Kina, teatry, muzea i wszelkie instytucje kultury nie otwierają swoich drzwi już od ponad miesiąca. Sytuacja jest niezadowalająca nie tylko dla odbiorców kultury, którzy z niecierpliwością czekają na zniesienie restrykcji, ale przede wszystkim jest to trudny czas dla artystów i pracowników związanych z kulturą. Koronawirus spowoduje ogromne straty finansowe, które postawią wiele instytucji w kryzysie.

Aktualizacja 05.02.2021

Z radością informujemy, że po długim czasie tęsknoty za instytucjami kultury nadchodzi moment otwarcia kin i teatrów! Na ostatniej konferencji dotyczącej obostrzeń dowiedzieliśmy się, że kina i teatry otworzą się 12 lutego, czyli w najbliższy piątek. Tym razem jednak odmrażanie gospodarki będzie odbywało się ostrożniej. Teatry i kina zostaną bowiem otwarte tylko na 2 tygodnie, po czym zostanie podjęta decyzja o stałym otwarciu lub zamknięciu. Trzymamy kciuki, że ponowne zamknięcie nie będzie miało miejsca.

Dlatego też apelujemy do wszystkich widzów, aby odwiedzając instytucje kultury (i nie tylko!) przestrzegali wymogów sanitarnych. W trakcie spektaklu lub seansu wszyscy widzowie muszą pozostać w maseczkach, a na widowni 50% miejsc musi być pustych. Pamiętajcie, że jeśli ilość zarażeń nie wzrośnie znacząco, będziemy mogli cieszyć się kinem i teatrem na co dzień. Mamy szczerą nadzieję, że to się uda!

Teatry publikują repertuar na najbliższe dni w zastraszającym tempie, a bilety sprzedają się jeszcze szybciej. Codziennie pojawiają się nowe spektakle, które warte są uwagi widzów. Ze względu na zmniejszoną pojemność widowni bilety sprzedają się znacznie szybciej, dlatego zachęcamy do śledzenia Waszych ulubionych teatrów na bieżąco. Tutaj znajdziecie bilety na spektakle w:

źródło https://twitter.com/PremierRP/status/1357637388273598465/photo/1

Do zobaczenia na widowni i nie zapomnijcie zabrać maseczki!

Aktualizacja 27.05.2020

Na dzisiejszej konferencji usłyszeliśmy kilka konkretnych informacji, które dotyczą odmrażania gospodarki w obszarze kultury. 

Najważniejsza dla nas informacja – teatry będą mogły się otworzyć już 6 czerwca! Nie jest to wymóg, a jedynie możliwość, dlatego o poszczególnych teatrach decydujących się na otwarcie będziemy informować na bieżąco w tym artykule – Które teatry otwarte

 Dalej obowiązywać będą wymogi sanitarne, czyli noszenie maseczek oraz zachowanie dystansu społecznego, co przełoży się na możliwość zapełnienia maksymalnie połowy miejsc na widowni.

Powyższe ustalenia dotyczą nie tylko teatrów, ale też kin, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków. Dodatkowym plusem jest możliwość organizowania koncertów plenerowych do 150 osób przy zachowaniu wymogów sanitarnych, i to już od 30 maja!

Na stronie repertuar teatrów znajdziecie bilety na spektakle w teatrach oraz do muzeów, które już są otwarte.

…a dopóki wszystkie teatry nie zostaną otwarte, pamiętajcie, że wiele z nich transmituje swoje spektakle online. Informacje o wszystkich transmisjach i możliwość wsparcia teatrów znajdziecie w kategorii Spektakle Online

źródło grafiki https://twitter.com/PremierRP/status/1265579652615192579

Aktualizacja 20.05.2020

Polski rządu udostępnił zalecenia w sprawie ponownego otwarcia instytucji kultury takich jak teatr i kino, które mogą być stopniowo wdrażane. Przywrócenie normalnego funkcjonowania dzieli się na trzy fazy. 

Faza pierwsza koncentruje się na działaniach, które należy podjąć przed przejściem na pracę stacjonarną. Wszyscy pracownicy muszą mieć zapewnione maseczki, rękawiczki oraz preparaty do dezynfekcji. Organizacja stanowisk z uwzględnieniem zachowania dystansu, przygotowanie personelu do nowego trybu pracy, przegląd i odkażanie sprzętu wentylacyjnego – to kolejne wytyczne, które muszą zostać spełnione. Lista obejmuje więcej szczegółowych działań, których wykonanie może przebiegać do końca fazy drugiej.

Faza druga to działania w instytucjach kultury bez udziału publiczności. Obejmuje ona prowadzenie prób oraz działalność online, głównie dotyczy to adaptacji spektakli do pokazów plenerowych oraz w internecie. Dodatkowo konieczna jest zmiana regulaminu pracy i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.

Wyczekiwana przez wszystkich faza trzecia zakłada przywrócenie pokazów z udziałem publiczności. Aby to mogło nastąpić, instytucje kultury muszą spełnić szereg wytycznych. Kiedy to jednak nastąpi, publiczność będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach przy zachowaniu dystansu i odpowiedniej liczebności, zapewnieniu środków dezynfekujących i zapewnieniu możliwości zakupu biletu online. Zabronione będą pokazy z wykorzystaniem sprzętów aktywowanych dotykiem (słuchawki, gogle VR), nie skorzystamy też z szatni czy oprowadzania grupowego. 

Faza pierwsza jest już wdrażana w wielu instytucjach kultury, dlatego trzymajmy kciuki za jak najszybsze przejście do kolejnych etapów. Otwarcie teatrów zbliża się wielkimi krokami.

Aktualizacja - 14.05.2020

Otwarcie teatrów zbliża się wielkimi krokami! Pojawiło się dużo możliwości bezpiecznego powracania do normalności dla ludzi kultury – zmiany obejmują m.in. możliwość odbywania prób w szkołach muzycznych, otwarte zostaną pracownie plastyczne dla studentów ostatniego roku, działalność wznowią plany filmowe. Otwarte zostaną kina plenerowe i kina samochodowe, gdyż podczas tego typu seansów zachowanie dystansu jest możliwe. Złagodzenie obostrzeń będzie skutkowało wznowieniem prób w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, filharmoniach, operach oraz innych form ćwiczeń i lekcji w teatrach baletowych. Próby będą mogły też wznowić zespoły działające w domach i ośrodkach kultury.

Złagodzenie ograniczeń z pewnością przyczyni się do poprawienia sytuacji finansowej ludzi kultury. Pojawi się również możliwość nagrywania spektakli, prób czy wystąpień, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się większą ilością kultury dostępnej online

Aktualizacja z 20.04.2020

A zatem kiedy możemy się spodziewać otwarcia teatrów? Niestety zależy to od wielu czynników. Wprowadzone 4-etapowe znoszenie ograniczeń charakteryzuje przede wszystkim to, że daty wprowadzenia poszczególnych etapów zależą od spełnienia niezbędnych warunków. Należą do nich analiza przyrostu zachorowań, wydajność służby zdrowia i realizacja wytycznych sanitarnych.

Więcej o etapach znoszenia ograniczeń możecie przeczytać w artykule Kiedy pójdziemy do teatru, muzeum  czy na koncert?

Otwarcie kin i teatrów zaplanowane jest na ostatni, czyli czwarty etap. Już dziś wiemy, że nawet kiedy uda się przywrócić funkcjonowanie tych instytucji, nie będzie ono wyglądało tak samo, jak przed pandemią. Wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia, które na razie nie zostały ustalone.

Na ten moment możemy cieszyć się spacerem po parku i lesie, nie zapominajmy jednak, że musimy o siebie dbać. Trzymajmy 2-metrowy dystans od przechodniów, zasłaniamy twarz, nie wychodźmy z domu bez potrzeby. Im bardziej będziemy się do tego stosować, tym szybciej zostaną otwarte teatry.

 

Pamiętajcie o naszej akcji i o Naszej akcji #wspieramkulture  a wszystkie spektakle biorące udział w akcji znajdziecie na naszym portalu w kategorii spektakle online