Mistrz i Małgorzata - zdjęcie Mistrz i Małgorzata - zdjęcie Mistrz i Małgorzata - zdjęcie

Średnia ocena

59 oddanych głosów
445 zainteresowanych osób

8,6 / 10

Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa to powieść z wieloma wątkami, postaciami, mnóstwem pytań i tajemnic, dzieło, do którego bez wątpienia istnieje więcej niż tylko jeden klucz. Jednocześnie każdy, kto podejmie się próby scenicznej adaptacji tego tekstu, skazany jest na wybór perspektywy spojrzenia na historię Wolanda i jego świty nawiedzającego Moskwę.

Jego przybycie do rosyjskiej stolicy sprawia, że wielu zaczyna tracić poczucie rzeczywistości, w dobrze znaną codzienność wkracza niesamowite, niemożliwe staje się możliwe, pojawia się niepokój, czy świat jest naprawdę takim, jakim zawsze wydawał się być. Od tego wszystkiego niektórzy (dosłownie i w przenośni) zaczynają tracić głowy.

Takie mieszanie prawdy i fałszu, rzeczywistości i fikcji może (choć nie musi) być działaniem szatańskim, takie mieszanie odbywa się też każdego wieczoru w teatrze. Dlatego Artur Tyszkiewicz – reżyser i autor adaptacji Mistrza i Małgorzaty przygotowywanej właśnie w Teatrze im Juliusza Osterwy w Lublinie – postanowił spojrzeć na tekst Bułhakowa właśnie z tak specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (znów dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie.

Monsieur Woland przejąwszy bowiem kontrolę nad moskiewskim Teatrem „Variétés” spełnia zachcianki widowni, dostarcza jej rozrywki, śmieszy i przestrasza, ale przede wszystkim odkrywa jej tajemnice, pokazuje, co ludziom siedzi w głowach. Zorganizowana ułuda teatru, z całym blichtrem i powierzchownością, okazuje się być zatem znakomitą maszynką do tego, byśmy mogli samych siebie poznać, a czasem i zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości, by zobaczyć, jak Bóg i szatan potrafią igrać z człowiekiem.

Czas trwania: 185 minut

Obsada

Jacek Król - zdjęcie

Jacek Król
Azazello

Marta Ledwoń - zdjęcie

Marta Ledwoń
Małgorzata

Jerzy Kurczuk - zdjęcie

Jerzy Kurczuk
Arkadij Appołowicz Siemplejarow:

Marta Sroka - zdjęcie

Marta Sroka
Brunetka

Wojciech Dobrowolski - zdjęcie

Wojciech Dobrowolski
Stiopa Lichodiejew

Jolanta Rychłowska - zdjęcie

Jolanta Rychłowska
Praskowia Fiodorowna

Witold Kopeć - zdjęcie

Witold Kopeć
Pan z Widowni

Halszka Lehman - zdjęcie

Halszka Lehman
Ruda Pannica

Roman Kruczkowski - zdjęcie

Roman Kruczkowski
Mateusz Lewita

Tomasz Bielawiec - zdjęcie

Tomasz Bielawiec
Nikaron Iwanowicz Bosy

Jerzy Rogalski - zdjęcie

Jerzy Rogalski
Mikołaj Iwanowicz

Hanna Brulińska - zdjęcie

Hanna Brulińska
PIosenkarka

Artur Kocięcki - zdjęcie

Artur Kocięcki
Alojzy Mogarycz

Teresa Filarska - zdjęcie

Teresa Filarska
Kierowniczka Oddziału Miejskiego

Krzysztof Olchawa - zdjęcie

Krzysztof Olchawa
Doktor Strawiński

Anna Torończyk - zdjęcie

Anna Torończyk
Jego żona

Paweł Kos - zdjęcie

Paweł Kos
Iwan Bezdomy

Daniel Salman - zdjęcie

Daniel Salman
Zorż Bengalski

Realizacja

Reżyseria i adaptacja: Artur Tyszkiewicz

Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska

Muzyka i opracowanie muzyczne: Jacek Grudzień

Ruch sceniczny: Maćko Prusak

Opinie naszych widzów (19)

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjny spektakl

  gr.....@....pl / 29 października 2017

 • 10,0/ 10

  Ciekawa koncepcja, świetna obsada, żywe emocje.

  aj.....@....pl / 07 lipca 2017

 • 10,0/ 10

  Spektal świetny. W akcie pierwszym wdarło się trochę nudy, ale ogólnie bardzo pozytywne wrażenia. Rewelacyjna rola Wolanda, Behemota. Akt drugi bardzo dobry. :)

  wa.....@gm...il.com / 28 listopada 2016

 • 10,0/ 10

  Nie da się opisać tego jak magiczny jest to spektakl. Po prostu trzeba to poczuć będąc tam :)

  le.....@....pl / 27 listopada 2016

 • 10,0/ 10

  spektakl z wielkim rozmachem, wielowątkowy. Cudownie! Miło było przenieść się w tamten wymiar, ale czy tak różny od naszego dzisiaj...

  ag.....@....pl / 08 lutego 2016

Teatr im. Juliusza Osterwy

Siedziba Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie znajduje się w jednym z najstarszych budynków teatralnych w Polsce - przy ul. Narutowicza 17 w Lublinie. Gmach teatru wybudowany został w 1886 roku - od tamtej pory prowadzone w nim były różnego rodzaju działania teatralne. Teatr w 1949 roku został upaństwowiony, zaś jego oficjalnym patronem został Juliusz Osterwa - polski aktor i reżyser teatralny. Obecnie dyrektorem teatru jest Dorota Ignatjew, zaś funkcję dyrektora artystycznego pełni Artur Tyszkiewicz.

Na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie występowało wielu wybitnych aktorów m. in. Jan Kreczmar, Maria Wiercińska, Jan Maciejowski, Helmut Kajzar, Jerzy Goliński, Adam Hanuszkiewicz, Kazimierz Braun, Ignacy Gogolewski i wielu innych.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest typowym teatrem repertuarowym. Spektakle grane przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie powstają na podstawie ważnych dzieł polskich i zagranicznych. W repertuarze Teatru im. Juliusza Osterwy do tej pory zobaczyć można było wiele znakomitych spektakli m. in. "Pani Bovary" Gustawa Flauberta w reż. K. Kowalskiego, "Seks nocy letniej" Woodiego Allena w reż. P. Aignera, "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa w reż. A. Tyszkiewicza, „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w reż. Bogdana Tosza, „Wiele hałasu o nic” Williama Szekspira w reż. Tadeusza Brandeckiego i wiele innych. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie brał również udział w licznych festiwalach i konkursach, na których jego spektakle niejednokrotnie były doceniane i nagradzane.

Teatr im. Juliusza Osterwy prowadzi również działania edukacyjne - są to różnego rodzaju warsztaty prowadzone przed spektaklami, lekcje teatralne, warsztaty krytyki teatralnej, zwiedzanie teatru i wiele innych działań. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie prowadzi również projekt "Rodzice w teatrze", w ramach którego teatr zapewnia rodzicom lub prawnym opiekunom, którzy chcą uczestniczyć w spektaklu, opiekę nad dzieckiem w wieku od 5 do 8 lat z elementami zabawy i zajęciami teatralnymi.

Z Teatrem im. Juliusza Osterwy związanych jest wielu wspaniałych aktorów, do których należy m. in. Tomasz Bielawiec, Teresa Filarska, Roman Kruczkowski, Joanna Morawska, Jerzy Rogalski i wielu innych.

Bilety do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie kupić można przez internet za pomocą strony internetowej teatru, a także w kasie teatru, która czynna jest od wtorku do soboty od godz. 12.00 do godz. 19.00 oraz w niedzielę od godz. 16.00 do godz. 19.00.

Wejściówki do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie kupić można przez internet kilka godzin przed spektaklem za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub w kasie teatru - 15 minut przed spektaklem.

Adres i dojazd

ul. Narutowicza 17
20-004 Lublin

http://www.teatrosterwy.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Kup bilet