wróć do bloga

Balet „Dziadek do orzechów” zdjęty z afisza. Świąt nie będzie?

Słynny balet „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, tak jak „Kevin sam w domu”, to dla wielu osób symbol świąt Bożego Narodzenia. Obejrzenie sztuki to wręcz tradycja, która zobowiązuje do zobaczenia bajkowego widowiska.

Dlatego produkcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie jest nierozerwalnie związana z grudniem. W tym okresie co roku widownia jest wypełniona do ostatniego miejsca, a bilety trzeba kupić już kilka miesięcy wcześniej.

Jednak w sezonie 2022/23 publiczność nie będzie mogła obejrzeć słynnego baletu. Sztuki rosyjskich twórców zostały zdjęte z afisza Teatru Wielkiego.

Balet „Dziadek do orzechów”

Libretto na podstawie baśniowego opowiadania „Dziadek do orzechów” oraz muzyka Piotra Czajkowskiego to połączenie, które od lat zachwyca publiczność na całym świecie. Prapremiera „Dziadka do orzechów” odbyła się w 1892 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, jednak nie okazała się sukcesem. Dziś tytuł jest najczęściej wykonywanym baletem na świecie.

Ponadczasowa muzyka zachwyca, a jej dźwięki kojarzą prawie wszyscy, nawet ci niezainteresowani kulturą. Kultowe utwory takie jak „Taniec śnieżynek”, „Taniec pastuszków” i „Taniec cukrowej wieszczki” z baletu „Dziadek do orzechów” wprowadzają widzów w świat magii i fantazji.

Historia opowiada o dziewczynce, która zaprzyjaźnia się z Dziadkiem do Orzechów. Zaczarowana zabawka ożywa w Wigilię i zabiera ją w niezwykłą podróż, podczas której toczą walkę ze złym Królem Myszy.

„Dziadek do orzechów” Teatr Wielki w Warszawie

Wraz z końcem czerwca Teatr Wielki – Opera Narodowa rozpoczął sprzedaż biletów na wydarzenia nadchodzącego sezonu, tj. do 30 grudnia 2022 roku. W repertuarze nie znalazł się jednak „Dziadek do orzechów”. Teatr Wielki w Warszawie nie wydał do tej pory oficjalnego uzasadnienia decyzji.

Jednak wypowiedź Agnieszki Wolak, szefowej działu literackiego i marketingu Opery Narodowej, opublikowana przez Gazetę Wyborczą potwierdza, że na wybór repertuaru miała wpływ trwająca w Ukrainie wojna:

Chcąc wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, a także chronić dorobek kultury rosyjskiej przed wykorzystywaniem przez putinowską propagandę, zdecydowaliśmy się zdjąć z afisza na najbliższy sezon tytuły rosyjskich twórców. To była decyzja trudna i bolesna, dyskutowana w szerokim gronie pracowników teatru.

Jednak nie wszystkie instytucje decydują się na taki ruch. Słynny teatr La Scala w Mediolanie ogłosił niedawno, że nowy sezon otworzą operą „Borys Godunow” rosyjskiego kompozytora, Modesta Musorgskiego, a w repertuarze znajdą się tytuły takie jak „Dziadek do orzechów” i „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego oraz „Romeo i Julia” Prokofieva.