RPS 2022: KONGRES FUTUROLOGICZNY - zdjęcie RPS 2022: KONGRES FUTUROLOGICZNY - zdjęcie RPS 2022: KONGRES FUTUROLOGICZNY - zdjęcie RPS 2022: KONGRES FUTUROLOGICZNY - zdjęcie RPS 2022: KONGRES FUTUROLOGICZNY - zdjęcie RPS 2022: KONGRES FUTUROLOGICZNY - zdjęcie

RPS 2022: KONGRES FUTUROLOGICZNY

Wiek widzów: 14+

W niedalekiej przyszłości, w świecie owładniętym kryzysem demograficznym i klimatycznym, odbywa się Światowy Kongres Futurologiczny. Ijon Tichy, gwiezdny podróżnik i naukowiec w jednej osobie, wysłany na ten nietypowy i barwny zjazd, podejmuje próbę zrozumienia wydarzeń, które szybko przyjmują nieoczekiwany obrót. W oparach maskonów, wśród dźwięków tajemniczego koncertu, wraz z głównym bohaterem dociekamy prawdy o świecie, który coraz bardziej przypomina... futurystyczny lunapark halucynacji. Spektakl Teatru Czytelni Dramatu jest adaptacją satyrycznej i w wielu swoich wątkach, proroczej powieści Stanisława Lema. Ostrze satyry, wymierzone przede wszystkim przeciw popularnym w latach 70. XX wieku futurologom, odczytane współcześnie, staje się krzywym zwierciadłem konfliktu między sceptycznym światopoglądem naukowym, a teoriami paranaukowymi i utopijnymi ideologiami. Z drugiej strony, powieść Lema, utrzymana w lekkiej konwencji, jest prawdziwym majstersztykiem słowotwórczym, feerią nieskrępowanej twórczości i zabawy. Pozwala więc, w teatralnej adaptacji, postawić pytanie nie tylko o możliwość wyjścia cało z konfrontacji z totalitarnym systemem, ale też zadać pytanie o granice wolności i twórczości w dziedzinie języka. Szczególnym atutem spektaklu jest autorska muzyka, wykonywana na żywo.

Do tworzenia spektaklu, oprócz aktorów: Jarosława Tomicy i Michała Jóźwika, zostali zaproszeni znakomici muzycy: Joanna Szczęsnowicz, Jan Jaworski, Szczepan Pospieszalski, Jan Tarkowski. Współpraca z nimi zakładała skomponowanie muzycznej interpretacji „Kongresu futurologicznego”. Przy pomocy muzyki smyczkowej, trąbki, elektroniki oraz własnych głosów, tworzą na żywo tajemniczy świat science-fiction, funkcjonujący na scenie równorzędnie z aktorami.

Premiera: 25 lutego 2022, Centrum Kultury w Lublinie

Po wydarzeniu zapraszamy na rozmowę z twórcami w formule Q&A. Rozmowę poprowadzi Stanisław Godlewski.

Rozmowa prowadzona będzie w języku polskim.

Na scenie występuje Michał Jóźwik, Jarosław Tomica.

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: Maciej Rukasz

Realizacja

Twórcy: Teatr Czytelni Dramatu

Autor tekstu: Stanisław Lem

Reżyseria: Daniel Adamczyk

Dramaturgia: Maciej Gorczyński

Muzyka: Jan Jaworski, Szczepan Pospieszalski, Joanna Szczęsnowicz, Jan Tarkowski

Kostiumy: Marta Góźdź / Elbruzda

Obsada: Jarosław Tomica, Michał Jóźwik

Światło: Miłosz Wójciuk, Daniel Adamczyk

Dźwięk: Dariusz Kociński

Produkcja: Teatr Czytelni Dramatu, Centrum Kultury w Lublinie

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2022 - Adres i dojazd

Fabryka Sztuki w Łodzi
ul. Tymienieckiego 3
Łódź

http://www.retroperspektywy.com

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.