Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł - zdjęcie Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów
69 zainteresowanych osób

9,3 / 10

Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł

Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł Pawła Demirskiego to rzecz o polskim czyśćcu, który jednak częściej przypomina piekło niż przedsionek raju. W zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią oglądamy bohaterów szamoczących się z polskimi kompleksami i traumami, trywialna codzienność miesza się z najważniejszymi wydarzeniami z polskiej historii XX wieku, a potoczny język z fragmentami nieoczywistej poezji.

W tej okrutnie śmiesznej sztuce stale całkiem serio powracają pytania – co się stało z nami jako wspólnotą, jaka jest współczesna Polska i Polacy, skąd się w nas wzięło paraliżujące wiele działań przekonanie, że jesteśmy peryferiami Europy i wreszcie – jak mówi podtytuł – dlaczego „w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte”.

Paweł Demirski – jeden z najważniejszych polskich dramaturgów współczesnych – znany jest przede wszystkim ze spektakli reżyserowanych przez Monikę Strzępkę, które przyniosły temu duetowi rozgłos i wiele nagród. W Lublinie po raz pierwszy od lat jego tekst został zrealizowany przez kogoś innego niż Strzępka. Po tę, jak sam autor określa swój tekst, „bulwarówkę polityczną”, sięgnął

Remigiusz Brzyk – laureat wielu nagród, reżyser m. in. głośnego sosnowieckiego Korzeńca. Lubelski Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł to zatem okazja do odkrycia innego niż to najbardziej znane oblicza dramaturgii Demirskiego i zobaczenia na scenie Teatru im. J. Osterwy zamkniętych przez Brzyka w klatce ośmiorga potworów – jednego niemieckiego i siedmiorga polskich (w tym dwu znanych z prasowych czołówek) – które na przemian śmieszą, tumanią i straszą.

W spektaklu występują między innymi Wojciech Rusin jako Dresiarz, Halszka Lehman jako Staruszka, Krzysztof Olchawa jako Generał, Marta Sroka jako Wanda, Marta Ledwoń jako Gwiazdka, Paweł Kos jako Biskup, Daniel Dobosz jako Chłopiec, Przemysław Gąsiorowicz jako Turysta.

Czas trwania: 110 minut

Realizacja

Reżyseria i Scenografia: Remigiusz Brzyk

Kostiumy i Współpraca Scenograficzna: Iga Słupska, Szymon Szewczyk

Muzyka: Jacek Grudzień

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  wspaniała gra aktorska, reżyseria, scenariusz:) żałuję , że obejrzałam tylko raz

  bo.....@....pl / 24 kwietnia 2016

 • 10,0/ 10

  Rewelacja!!! Jedna z najlepszych sztuk jakie widziałam w tym teatrze.

  an.....@....pl / 16 kwietnia 2016

 • 10,0/ 10

  Spektakl świetny, polecam.

  mo.....@....pl / 31 maja 2015

 • 7,0/ 10

  Serdecznie polecem spektakl, na prawdę wysoki poziom gry aktorskiej, daje do myślenia. Jedyne zastrzeżenia- nie jest to przedstawienie dla osób bardzo młodych, a znajomość historii Polski (szczególnie tej XX-wieczej) zdecydowanie przydatna.

  ol.....@gm...il.com / 18 stycznia 2015

Teatr im. Juliusza Osterwy - Adres i dojazd

ul. Narutowicza 17
20-004 Lublin

http://www.teatrosterwy.pl/

Kup bilet