Kiedy otwarte muzea?  Czy muzea są otwarte? Czy galeria sztuki jest otwarta?  Czy mogę iść do muzeum ? To pytania które zadaje dziś każdy z Nas. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy każdego przemówienia w sprawie obostrzeń związanych z koronawirusem. Dziś (29.04.2020) premier Morawiecki poinformował nas o zmianach, które nastąpią od razu po majówce, czyli 4 maja. Jak bardzo wpłyną one na nasze życie? 

Najważniejsza dla nas jest oczywiście kultura, więc zaczniemy od tego sektora. Mamy dobrą wiadomość – od 4 maja zostaną otwarte muzea i  biblioteki . Oczywiście będą temu towarzyszyły dodatkowe wymogi, takie jak ograniczenie liczby osób przebywających w środku, dostępność środków dezynfekujących itp., ale to bardzo duży krok na przód. O teatrach niestety na razie nic nowego nie wiadomo – a jeśli nie wiecie, jak odnosiły się do nich poprzednie obostrzenia, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na ten temat: Kiedy będą otwarte teatry? 

Kolejna dobra wiadomość: zostaną otwarte galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, czemu będzie towarzyszył limit osób i zakaz spożywania posiłków. W centrach handlowych pozostaną zamknięte kluby fitness, restauracje z jedzeniem na miejscu oraz place zabaw. Sklepy budowlane natomiast będą otwarte także w weekendy.

Od poniedziałku otwarte będą też hotele z wyłączeniem basenów i siłowni oraz z ograniczonym dostępem do restauracji.

Dobra wiadomość dla miłośników sportu: wreszcie będziecie mogli wskoczyć na rower miejski!

Po majówce będzie można korzystać z rehabilitacji leczniczej, ale salony masażu wciąż pozostaną zamknięte.

I najważniejsza informacja dla wszystkich rodziców: od 6 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola, jeśli organ prowadzący daną placówkę wyrazi na to zgodę.

Pamiętajcie, że wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Noście maseczki i dbajcie o siebie i bliskich. Premier wyraźnie podkreślił, że musimy działać ostrożnie, bo w przeciwnym razie będziemy musieli wykonać krok w tył.

Cieszcie się otwartymi muzeami od poniedziałku – śledźcie na eWejściówki.pl, czy Wasze ulubione muzea już są otwarte. Na naszej stronie będziecie mogli kupić bilety wstępu online do muzeum.