Nic nie smakuje lepiej, niż posiłek z przyjaciółmi, rodziną lub drugą połówką zakrapiany lampką dobrego wina. A gdyby tak pyszną kolację urozmaicić wspólnym wyjściem do teatru? Co więcej, specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie 5 spektakli z kuchnią w tle. Jest to propozycja na spędzenie miłego wieczoru, która na pewno przypadnie do gustu tym, którzy uwielbiają gotować i tym, którzy kochają jeść. Przecież spektakl to nie zupa tajska, makaron z krewetkami czy burger. Teatr zawsze smakuje inaczej!

“Kolacja na cztery ręce” Teatr Kamienica

Zupa grzybowa, wyszukane gatunki owoców morza, świeże warzywa i owoce… Też czujecie ten zapach? Barokowy przepych spektaklu “Kolacja na cztery ręce” w Teatrze Kamienica może oszałamiać! Olaf Lubaszenko wraz z Emilianem Kamińskim i Maciejem Miecznikowskim zapraszają widzów do wzięcia udziału w słownym pojedynku dwóch wielkich kompozytorów XVIII wieku – Jerzego Fryderyka Haendla i Jana Sebastiana Bacha – przy smacznej kolacji. Z naszych źródeł wynika, że nie warto iść na spektakl z pustym brzuchem. Przez całość trwania przedstawienia przewija się spora ilość jedzenia, a to, co możemy zdradzić już dziś – serwują nawet ślimaki.

Pełen opis spektaklu “Kolacja na cztery ręce” znajdziecie na naszym portalu.

“Kuchnia Caroline” Teatr Współczesny w Warszawie

Caroline Mortimer niczym Magda Gessler jest gwiazdą kulinarnego programu telewizyjnego. Pozornie idealne życie: zawodowy sukces, książki sprzedające się w rekordowych nakładach, piękna posiadłość, kochający mąż i wspaniały syn. Jednak w pewien czerwcowy wieczór wszystko się zmienia… Mamy dobrą wiadomośc dla wszystkich fanów gotowania – Marcelowi Sławińskiemu i Katarzynie Sobańskiej na scenie Teatru Współczesnego udało się stworzyć z dbałością o najmniejszy detal olbrzymich rozmiarów kuchnię i ogród. Jesteście ciekawi, czy Caroline podoła niewygodnej prawdzie i wyzwaniom, które zesłało jej życie? A może chcecie zainspirować się kuchenną aranżacją? Kulinarny świat Caroline Mortimer czeka na Was!

Pełen opis spektaklu “Kuchnia Caroline” znajdziecie na naszym portalu.

“Danuta W.” Teatr Polonia

To spektakl, o którym nie da się nie wspomnieć. Sztuka, która powstała na podstawie książki Danuty Wałęsy “Marzenia i tajemnice” opracowanej przez Piotra Adamowicza, to opowieść o rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. A na dodatek Danutę Wałęsę gra sama Krystyna Janda. Mimo że na pierwszy rzut oka monodram Jandy ma niewiele wspólnego z tematem kuchni i jedzenia, to jednocześnie jedzenie właśnie jest tu jednym z głównych bohaterów spektaklu. Dlaczego? Ponieważ aktorka przez całość trwania sztuki robi… szarlotkę. Obiera jabłka, kroi, wbija jajka, miesza, a przy tym opowiada. To wszystko jest tak spójne i zrobione “ze smakiem”, że już po kilku pierwszych minutach spektaklu zapominamy, że jesteśmy w teatrze. Zapach, jaki unosi się w powietrzu, symbolizuje dom – miejsce, gdzie zawsze pachnie ciepłą szarlotką z karmelizowanymi jabłkami. To ważna historia ujęta klamrą domowych wypieków, która pozwala widzowi osobiście utożsamić się z tematem poruszonym w spektaklu.

Pełen opis spektaklu “Danuta W.” znajdziecie na naszym portalu.

“Dobrze się kłamie” Spektaklove

Kinowy hit Paola Genovesego na deskach teatru Spektaklove grany jest już od jakiegoś czasu i zbiera same pozytywne opinie. Kto spośród znajomych coś ukrywa? Kto kłamie, a kto mówi prawdę? Odpowiedzieć na te wszystkie zagadkowe pytania ma niebezpieczna gra, w którą decydują się zagrać wszyscy uczestnicy kolacji. Każdy, kto siedzi przy stole, ma podzielić się z resztą zawartością swojego telefonu. Jak do tego wszystkiego ma się jedzenie? Tak, że aktorzy podczas kolacji, która odbywa się na scenie… naprawdę jedzą! Na stole możemy zobaczyć m.in. gnocchi, bruschette, grissini i oliwki. To prawdziwa uczta zwieńczona świetną reżyserią Marcina Hycnara. A kolacja w takim towarzystwie (na scenie m.in. Bartłomiej Topa, Anita Sokołowska, Magdalena Lamparska i wielu innych wspaniałych aktorów) po prostu smakuje!

Pełen opis spektaklu “Dobrze się kłamie” znajdziecie na naszym portalu.

 “Spaghetti” Teatr Baj w Warszawie

Historia pochodzenia spaghetti jest długa jak sam makaron. Niektóre źródła mówią, że zajadali się nim już Chińczycy i to aż 4 tysiące lat temu. Jednak do Włoch, stolicy pizzy i pasty, makaron przybył dzięki arabskim podróżnikom. Bracia August Wysoki i Beniamin Wysoki zapraszają do swojej kuchni, w której pokażą najmłodszym widzom, jak przyrządzić idealne, włoskie spaghetti. Mają wszystko, czego im potrzeba. Wzajemną pomoc, duże garnki, idealny przepis, ale… Ktoś im nabałaganił w kuchni! Czy w takich warunkach braciom uda się przygotować włoski przysmak? Młodzi widzowie będą mieli okazję nie tylko poznać tajniki przyrządzania jednej z najpopularniejszych potraw, ale również posłuchać muzyki granej na żywo przez aktorów i towarzyszyć ich figlom.

Pełen opis spektaklu “Spaghetti” znajdziecie na naszym portalu. 

***

Jedzenie ma znaczący wpływ na zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Ludzie na myśl o nim stają się weselsi i bardziej pobudzeni. A czy wiedzieliście, że nawet jedynie rozmawiając o jedzeniu lub oglądając filmy, programy i spektakle, gdzie jednym z bohaterów jest pokarm, możemy obniżyć napięcie w ciele i zredukować stres?

Nie czekajcie na specjalną okazję i już dziś wybierzcie spektakl, który nie przyprawi Was o dodatkowe kilogramy.