Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny - zdjęcie Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny - zdjęcie Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny - zdjęcie Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny - zdjęcie Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny - zdjęcie Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny - zdjęcie

Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny

Mamy problem. Tłum szepcze. Rozwiązał języki.

Szlachta polska Twą godność złapać chce we wnyki.

Dzięki tobie, o Pani - wybacz grząskie tony -

Słowo ku... z pospólstwa weszło na salony...

… ostrzega swą siostrę Barbarę Mikołaj Radziwiłł Rudy. Barbara Radziwiłłówna, jeden z fenomenów polskiej kultury, sprawczyni największego kryzysu dynastycznego w historii Jagiellonów, po tajnym ślubie z następcą tronu Zygmuntem Augustem padła ofiarą pierwszej w polskiej historii kampanii zmasowanego hejtu. Wyzywano ją od litewskich nierządnic i ladacznic, opisywano ze szczegółami jej domniemane seksualne ekscesy. Odbitki grafik z Barbarą i Augustem w wyuzdanych pozach pojawiały się na murach i drzwiach zajazdów.

Rozgrywający się w połowie XVI wieku romans Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną to być może najsłynniejsza i najtragiczniejsza historia miłosna w polskich dziejach. Młody król, szaleńczo zakochany w litewskiej wdówce, by wynieść ją na tron postawił na szali losy dynastii i całego kraju, doprowadzając do otwartego buntu szlachty. Walczył także z własną matką, surową królową Boną, która w trosce o monarszy majestat otwarcie namawiała go do unieważnienia ślubu. August ostatecznie postawił na swoim, ale było to gorzkie zwycięstwo – Radziwiłłówna zmarła kilka miesięcy po koronacji, nie zostawiając upragnionego potomka.

Kim tak naprawdę była Barbara? Rozpustną i perfidną uwodzicielką, która omotała wokół palca polskiego władcę i wyniosła do chwały i bogactwa ród Radziwiłłów? Tragiczną i nieszczęśliwą kochanką, wykreowaną kilka stuleci później przez romantycznych poetów i malarzy? Czy może zwykłą dziewczyną, przez niebezpieczną miłość wplecioną w tryby wielkiej Historii?

„Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny” to opowieść o tym, że nikt z nas nie ma wpływu na to, jak zostanie zapamiętany. To historia o Barbarze ulepionej z mieszaniny faktów i sensacji i będącej przede wszystkim wytworem wyobraźni – i to męskiej wyobraźni, bo to głównie mężczyźni przez wieki spisywali i tworzyli Historię. To także political fiction, w którym zadajemy pytanie jak potoczyłyby się losy Polski, gdyby dynastia Jagiellonów nie wymarła, a Rzeczpospolita nadal była monarchią.

UWAGA! W trakcie spektaklu aktorzy palą papierosy.

Zwiastuny

Obsada

Monika Buchowiec, Malwina Jelistratow, Agnieszka Korzeniowska, Mirosława Olbińska, Aleksandra Posielężna, Kamila Salwerowicz, Anna Bieżyńska (gościnnie), Bogumiła Trzeciakowska (gościnnie), Michał Kruk, Marek Lipski, Konrad Michalak, Adam Mortas, Wojciech Oleksiewicz, Sławomir Sulej, Bartosz Turzyński

Realizacja

reżyseria: Agata Puszcz

dramaturgia: Jarosław Murawski

scenografia: Małgorzata Iwaniuk

kostiumy: Aleksandra Starzyńska

choreografia: Filip Szatarski

światło, video: Szymon Kluzi Michał Stajniak

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Adres i dojazd

ul. Zachodnia 93,
90-402 Łódź

http://www.nowy.pl/

Kup bilet