Od 27 sierpnia do 4 września w Warszawie odbędzie się 19. Festiwal Kultury Żydowskiej 2022, który upamiętnia Izaaka Baszewisa Singera. Tak jak podczas poprzednich edycji, repertuar festiwalu skupia się na muzyce i teatrze.

Widzowie będą więc mogli zobaczyć kameralne i plenerowe koncerty, także te z cyklu Singer Jazz Festiwal. Odbędą się liczne spektakle (zarówno premiery, jak i pokazy znanych wcześniej sztuk). Co więcej, będzie można wybrać się na monodramy lub czytanie performatywne. 

Festiwal Kultury Żydowskiej 2022. Program

Program Festiwalu Kultury Żydowskiej jest bardzo różnorodny. Oprócz teatru i muzyki, w programie znajdują się spotkania o literaturze, historii, wykłady, wystawy, pokazy filmów, a także spacery miejskie.

Spotkanie z reporterką Hanną Krall, poświęcone jej felietonom w Tygodniku Powszechnym”, z pewnością będzie gratką dla fanów jej twórczości i zarazem niepowtarzalną atrakcją podczas tegorocznego festiwalu. Kolejną niesamowitą postacią będzie Meirav Hen, wnuczka Izzaka Baszewisa Singera, z którą także odbędzie się spotkanie.

Teatr Żydowski. Wydarzenia 

W ramach festiwalu odbędzie się wiele wyjątkowych wydarzeń. Jednym z nich będzie koncert Natalii Kasyanchik (Utesheva) „Tylko Ty”. Ukraińska artystka wystąpi premierowo na festiwalu, a podczas koncertu zabrzmi żydowska muzyka.

Ponadto pojawią się autorsko opracowane utwory „hrabiów świata klezmerskiego”. W projekcie będzie można zobaczyć nie tylko samą artystkę, ale także innych ukraińskich muzyków. 

Kolejnym niepowtarzalnym wydarzeniem będzie koncert Anny Rivero „Sefarad Al Tango”. W tym projekcie pieśni sefardyjskie uzyskają nowe brzmienie inspirowane argentyńskim tangiem. 

Dodatkowo w repertuarze pojawią się pieśni pochodzące z kultury iberoamerykańskiej. Na scenie, obok Rivero, wystąpią wybitni polscy instrumentaliści: Wojciech Gumiński, Piotr Kopietz oraz Michał Pindakiewicz

Kiedy odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej w Warszawie?

Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się od 27 sierpnia do 4 września 2022 roku. Wydarzenia w ramach festiwalu odbędą się w Teatrze Żydowskim, Synagodze im. Małżonków Nożyków, Teatrze Kwadrat, Austriackim Forum Kultury, a także w Centrum Kultury Jidysz

W Synagodze im. Nożyków odbędą się kantoralne koncerty, które otworzą cały festiwal, ale także Hawdalę, czyli zakończenie szabatu.