Uwielbiasz dobre książki i wciągające filmy? Jeśli tak, to na pewno pokochasz te hipnotyzujące spektakle. I chociaż oglądanie sztuki samo w sobie jest niesamowitym doświadczeniem, to znajomość filmu lub książki o tej samej fabule, dodaje przedstawieniu nowego wymiaru.

Możemy się mylić, ale prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy ile słynnych spektakli powstało na podstawie twórczości literackiej lub kinowych hitów. Jest ich cała masa, a w tym artykule możesz zobaczyć najbardziej popularne tytuły i ciekawostki o ich realizacjach.

„Lot nad kukułczym gniazdem”

Zarówno film, jak i sztuka teatralna „Lot nad kukułczym gniazdem” powstały na podstawie książki o tym samym tytule. Jednak mało kto wie, że zanim tytuł ten wpisał się na stałe do historii kina, najpierw zaistniał na deskach teatru.

Adaptacja teatralna została zrealizowana w 1963 roku na Broadwayu w formie musicalu i stała się sukcesem sprzedażowym. Jednak zdecydowanie większa popularność zyskał film z Jackiem Nicholsonem w roli głównej.

Była to pierwsza od 41 lat realizacja filmowa, która została nagrodzona „Wielką Piątką”, czyli Oscarami w pięciu najważniejszych kategoriach. A w sumie ekranizacja otrzymała 31 nagród i 12 nominacji.

Historia poświęcona koncepcji wolności nie traci na popularności. Fabuła, w której przestępca udaje obłąkanego, aby uciec z więzienia, dalej oburza oraz ekscytuje. Dzięki temu Lot nad kukułczym gniazdem można zobaczyć m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to film Paolo Genovese, który odniósł prawdziwy sukces. Występowała w nim m.in. Kasia Smutniak, która pojawiła się też w wersji polskiej adaptacji „(Nie)znajomi”.

Włoskie dzieło zostało nawet wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako film z największą liczbą remake-ów w historii kina. Obecnie wersji językowych jest aż 21, a kilka kolejnych produkcji jest w trakcie przygotowywania.

Aby widz czuł się blisko bohaterów, film „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” został nagrany w stylu teatralnym, gdyż akcja rozgrywała się tylko w jednym pomieszczeniu. Nic więc dziwnego, że powstała wersja sceniczna, którą można obejrzeć w Polsce. Publiczność od razu pokochała doskonałą sztukę Dobrze się kłamie wystawianą w Spektaklove.

Zarówno w filmie, jak i w spektaklu fabuła kręci się wokół kolacji grupy przyjaciół. Niewinny wieczór zamienia się w burzliwy eksperyment, kiedy pada propozycja, żeby każdy położył na stole swój telefon i dzielił się z resztą przychodzącymi wiadomościami.

„Stowarzyszenie umarłych poetów”

Produkcja filmowa o chłopcach uczęszczających do rygorystycznej szkoły i ich relacji z inspirującym nauczycielem chwyta za serce. Jednak mało brakowało, aby producent filmu nie zmienił koncepcji, przez co jego realizacja wyglądałaby zupełnie inaczej.

Bo wytwórnia Disney rozważała przekształcenie filmu w musical. Ich pierwsze notatki sugerowały, aby bohaterowie pasjonowali się tańcem, a nie poezją. Mimo tego ostatecznie zdecydowano się na dramat i motyw poezji, a ekranizacja zachwyciła ludzi na całym świecie.

Co ciekawe, chociaż zdecydowanie częściej bywa odwrotnie, na podstawie kultowego filmu została napisana powieść o tym samym tytule. Co więcej powstało też mnóstwo wersji teatralnych kinowego hitu. Wspaniałą adaptacją Stowarzyszenia umarłych poetów jest m.in. spektakl, który można zobaczyć w Och-Teatrze.

„Misery”

Zimowa scenografia i mrożąca krew w żyłach historia o rannym pisarzu uratowanym przez byłą pielęgniarkę, przeszywa do szpiku kości. Chociaż na początku wydaje się, że Annie troszczy się o Paula, to prawdziwą twarz pokazuje później. Jak się okazuje, kobieta jest nie tylko jego fanką, ale też bezwzględnym oprawcą.

A mroczny thriller możemy zawdzięczać autorowi książkowych bestsellerów, Stephenowi Kingowi. Jak wyznał, Annie była metaforą jego uzależnienia od narkotyków – używka była jego fanką i nie chciała go opuścić.

Podobnie ekranizacja o tym samym tytule zyskała rzeszę entuzjastów. Film został wyreżyserowany przez Roba Reinera, którego inspiracją były produkcje Alfreda Hitchcocka.

Powstały też liczne adaptacje teatralne, które wystawiano na całym świecie – w Londynie, Finlandii, na Broadwayu, a także w Polsce. Bo Misery można zobaczyć w krakowskim Teatrze Barakah. Spektakl zachwyca, trzyma w napięciu i poraża makabryczną fabułą, a dodatkowo urzeka przerażająco dobrą grą aktorską.

„Skrzypek na dachu”

Kto miał okazję być na wspaniałym spektaklu Skrzypek na dachu wystawianym w Teatrze Muzycznym w Lublinie, ten ma prawdziwe szczęście. Większość widziała pewnie tylko równie genialny film z 1971 o tym samym tytule, który zdobył 3 Oscary i 2 Złote globy.

Sporo osób nie wie, że słynny musical został oparty na cyklu powieści i opowiadań Szolema Alejchema, m.in. na książce „Dzieje Tewji Mleczarza”. Autor zaczął pisać nawet sztukę na podstawie powieści, jednak nie ukończył jej przed śmiercią.

Zanim powstała filmowa wersja powieści, wcześniej pojawiła się słynna produkcja teatralna na Broadwayu. Premiera odbyła się w 1964 roku i przyniosła niebotyczne zyski. Była pierwszym musicalem, który został wystawiony ponad 3000 razy bez przerw.

Ten ogromny sukces sztuki musiał niektórych zaskoczyć. Dlaczego? Wcześniej wielu producentów uznało projekt za ryzykowny oraz mało dochodowy i odrzuciło scenariusz o żydowskiej rodzinie żyjącej w carskiej Rosji.

„Dziewczyna z pociągu”

Międzynarodowy bestseller książkowy „Dziewczyna z pociągu” to porywająca i tajemnicza historia, która trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Autorka thrillera psychologicznego, Paula Hawkins, inspirowała się stylem Alfreda Hitchcocka, chcąc stworzyć atmosferę paranoi i poczucia zagrożenia.

Rachel codziennie przez okno pociągu obserwuje mieszkającą na przedmieściach parę, Scotta i Megan, którzy zdają się wieść idealne życie. Kiedy Megan nagle znika, Rachel zostaje wciągnięta w śledztwo w sprawie zaginięcia.

Istnieją dwie adaptacje filmowe książki. Amerykański film z 2016 roku oraz mniej znana wersja hinduska z 2021 roku. Dodatkowo na całym świecie powstały teatralne wersje powieści. Dziewczyna z pociągu w reżyserii Cezarego Żaka grana jest także na scenie Och-Teatru.

Misery

22.10 / 19:00
50.00 PLN Kup

Skrzypek na dachu

09.10 / 17:00
100.00 PLN Kup