Olsztyński Teatr Lalek

Bartosza Głowackiego 17,
11-041 Olsztyn

Olsztyński Teatr Lalek powstał 13 listopada 1953 roku jako Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej „Czerwony Kapturek”. Pierwszą siedzibą teatru był budynek, który znajdował się przy placu Józefa Bema - teatrem na początku zarządzał Mieczysław Czerwiński. Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej “Czerwony Kapturek” w 1961 roku zostało upaństwowione, zaś w 1986 roku jego nazwa ostatecznie została zmieniona na Olsztyński Teatr Lalek.

Olsztyński Teatr Lalek w 1988 roku opuszcza swoją dotychczasową siedzibę i zaczyna funkcjonować jako teatr bez stałej siedziby, zaś w 1989 roku otrzymuje salę znajdującą się przy ul. Bartosza Głowackiego 17. Wielkie, uroczyste otwarcie połączone z obchodami 40-lecia istnienia teatru odbywa się 24 stycznia 1994 roku - pierwszym spektaklem, który pojawił się na nowej scenie Olsztyńskiego Teatru Lalek był „Czarnoksiężnik z krainy Oz”.

Olsztyński Teatr Lalek od początku swojego istnienia brał udział w wielu festiwalach, konkursach i przeglądach, podczas których wielokrotnie był wyróżniany, był to m. in. Festiwal Teatrów Lalkowych Polski Północnej w Toruniu, Telewizyjny Festiwal Widowisk Lalkowych dla Dzieci, Ogólnopolski Festiwal Widowisk Lalkowych w Opolu, Festiwal „Brzechwa i inni” w Teatrze „Kubuś” w Kielcach, Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK w Warszawie i wiele innych.

Repertuar Olsztyńskiego Teatru Lalek jest niezwykle bogaty - znaleźć w nim możemy wiele spektakli dla dzieci. Olsztyński Teatr Lalek w swojej ofercie ma również spektakle skierowaną do młodzieży oraz do widzów dorosłych - spektakle te w Olsztyńskim Teatrze Lalek powstają w ramach stworzonej oficjalnie w 2000 roku Sceny dla Młodzieży i Dorosłych. Olsztyński Teatr Lalek Organizuje również takie wydarzenia jak Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA, który organizowany jest od 1997 roku oraz Studencką Trzydniówkę Teatralną.

Olsztyński Teatr Lalek prowadzi również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży - są to lekcje teatralne, dyskusje i spotkania z twórcami, które często organizowane są bezpośrednio po spektaklach. Oprócz tego w ramach Olsztyńskiego Teatru Lalek działa również Teatralna Rada Nauczycieli, która zrzesza nauczycieli pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat teatru.

Obecnie dyrektorem Olsztyńskiego Teatru Lalek jest Andrzej Bartnikowski. Dysponuje wspaniałym zespołem artystycznym, w którym znajduje się wielu doświadczonych aktorów m. in. Hanna Banasiak, Jarek Cupriak, Elżbieta Grad, Mateusz Mikosza, Roman Wołosik, Jagna Polakowska i wielu innych.

Olsztyński Teatr Lalek oddaje do dyspozycji swoim widzom dwie sceny - przestronną Scenę Dużą oferującą aż 140 miejsc i nieco mniejszą Sceną Kameralną.

zobacz listę wszystkich spektakli

Teatr im. Stefana Jaracza

1 Maja 4
10-118 Olsztyn

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie powstał w 1925 roku - mieszkańcy miasta otrzymali go w nagrodę za zwycięstwo w plebiscycie. Jego pierwotna nazwa to „Der Treudanktheate”, co oznacza „W podzięce za wierność”. Grane w nim były przede wszystkim spektakle w języku niemieckim.

18 listopada 1945 roku teatr zmienił swoja nazwę na Teatr Warmii i Mazur i stał się w pełni polskim teatrem. Obecna nazwa teatru - Teatr im. Stefana Jaracza - obowiązuje od 1946 roku. Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie jest Janusz Kijowski.

Na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie występowało wielu wybitych aktorów, do pierwszego zespołu aktorskiego należeli m. in Maria Homerska, Hanna Skarżanka, Karol Adwentowicz, Jan Kurnakowicz, Stanisław Milski i wielu innych. Jedną z najważniejszych postaci związanych z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie był jego dyrektor - Aleksander Sewruk.

Teatr od samego początku prowadził również działalność objazdową - występował w innych teatrach w całym regionie oraz w sąsiednich województwach. Teatr im. Stefana Jaracza brał udział również w wielu festiwalach m. in. Festiwalu Teatrów Polski Północnej, Festiwalu Małych Form w Szczecinie, Warszawskich Spotkaniach Teatralnych oraz w Teatrze TV. Ważnym momentem dla teatru było również stworzenie przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w 1991 roku Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka.

Repertuar Teatru im. Stefana Jaracza jest niezwykle różnorodny - jego bogactwo wynika m. in. z ilości i różnorodności scen, którymi dysponuje teatr. Każda z nich ma odmienny charakter. Spektakle proponowane przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie dzięki temu są niezwykle zróżnicowane. Scena Duża oferuje spektakle dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, które oparte są na klasycznych dramatach polskich i zagranicznych. Scena Kameralna Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie słynie zaś ze spektakli odwołujących się przede wszystkim do dramatów współczesnych. Scena Margines prezentuje sztukę niezależną - stara się wyznaczać nowe trendy w teatrze, zaś głównym tematem spektakli są problemy współczesnego świata. Scena u Sewruka eksponuje młody teatr - stawiają na niej swoje pierwsze kroki studenci szkół aktorskich. Teatr im. Stefana Jaracza co roku organizuje również dwa ważne festiwale: Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Międzynarodowy Festiwal Teatralny Nowa Europa DEMOLUDY.

Z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie związani są m. in. aktorzy Piotr Borowski, Marzena Bergmann, Jerzy Lipnicki, Maciej Mydlak, Agnieszka Giza i wielu innych.

Bilety do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru, a także w kasie teatru, która czynna jest od wtorku do piątku od godz. 11.00 do godz. 19.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 9.00 do godz. 19.00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem. Wejściówki do Teatru im. Stefana Jaracza również kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl.

zobacz listę wszystkich spektakli