„Po drugiej stronie” jest kolejnym krokiem w trzyletnich badaniach Fundacji Jubilo nad tematami wolności i odosobnienia. W jaki sposób my, artyści, możemy stać się aktywnymi świadkami spotkań (np. z migrantami, za murami więzień) i poprzez narzędzia performatywne przekształcić tematy, historie, twarze, napotkane podczas tej podróży tak, aby przemówiły do szerszej publiczności?
Badania rozpoczęły się od zakwestionowania tematu „osobistych więzień”. Więzienia, które nie jest już postrzegane jako narzucone z zewnątrz, przez kogoś innego (np. instytucje publiczne), ale jako często nieuświadomione ograniczenie, które sami sobie narzucamy, nie zdając sobie sprawy ze społecznych uwarunkowań i „wdruków” kulturowych. Wychodząc od wymiaru indywidualnego, otworzyliśmy naszą obserwację na szerszy horyzont, kontekstualizując nasze pytania o aktualną kondycję społeczeństwa.
Z jednej strony obserwujemy świat z jasno określonymi granicami, w którym narasta konflikt, a separacja jest odpowiedzią. Z drugiej strony, widzimy nieustanną potrzebę poszukiwania relacji, otwierania możliwości i poszukiwania autentycznego dialogu między jedną osobą a drugą.
Materiał tekstowy i tematyczny prezentowany w spektaklu pochodzi z różnych źródeł, m.in. z materiałów zebranych w wywiadach, ze źródeł literackich oraz tekstów napisanych przez samych wykonawców. Jako teatralni badacze, rozwijaliśmy naszą pracę od płaszczyzny mikroskopowej do makroskopowej, używając materiałów wideo i elementów instalacji, jako soczewek, które pomagają nam coraz bardziej definiować sedno tematu i jego reperkusje w naszym codziennym życiu.
Tytuł nie powinien być interpretowany jako definicja. Zamiast tego, powinien być postrzegany jako pytanie, sugestia kierunku, dynamika żywej zmiany - zarówno w świecie zewnętrznym, jak i w nas samych.
Premiera: 26 listopada 2021
Po wydarzeniu zapraszamy na rozmowę z twórcami w formule Q&A. Rozmowę poprowadzi Stanisław Godlewski.
Rozmowa prowadzona będzie w języku polskim.
Na scenie występuje
Marek Idzikowski,
Michał Murawski,
Alessia Romano.
Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: M. Zakrzewski
Teksty: obsada aktorska (teksty własne), wywiady (m.in. z uchodźcami ), „Sonaty do Orfeusza” II, 29 Rainera Marii Rilkego, fragmenty „Obrażanie Publiczności” Petera Handkego, „Świat” Marcina Świetlickiego
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Pieniawska
Wideo i dźwięk: Aleksandra Gronowska
Światła: Diego Pileggi
Koordynacja: Diana Wolińska
Produkcja: Fundacja Jubilo
więcej
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2022 - Adres i dojazd
W tym momencie wyszukujemy najbliższe Ciebie miasto w którym prowadzimy sprzedaż wejściówek i
biletów. W
celu zwiększenia dokładności zaakceptuj prosbę o udostępnienie lokalizacji w Twojej
przeglądarce.