wróć do bloga

Afera wokół Placu Defilad. O co poszło?

TR Warszawa ma problemy nie tylko ze skomplikowanymi relacjami między zespołem a dyrekcją. Zagrożona jest budowa nowej siedziby teatru przy Placu Defilad. Dlaczego? Podczas procesu wydawania zgód na remont tunelu kolejowego w Warszawie okazało się, że od jakiegoś czasu toczona jest procedura wpisu do rejestru zabytków terenu wokół Pałacu Kultury.

Chodzi o ogromny, bo 20-hektarowy kwartał pomiędzy ulicą Emilii Plater, Marszałkowską, Świętokrzyską oraz Alejami Jerozolimskimi.

Jeśli wpisanie do rejestru zabytków dojdzie do skutku, wszystkie inwestycje na tym terenie, w tym ogromna inwestycja TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Placu Defilad, staną pod znakiem zapytania.

Plany TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Planowana siedziba TR Warszawa ma być częścią kompleksu składającego się z dwóch budynków. Jednym z nich będzie teatr, a drugim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Między Pałacem Kultury, budowanym już MSN, a siedzibą teatru, ma powstać

„plac centralny”, którego projekt kontrastuje z kojarzoną z tym miejscem socrealistyczną urbanistyką, pisze Michał Wojtczuk w „Gazecie Wyborczej – Stołecznej”.

Jeszcze nie wiadomo, kto zajmie się budową siedziby TR Warszawa. Przetarg zostanie rozpisany za kilka tygodni.

Co dalej z inwestycjami?

Jeśli teren wokół Pałacu Kultury zostanie wpisany do rejestru zabytków, nie jest pewne, że jakakolwiek z inwestycji zostanie ukończona.

Na tę chwilę nic nie jest przesądzone, ale już teraz w Internecie nie brakuje komentarzy o tym, że budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej może zostać rozebrany.