Arcydzieło na śmietniku - zdjęcie Arcydzieło na śmietniku - zdjęcie Arcydzieło na śmietniku - zdjęcie Arcydzieło na śmietniku - zdjęcie

Arcydzieło na śmietniku

Ten spektakl ma trzech bohaterów. Kobietę, mężczyznę i obraz. Kobieta i mężczyzna spierają się o to, czym jest prawda w sztuce i co decyduje o autentyczności dzieła: wyrok eksperta, dochodzenie detektywistyczne czy intuicja odbiorcy lub właściciela.

Do kampingowej przyczepy, w której mieszka samotna czterdziestoletnia alkoholiczka Maude Gutman (Milena Lisiecka) wchodzi najwybitniejszy nowojorski krytyk sztuki współczesnej Lionel Percy (Jakub Kotyński). Ma sprawdzić, czy Maud rzeczywiście jest w posiadaniu nieznanego obrazu Jacksona Pollocka. Maud kupiła go na garażowej wyprzedaży, myślała, że zrobi kawał koleżance, dając jej w prezencie taki bohomaz. Ktoś jednak zwrócił jej uwagę, że to może być dzieło Pollocka. Jeśli tak – to jest wart miliony dolarów. Zaczynają się cyrki z rzeczoznawcami, wieloletnia batalia o uznanie autentyczności. Percy jest ostatnią instancją. Od tego spotkania, jednego spojrzenia krytyka, zależy przyszłość Maud i po trosze historia współczesnego malarstwa. W kampingowej przyczepie spotykają się dwa światy – wyrafinowanie kultury wysokiej i trzeźwy rozsądek przedstawicielki amerykańskiego ludu, która nie zna się na sztuce, ale przecież swój honor ma. Kobieta i krytyk prowadzą ze sobą bezpardonową grę, ryczymy ze śmiechu, widząc jak Maud próbuje przekupić eksperta, jak ekspert, który wie wszystko o sztuce, jest bezradny wobec zdesperowanej kobiety. Ona broni prawa do swego odkrycia, on etyki zawodowej. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Bohaterowie sztuki Stephena Sachsa rzeczywiście istnieją, choć nazywają się inaczej. Krytyk Thomas Hoving był wieloletnim dyrektorem nowojorskiego Metropolitan Museum, a Teri Horton, pierwowzór Maude, naprawdę kupiła coś, co może być obrazem Pollocka za 5 dolarów i, mimo że proponowano jej za niego fortunę, walczy wciąż o certyfikat autentyczności.

Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

Mieszkająca na północy Kalifornii Maude Gutman kupiła na wyprzedaży garażowej obraz, który być może jest dziełem Jacksona Pollocka. Zaprasza więc wybitnego znawcę i eksperta w dziedzinie sztuki – Lionela Percy’ego – by dokonał ekspertyzy i wydał opinię, czy naprawdę autorem obrazu jest amerykański artysta. Czy bezrobotna barmanka jest posiadaczką obrazu wartego miliony dolarów? Czy spotkał ją cud, który być może odmieni jej los? Spotkanie tej dwójki to zderzenie odległych światów. Różni ich wszystko – od statusu społecznego, przez wykształcenie, po stosunek do rzeczywistości. Jednak okazuje się, że spotkanie w sprawie obrazu staje się przede wszystkim spotkaniem dwóch samotnych ludzi pokiereszowanych przez los.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach tragikomedia Stephena Sachsa to pełna zabawnych sytuacji oraz słownego humoru opowieść o tym, czym jest sztuka i o tym, jak trudno określić, co jest dziś prawdą.

Obsada

Milena Lisiecka, Jakub Kotyński

Realizacja

autor: Stephen Sachs

przekład: Bogusława Plisz-Góral

reżyseria: Justyna Celeda

scenografia: Grzegorz Małecki

Teatr Stary

Teatr Stary w Lublinie mieści się w jednym z najstarszych budynków teatralnych w Polsce. Jego repertuar tworzą głównie wydarzenia gościnne: spektakle, koncerty, projekcje filmowe, debaty o kulturze oraz przedstawienia i warsztaty dla dzieci. Teatr Stary bywa także inicjatorem i producentem spektakli i koncertów. Niemal co wieczór otwarty dla widzów, Teatr jest miejscem żywym i tętniącym kulturą. Jako zabytek, jest również dostępny dla zwiedzających.

Inauguracja Teatru Starego w Lublinie miała miejsce 11 marca 2012r. Wieczór otwarcia w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej, Pana Bronisława Komorowskiego z Małżonką, transmitowany przez Telewizję Polską, uświetnił występ legendarnego gitarzysty flemenco Tomatito. Od tego czasu na scenie Teatru Starego występowali między innymi: Danuta Szaflarska, Krystyna Janda, Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Stanisława Celińska, Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński, Marianne Faithfull, Luz Casal, Esterella Morente, Irena Santor, Wojciech Waglewski, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Stanisław Soyka, Olga Lipińska, Marek Bieńczyk, Mariusz Szczygieł, Hanna Krall, Olga Tokarczuk, Maria Peszek i wielu innych.

W 2013 roku Teatr Stary zamówił i wyprodukował koncert Włodka Pawlika „Wieczorem” do wierszy Józefa Czechowicza, z udziałem Doroty Miśkiewicz, Kuby Badacha i przedstawicieli lubelskiej sceny muzycznej. Pierwszym spektaklem teatralnym napisanymi dla i wyreżyserowanym premierowo w Teatrze Starym była „Machia” Juliusza Machulskiego, z Adamem Ferencym i Piotrem Głowackim w rolach głównych.

Interdyscyplinarny, konfrontujący, dynamiczny, edukacyjny – oto dzisiejsze oblicze Teatru Starego w Lublinie. Za swój cel nadrzędny uważamy powołanie do życia miejsca do aktywnej dyskusji między widzem a artystą. Dyskusji, w której podstawowym kanałem komunikacyjnym jest sztuka.

Adres i dojazd

ul. Jezuicka 18
20-113 Lublin

http://teatrstary.eu/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.