy zachowaniu reżimu sanitarnego. W trakcie spektaklu, seansu czy innego pokazu wszyscy widzowie będą musieli pozostać w maseczkach. Maksymalne obłożenie ma wynosić 50% miejsc, a na terenie obiektu nie będzie można spożywać posiłków ani napojów.

Repertuar teatralny na maj i czerwiec w swoich ulubionych teatrach możecie już znaleźć na eWejściówki.pl. Nie zwlekajcie z zakupem biletów – znikają w zatrważającym tempie!

Aktualizacja 15.04.2021

Dzisiejsza konferencja premiera okazała się miłym zaskoczeniem dla miłośników kultury w całej Polsce. Jak się okazało, odmrażanie gospodarki obejmie sektor kultury. Zmiany nastąpią stopniowo – jeśli dane poluzowanie obostrzeń nie wywoła znaczącego wzrostu zachorowań, wprowadzony zostanie następny krok.

Plan rozmrażania dla sektora kultury prezentuje się następująco:

4 maja – otwarcie muzeów i galerii sztuki. Zwiedzający będą musieli pozostać w maseczkach oraz ściśle przestrzegać reżimu sanitarnego, a obłożenie placówki nie będzie mogło przekroczyć 1 osoby na 15 m2.

źródło – https://twitter.com/PremierRP/

15 maja – teatry i kina będą mogły wznowić działalność w plenerze. Na świeżym powietrzu obejrzymy spektakle oraz seanse przy maksymalnym obłożeniu 50% możliwej powierzchni.

źródło – https://twitter.com/PremierRP/

29 maja – to data najbardziej wyczekiwana przez wszystkich miłośników kultury. Tego dnia zostaną otwarte teatry i kina w całej Polsce. Widownia będzie zapełniona w maksymalnie 50%, a widzowie przez cały czas trwania spektaklu lub seansu będą musieli pozostać w maseczkach.

źxródło – https://twitter.com/PremierRP/

Bilety do teatrów na czas po otwarciu są już dostępne do kupienia online. Zaplanuj wieczór w teatrze już dziś – bilety na spektakle w Twoim mieście znajdziesz TUTAJ

Aktualizacja 15.04.2021

Kina, teatry, muzea i wszelkie instytucje kultury nie otwierają swoich drzwi już od ponad miesiąca. Sytuacja jest niezadowalająca nie tylko dla odbiorców kultury, którzy z niecierpliwością czekają na zniesienie restrykcji, ale przede wszystkim jest to trudny czas dla artystów i pracowników związanych z kulturą. Koronawirus spowoduje ogromne straty finansowe, które postawią wiele instytucji w kryzysie.

Niestety ostatnie ogłoszenie obostrzeń nie przyniosło pozytywnych zmian w sektorze kultury. Teatry, muzea, kina, domy kultury, galerie sztuki i inne instytucje kultury pozostaną zamknięte przynajmniej do 25 kwietnia. Dotyczy to instytucji w całej Polsce.

To już kolejny tydzień, w którym nie doczekaliśmy się otwarcia teatrów. W związku z tym sektor kulturalny coraz bardziej przenosi się do sfery online. Spektakle transmitowane w sieci, często w czasie rzeczywistym, cieszą się sporą popularnością. Dzięki temu w internecie znajdziemy bardzo obszerną ofertę kulturalną, od dramatu i opery aż po komedie, improwizacje i koncerty, a także spektakle dla dzieci.

Teatr online to forma, która pozwala przetrwać pandemię Waszym ulubionym instytucjom kultury. Sprawdźcie, jakie spektakle transmituje Wasz ulubiony teatr – spektakle online z teatrów w całej Polsce znajdziecie TUTAJ .

Aktualizacja 05.02.2021

Z radością informujemy, że po długim czasie tęsknoty za instytucjami kultury nadchodzi moment otwarcia kin i teatrów! Na ostatniej konferencji dotyczącej obostrzeń dowiedzieliśmy się, że kina i teatry otworzą się 12 lutego, czyli w najbliższy piątek. Tym razem jednak odmrażanie gospodarki będzie odbywało się ostrożniej. Teatry i kina zostaną bowiem otwarte tylko na 2 tygodnie, po czym zostanie podjęta decyzja o stałym otwarciu lub zamknięciu. Trzymamy kciuki, że ponowne zamknięcie nie będzie miało miejsca.

Dlatego też apelujemy do wszystkich widzów, aby odwiedzając instytucje kultury (i nie tylko!) przestrzegali wymogów sanitarnych. W trakcie spektaklu lub seansu wszyscy widzowie muszą pozostać w maseczkach, a na widowni 50% miejsc musi być pustych. Pamiętajcie, że jeśli ilość zarażeń nie wzrośnie znacząco, będziemy mogli cieszyć się kinem i teatrem na co dzień. Mamy szczerą nadzieję, że to się uda!

Teatry publikują repertuar na najbliższe dni w zastraszającym tempie, a bilety sprzedają się jeszcze szybciej. Codziennie pojawiają się nowe spektakle, które warte są uwagi widzów. Ze względu na zmniejszoną pojemność widowni bilety sprzedają się znacznie szybciej, dlatego zachęcamy do śledzenia Waszych ulubionych teatrów na bieżąco. Tutaj znajdziecie bilety na spektakle w:

źródło https://twitter.com/PremierRP/status/1357637388273598465/photo/1

Do zobaczenia na widowni i nie zapomnijcie zabrać maseczki!

Aktualizacja 27.05.2020

Na dzisiejszej konferencji usłyszeliśmy kilka konkretnych informacji, które dotyczą odmrażania gospodarki w obszarze kultury.

Najważniejsza dla nas informacja – teatry będą mogły się otworzyć już 6 czerwca! Nie jest to wymóg, a jedynie możliwość, dlatego o poszczególnych teatrach decydujących się na otwarcie będziemy informować na bieżąco w tym artykule – Które teatry otwarte

Dalej obowiązywać będą wymogi sanitarne, czyli noszenie maseczek oraz zachowanie dystansu społecznego, co przełoży się na możliwość zapełnienia maksymalnie połowy miejsc na widowni.

Powyższe ustalenia dotyczą nie tylko teatrów, ale też kin, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków. Dodatkowym plusem jest możliwość organizowania koncertów plenerowych do 150 osób przy zachowaniu wymogów sanitarnych, i to już od 30 maja!

Na stronie repertuar teatrów znajdziecie bilety na spektakle w teatrach oraz do muzeów, które już są otwarte.

…a dopóki wszystkie teatry nie zostaną otwarte, pamiętajcie, że wiele z nich transmituje swoje spektakle online. Informacje o wszystkich transmisjach i możliwość wsparcia teatrów znajdziecie w kategorii Spektakle Online

źródło grafiki https://twitter.com/PremierRP/status/1265579652615192579

Aktualizacja 20.05.2020

Polski rządu udostępnił zalecenia w sprawie ponownego otwarcia instytucji kultury takich jak teatr i kino, które mogą być stopniowo wdrażane. Przywrócenie normalnego funkcjonowania dzieli się na trzy fazy.

Faza pierwsza koncentruje się na działaniach, które należy podjąć przed przejściem na pracę stacjonarną. Wszyscy pracownicy muszą mieć zapewnione maseczki, rękawiczki oraz preparaty do dezynfekcji. Organizacja stanowisk z uwzględnieniem zachowania dystansu, przygotowanie personelu do nowego trybu pracy, przegląd i odkażanie sprzętu wentylacyjnego – to kolejne wytyczne, które muszą zostać spełnione. Lista obejmuje więcej szczegółowych działań, których wykonanie może przebiegać do końca fazy drugiej.

Faza druga to działania w instytucjach kultury bez udziału publiczności. Obejmuje ona prowadzenie prób oraz działalność online, głównie dotyczy to adaptacji spektakli do pokazów plenerowych oraz w internecie. Dodatkowo konieczna jest zmiana regulaminu pracy i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.

Wyczekiwana przez wszystkich faza trzecia zakłada przywrócenie pokazów z udziałem publiczności. Aby to mogło nastąpić, instytucje kultury muszą spełnić szereg wytycznych. Kiedy to jednak nastąpi, publiczność będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach przy zachowaniu dystansu i odpowiedniej liczebności, zapewnieniu środków dezynfekujących i zapewnieniu możliwości zakupu biletu online. Zabronione będą pokazy z wykorzystaniem sprzętów aktywowanych dotykiem (słuchawki, gogle VR), nie skorzystamy też z szatni czy oprowadzania grupowego.

Faza pierwsza jest już wdrażana w wielu instytucjach kultury, dlatego trzymajmy kciuki za jak najszybsze przejście do kolejnych etapów. Otwarcie teatrów zbliża się wielkimi krokami.

Aktualizacja – 14.05.2020

Otwarcie teatrów zbliża się wielkimi krokami! Pojawiło się dużo możliwości bezpiecznego powracania do normalności dla ludzi kultury – zmiany obejmują m.in. możliwość odbywania prób w szkołach muzycznych, otwarte zostaną pracownie plastyczne dla studentów ostatniego roku, działalność wznowią plany filmowe. Otwarte zostaną kina plenerowe i kina samochodowe, gdyż podczas tego typu seansów zachowanie dystansu jest możliwe. Złagodzenie obostrzeń będzie skutkowało wznowieniem prób w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, filharmoniach, operach oraz innych form ćwiczeń i lekcji w teatrach baletowych. Próby będą mogły też wznowić zespoły działające w domach i ośrodkach kultury.

Złagodzenie ograniczeń z pewnością przyczyni się do poprawienia sytuacji finansowej ludzi kultury. Pojawi się również możliwość nagrywania spektakli, prób czy wystąpień, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się większą ilością kultury dostępnej online.

Aktualizacja z 20.04.2020

A zatem kiedy możemy się spodziewać otwarcia teatrów? Niestety zależy to od wielu czynników. Wprowadzone 4-etapowe znoszenie ograniczeń charakteryzuje przede wszystkim to, że daty wprowadzenia poszczególnych etapów zależą od spełnienia niezbędnych warunków. Należą do nich analiza przyrostu zachorowań, wydajność służby zdrowia i realizacja wytycznych sanitarnych.

Więcej o etapach znoszenia ograniczeń możecie przeczytać w artykule Kiedy pójdziemy do teatru, muzeum czy na koncert?

Otwarcie kin i teatrów zaplanowane jest na ostatni, czyli czwarty etap. Już dziś wiemy, że nawet kiedy uda się przywrócić funkcjonowanie tych instytucji, nie będzie ono wyglądało tak samo, jak przed pandemią. Wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia, które na razie nie zostały ustalone.

Na ten moment możemy cieszyć się spacerem po parku i lesie, nie zapominajmy jednak, że musimy o siebie dbać. Trzymajmy 2-metrowy dystans od przechodniów, zasłaniamy twarz, nie wychodźmy z domu bez potrzeby. Im bardziej będziemy się do tego stosować, tym szybciej zostaną otwarte teatry.

Aktualizacja z 25.02.2022

Od dłuższego czasu teatry pozostają otwarte, dzięki czemu możemy raczyć się wspaniałymi spektaklami w całej Polsce. Na ostatniej konferencji prasowej rząd podjął decyzję o zniesieniu kolejnych obostrzeń od 1 marca 2022 r.

W teatrach nadal będzie obowiązywało noszenie maseczek i przestrzeganie zasad sanitarnych. Warto pamiętać, że usta i nos trzeba zakrywać maseczką, nie chustką lub przyłbicą. W spektaklach mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe, nie przejawiające objawów choroby, a także nieobjęte kwarantanną lub izolacją.

Co ważne – od 1 marca 2022 r. zniesione zostają limity osób, które jednocześnie mogą przebywać w teatrach, domach kultury, muzeach, kinach, filharmoniach, a także w transporcie, restauracjach, siłowniach i sklepach.

Aktualizacja 24.03.2022

Zasady sanitarne w teatrach wracają do normalności. Sale są pełne, a spektakle odbywają się regularnie. Odwoływane są wyjątkowo jeśli aktor jest chory lub przebywa na kwarantannie.

Dzisiaj, 24 marca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że znosi obowiązek noszenia maseczek od 28 marca 2022 r. Nie dotyczy to jedynie podmiotów leczniczych. Wobec tego w teatrach oficjalnie nie trzeba zakrywać twarzy.

Może się jednak zdarzyć, że instytucja ustali własne, wewnętrzne zasady sanitarne. Dlatego zalecamy sprawdzić wcześniej jakie reguły obowiązują w danym teatrze.