Balladyna - zdjęcie Balladyna - zdjęcie Balladyna - zdjęcie Balladyna - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów

9,2 / 10

Balladyna

Zapraszamy na twórczą inscenizację „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Nasz najnowszy spektakl, to niezwykła w wyrazie, autorska interpretacja klasycznego dramatu, bliskiego Szekspirowi i powieściom gotyckim, dokonana przez znanego białoruskiego reżysera Olega Żiugżdę.

Jak pisze Juliusz Kleiner „Akcja opiera się na kaprysach przypadku – ale w owym szaleństwie przypadku jest metoda. […] Wśród osób dramatu jest kobieta, jakby stworzona na małżonkę Kirkora – Alina; tymczasem Kirkor Balladynę dostanie za żonę. Chodzi po lesie nadgoplańskim człowiek, na kochanka Goplany stworzony – Filon; lecz ona rozmiłuje się w rubasznym Grabcu-pijanicy. Cudowna korona czeka na czoło mądre i szlachetne [….] tymczasem najpierw głupca ozdobi, a potem zbrodniarkę”.

W „Balladynie” postaci świata rzeczywistego przeplatają się z magicznymi zjawami z baśni. Surowa w wystroju gospoda staje się na przemian malinowym chruśniakiem, lasem, pałacem, polem bitwy, czy salą sądową. Wszystko to za sprawą efektownych projekcji multimedialnych i aranżacji świetlnej. Muzyka Bogdana Szczepańskiego buduje nastrój spektaklu, a całość spina klamrą jeden z najbardziej lubianych utworów w wykonaniu Anny German „Tańczące Eurydyki”. Spektakl zrealizowany jest w konwencji żywoplanowo-lalkowej.

Od reżysera:

Na scenie występują między innymi Hanna Banasiak, Jarosław Cupriak, Tomasz Czaplarski, Elżbieta Grad-Cupriak, Monika Gryc, Adam Hajduczenia.

Czas trwania: 110 minut
Źródło zdjęcia:

Realizacja

Reżyseria: Oleg Żiugżda

Scenografia, lalki: Walery Raczkowski

Kostiumy: Nadzieja Jakowlewa

Muzyka: Bogdan Szczepański

Projekcje multimedialne: Daniel Żiugżda

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Doskonała gra aktorska !

    ka.....@in...ia.pl / 16 stycznia 2022

  • 10,0/ 10

    Śmiem twierdzić, że co jeden spektakl to lepszy :)) Było to genialne przypomnienie lektury szkolnej :)) pozdrawiam

    at.....@....pl / 16 stycznia 2022

Olsztyński Teatr Lalek - Adres i dojazd

Bartosza Głowackiego 17
11-041 Olsztyn

http://www.teatrlalek.olsztyn.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.