Teatr online rozkwita. Zdaje się, że zarówno widzowie, jak i twórcy, przyzwyczajają się do rzeczywistości wirtualnej, która od ponad roku zastępuje nam teatr na żywo. Spektakle online cieszą się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na coraz bardziej zróżnicowaną ofertę. W internecie znajdziemy bowiem spektakle dramatyczne, komediowe, opery, koncerty, spektakle dla dzieci czy nawet improwizacje na żywo. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, a instytucje kultury mogą dalej prowadzić swoją działalność.

W najbliższym miesiącu pojawi się wiele teatralnych nowości. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę spektakli online, spośród których każdy znajdzie propozycję idealną dla siebie. A jeśli tęsknicie za teatrem tak bardzo, jak my, koniecznie zobaczcie je wszystkie!

 

Wykrywacz kłamstw – Teatr Capitol w Warszawie

Wśród teatrów emitujących spektakle online pojawił się długo wyczekiwany faworyt publiczności, czyli Teatr Capitol! Ich przezabawne komedie nie tylko bawią, ale też zachwycają kunsztem aktorskim. Na scenie bowiem zawsze pojawiają się znane twarze najsłynniejszych polskich aktorów i aktorek.

“Wykrywacz kłamstw” to rosyjska komedia o małżeństwie, w którego domu pojawia się hipnotyzer. Żona chce odnaleźć pieniądze schowane przez męża, jednak w trakcie seansu na jaw wychodzą kompromitujące szczegóły. Nawet żona okaże się nie być taką świętoszką, za jaką się podaje. Małżeństwo wisi na włosku. Czy na pewno dobrze jest wiedzieć o sobie absolutnie wszystko? Jak zakończy się ten seans szczerości? Przekonajcie się sami!
Na scenie wystąpi Anna Gornostaj, Olaf Lubaszenko oraz Kacper Kuszewski.
Spektakl jest dostępny w VOD przez 48 godzin od momentu wykupienia dostępu.
Dostęp do spektaklu oraz pełny opis znajdziecie TUTAJ 

Księżniczka na ziarnku grochu – Teatr Współczesny w Krakowie

Na początek propozycja spaktaklu dla dzieci – jedna z najbardziej znanych baśni Andersena wciąż zachwyca młodych odbiorców kultury. Teatr Współczesny w Krakowie zadbał o to, by teatralna wersja tego znanego tekstu nabrała nowego wymiaru.

Widzowie przeniosą się w świat Króla Grocha, Królowej Grochówki i Księcia Groszka, który poszukuje kandydatki na żonę. Dowcipne dialogi i nieoczekiwane zwroty akcji z pewnością zasłużą na uznanie młodych widzów. Całości dopełnią brawurowo wykonywane piosenki w stylu lat 80-tych – to będzie wspaniałe widowisko!

Premiera już w sobotę 10 kwietnia o godz. 11:00 TUTAJ 

 

GALLERY OF MODERN heART – Teatr Papahema

Teatr Papahema właśnie dołączył do streamujących instytucji kultury. Jeśli jeszcze o nich nie słyszeliście, jest to niezależny teatr z Białegostoku założony przez aktorów młodego pokolenia, którzy łączą klasykę i współczesność w zaskakujący sposób.

Spektakl dramatyczny “GALLERY OF MODERN heART” poprowadzą najznakomitsze postaci ze świata sztuki – Mona Lisa, Banksy, Stańczyk i Sylvia von Harden! To oni będą gospodarzami niezwykłego widowiska inspirowanego street artem i malarstwem. Twórcy spektaklu zadają pytanie o to, co może łączyć dzieła z różnych epok, o innej tematyce i formie, które jednak wywołują w nas podobne odczucia. To poszukiwanie tajemnicy zawartej w sztuce, która do nas przemawia, stanie się punktem wyjścia dla całego przedstawienia.

Transmisja rozpocznie się 16 kwietnia o godz. 19:00 TUTAJ

Jeśli natomiast uwielbiacie komedie, w repertuarze Teatru Papahema znajdziecie znakomity spektakl komediowy “Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” – transmisja już 24 kwietnia TUTAJ  .

 

Żegnamy świat – Potem-o-tem

Kolejny niezależny teatr, tym razem z Warszawy, świetnie nadąża za technologicznymi rozwiązaniami. Ich najnowsza produkcja “Żegnamy świat” powstała w ramach Festiwalu Nowe Epifanie 2021, którego tegoroczny motyw przewodni dotyczył apokalipsy.

Młody zespół aktorski przedstawi performatywny koniec świata, a razem z nim postara się odnaleźć sens życia mimo nieuchronnego końca. Ta niezwykła, kreatywna forma już zdążyła zjednać sobie serca widzów. Jedna z recenzji widzów na portalu eWejściówki.pl brzmi następująco:
Spektakl o końcu świata, pozbawiony mroczności i katastrofizmu. Spotkanie z pięknymi młodymi umysłami. Bezpretensjonalne i bardzo inspirujące. […] Teatr, który nie stawia bariery wobec publiczności, lecz zaprasza ją do wspólnego przeżywania tematu, do wspólnej zabawy, nawet jeśli jest to świętowanie ostatnich chwil życia.”

Spektakl jest dostępny w VOD przez 48 godzin od momentu wykupienia dostępu – wszystko znajdziecie TUTAJ

 

A miał być cud – Teatr Mazowiecki

Jeden z najlepszych spektakli Teatru Mazowieckiego znów pojawi się online! Do wyboru będzie w trzech wersjach, by kultura mogła dotrzeć do każdego:

  • z audiodeskrypcją
  • z napisami i tłumaczem polskiego języka migowego
  • online bez napisów

Transmisja odbędzie się 10 kwietnia o godz. 19:00.

Wszystkie trzy możliwości znajdziecie TUTAJ 

Ten poetycko-muzyczny spektakl powstał w oparciu o teksty Agnieszki Osieckiej. Jej wiersze o prozie życia, o miłości dojrzałej i tęskniącej za szaleństwem ilustrują losy bohaterów, którzy zadają sobie pytanie: co się stało z naszą miłością? Anna i Franciszek znają się na wylot, często bywają irytujący, lecz mimo wszystko dalej chcą żyć ze sobą. Ten niezwykle poruszający spektakl polecamy nie tylko dojrzałym parom!