Marek Napiórkowski & Artur Lesicki „Celuloid” - zdjęcie

Marek Napiórkowski & Artur Lesicki „Celuloid”

Duet najlepszych polskich gitarzystów jazzowych, którzy od szkolnych lat marzyli o takim wspólnym projekcie, w którym mogą w pełni pokazać swoją mistrzowską wirtuozerię. „Celuloid”, tytułowa kompozycja autorstwa Marka Napiórkowskiego, to zapowiedź niesamowitej całości, brzmi jak ścieżka dźwiękowa do filmu. Ten zabieg to jedynie preludium do kolejnych pięknych i znanych przez wszystkich tematów filmowych, takich jak: „Lalka” autorstwa Andrzeja Kurylewicza, „Wojna domowa” Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, czy „Nim wstanie dzień” z „Prawa i pięści” Krzysztofa Komedy. To jedynie kilka tematów z całego repertuaru inspirowanego nie tyle wyjątkowymi filmami, co wybitnymi twórcami ich muzyki. To niesamowity projekt, którego nie można przegapić.

Nowa płyta gitarzystów to hołd dla najpięk­niejszych melodii napisanych przez polskich kompozytorów muzyki filmowej. Zjawiskowe tematy z niezapomnianych obrazów jeszcze nigdy nie brzmiały tak szlachetnie. „Celuloid” – choć nawiązuje do czasów, gdy wspaniałe polskie filmy powstawały głównie na taśmie czarno-białej – skrzy się kolorami. Większość partii zostało zareje­strowanych w całości na żywo z użyciem gitar akustycznych i klasycznych, zbudowa­nych przez najlepszych lutników na świe­cie. W nagraniach słychać też frapujące dźwięki gitary dwunastostrunowej, mini Martina, charango i gitar elektrycznych.

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki - czo­łowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przy­jaciele od lat dzieciństwa - po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w

duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtu­ozerię, a jednocześnie wydobyć to, co naj­piękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki fillmowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu: „Celu­loid”.

Obsada

Marek Napiórkowski

Artur Lesicki

Realizacja

Marek Napiórkowski

Artur Lesicki

Teatr Stary - Adres i dojazd

ul. Jezuicka 18
20-113 Lublin

http://teatrstary.eu/

Kup bilet