Schulz: Pętla / ONLINE - zdjęcie Schulz: Pętla / ONLINE - zdjęcie Schulz: Pętla / ONLINE - zdjęcie Schulz: Pętla / ONLINE - zdjęcie Schulz: Pętla / ONLINE - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów

8,4 / 10

Schulz: Pętla / ONLINE

8,4/ 10

„Istotą rzeczywistości jest sens. Co nie ma sensu, nie jest dla nas rzeczywiste. Każdy fragment rzeczywistości żyje dzięki temu, że ma udział w jakimś sensie uniwersalnym.”

„Nie ma ani okruszyny wśród naszych idei, która by nie pochodziła z mitologii - nie była przeobrażoną, okaleczoną, przeistoczoną mitologią. Najpierwotniejszą funkcją ducha jest bajanie, jest tworzenie „historyj”.”

„Schulz: Pętla” jest twórczą interpretacją prozy Brunona Schulza, która staje się zarówno punktem wyjścia jak i szkieletem całej historii. Poprzez poszukiwanie i przekraczanie granic pomiędzy ludzkim ciałem a materią, spróbujemy wejść w proces twórczy sugerowany przez Jakuba - bohatera opowiadań, w kluczowym dla autora „Traktacie o manekinach”. Spróbujemy metaforycznie wejść w kompetencje Stwórcy, by wykreować na scenie człowieka „na obraz i podobieństwo manekina” z wszelkimi konsekwencjach tego nadużycia. Nasza uzurpatorska wizja, poprowadzi nas przez doświadczenia, które zbadają konsekwencje tego czynu.

Dotykamy tematu pamięci, tego jak kształtuje naszą fizyczność i jak wpływa na duchowy aspekt naszego bytu. Chcemy stworzyć metaforę świata zmierzając wraz z bohaterami do źródeł, wiedząc, że jest to cel niemożliwy. Tę niemożność traktujemy jako przywilej naszej wyobraźni, która poszukując odpowiedzi nieustannie podsuwa nam hipotezy. Chcemy dotrzeć do naszych indywidualnych mitologii, próbując sprostać rzeczywistości, która nas otacza, odkryć nasz mit założycielski.

Filozoficzno-poetycka refleksja o naszych ojcach, mitach, naszych kamieniach węgielnych. Nie szukamy odpowiedzi, pytamy. Próbujemy dotrzeć do tego co nas konstytuuje, przyglądamy się temu jak historie indywidualne i nasza wspólna historia nas kształtują. Próbujemy odczytać między słowami Brunona Schulza inspiracje do opowiadania o nas samych. Sprawdzamy jak zagęszczają się napięcia pomiędzy nimi. W spektaklu idąc za sugestią autora próbujemy przejść proces, który opisuje w manifeście jakim jest „Mityzacja rzeczywistości”. Próbujemy dotrzeć do naszego źródłosłowia przechodząc ten proces na próbę, wiedząc, że niejednoznaczność wspomnień i wrażeń i tak nam na to nie pozwoli.

Spektakl jest realizacją teorii teatrów równoległych, którą na potrzeby naszej twórczości wcielamy w „Pętli”, dążąc do stworzenia osobnych narracji: tej która jest na scenie i tej, którą tworzycie we własnej wyobraźni posługując się naszymi obrazami i sugestiami.

„Słowo w potocznym dzisiejszym znaczeniu jest już tylko fragmentem, rudymentem jakiejś dawnej wszechobejmującej, integralnej mitologii. Dlatego jest w nim dążność do odrastania, do regeneracji, do uzupełniania się w pełny sens. Życie słowa polega na tym, że napina się ono, pręży do tysięcy połączeń, jak poćwiartowane ciało węża z legendy, którego kawałki szukają się wzajemnie w ciemności.”

Dofinansowano w ramach wsparcia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Wiek widzów: 14 +

Czas trwania: 80 minut

Zwiastuny

Obsada

Janusz Adam Biedrzycki

Joanna Chmielecka

Michał Jóźwik

Majka Justyna

Małgorzata Lipczyńska

Tomasz Rodowicz

Realizacja

Reżyseria: Konrad Dworakowski

Muzyka: Paweł Odorowicz

Projekt scenografii i kostiumów: Konrad Dworakowski

Kostiumy i elementy scenografii: Anna Adamiak

Wykonanie scenografii: Jacek Szumacher, Adam Galicki

Konsultacja choreograficzna: Joanna Jaworska-Maciaszek

Wizualizacje: Rami Shaya / HOLLYBABA

Muzycy: Konrad Dworakowski (lira korbowa, głos), Paweł Odorowicz (altówka), Małgorzata Pawluk (wiolonczela)

Światło: Tomasz Krukowski

Dźwięk: Marcin Dobijański

Kierowniczka produkcji: Majka JustynaNagranie spektaklu: Rami Shaya / HOLLYBABA

Foto. Rami Shaya / HOLLYBABA

Produkcja: Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Znakomity spektakl - idea, rezyseria i scenografia Konrada Dworakowskiego, wstrząsająca muzyka Pawła Odorowicza, wspaniała gra wszystkich aktorów, szczególnie Tomka Rodowicza, same superlatywy dla wszystkich!

  ka.....@gm...il.com / 20 lutego 2021

 • 10,0/ 10

  Spektakl Schulz. Pętla to niesamowita realizacja. Scenografia, scenariusz, muzyka na żywo no i perfekcyjna gra aktorów, świetne rozwiązania sceniczne czynią z niego jedno z najciekawszych przedstawień jakie widziałam. Jednocześnie jest dyskursem z Schulzem, historią, metafizyką, człowieczeństwem. Schulzowski klimat zapętleń i oniryzmów w uniwersalnym wydaniu. Gorąco polecam.

  ka.....@....pl / 28 grudnia 2020

 • 10,0/ 10

  Jestem pod wrazeniem, chetnie obejrzalabym jeszcze raz, polecam gorąco

  ka.....@gm...il.com / 20 grudnia 2020

Teatr Chorea - Adres i dojazd

ul. Tymienieckiego 3
90-365 Łódź

http://www.chorea.com.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.