Rój. Sekretne życie społeczne - zdjęcie Rój. Sekretne życie społeczne - zdjęcie Rój. Sekretne życie społeczne - zdjęcie Rój. Sekretne życie społeczne - zdjęcie Rój. Sekretne życie społeczne - zdjęcie Rój. Sekretne życie społeczne - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów

7,8 / 10

Rój. Sekretne życie społeczne

„Życie pszczoły jest jak magiczna studnia. Im więcej z niej czerpiesz, tym więcej w niej wody.”

(Karl von Frisch)

Barwne królestwo pszczół nazywamy rojem. Rój składa się z wielkiej matriarchini, pracowitych dam oraz leniwych kawalerów i liczy zwykle kilkadziesiąt tysięcy obywateli. Fascynująca złożoność życia pszczelego roju stawała się wielokrotnie w dziejach kultury europejskiej powodem nie tylko obserwacji apidologicznych, lecz także pretekstem do mówienia o obyczajach, o inteligencji, o pragnieniach, czy o ekspresji woli człowieka – stanowiła inspiracje do powstania wielu dzieł, które organizację roju uczyniły przedmiotem pogłębionej światopoglądowej refleksji.

Bajka filozoficzna „Rój. Sekretne życie społeczne” to historia o rolach społecznych, rodzinnych więziach, religijnym podporządkowaniu, miłosnej manipulacji, która stanowić ma źródło pogłębionej wiedzy o analogiach między światem ludzkim i światem pszczół, stawiając tym samym poważne socjologiczne pytania dotyczące kondycji współczesnego człowieka. Zabawni i sarkastyczni bohaterowie spektaklu są uczestnikami wydarzeń ukazujących skrywane często zakamarki ludzkiej psychiki, dojmujący tragizm dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki z przeciwnościami. Istota przekazu zorientowana jest zarówno na młodego, jak i dorosłego widza.

Poruszając w scenicznej opowieści takie tematy chcielibyśmy równolegle budować wypowiedź o niezwykłych owadach, o ich wyjątkowym i tajemniczym świecie, gdzie propagowany jest szacunek wobec natury oraz dbałości o ludzką cywilizację. Tworząc spektakl dla dzieci i dorosłych skupiliśmy się na takich formach życia pszczelego jak: taniec pszczół jako działanie komunikacyjne; metody integracji roju, czyli co spaja pszczelą rodzinę; wspólnota i symbioza jako warunek przetrwania.

Pszczoły należą do niezwykle pożytecznych gatunków, ale są też dziś gatunkiem zagrożonym – ich ochrona to niecierpiące zwłoki zadanie!

(Wiktor Moraczewski, dramaturg)

W spektaklu występują między innymi Joanna Chmielecka, Anna Chojnacka, Barbara Cieślewicz, Ewa Otomańska, Dorota Porowska, Aleksandra Szałek.

Czas trwania: 60 minut

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Janusz Adam Biedrzycki

Choreografia: Magdalena Paszkiewicz

Scenariusz i dramaturgia: Wiktor Moraczewski

Muzyka: Paweł Odorowicz

Scenografia: Jolanta Królicka

Kostiumy: Karolina Burakowska

Reżyseria światła: Tomasz Krukowski

Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański

Wizualizacje: Paweł Klepacz

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Świetne teksty i ciekawa zabawa słowem oraz nawiązaniami do kultury. A przede wszystkim ważny przekaz zarówno dla dzieci jaki dorosłych.

  da.....@gm...il.com / 16 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Niezwykle świerzy, niepretensjonalny i zabawny. Polecam!

  ja.....@gm...il.com / 12 września 2018

 • 2,0/ 10

  Bardzo moralizatorski.

  ka.....@gm...il.com / 02 września 2018

Teatr Chorea - Adres i dojazd

ul. Tymienieckiego 3
90-365 Łódź

http://www.chorea.com.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.