Akty - zdjęcie Akty - zdjęcie Akty - zdjęcie

Akty

"AKTY" powstały w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Spektakl jest moją odpowiedzią na przeczytane listy, rozmowy

z ludźmi, którzy zaznali przemocy, jest inspirowany warsztatami artystycznymi przeprowadzonymi w ośrodkach, które zajmują się pomocą osobom doświadczającym przemocy, czyli najczęściej kobietom i dzieciom. Podczas tych spotkań miałam możliwość poznania ich emocjonalności, delikatności i siły. Nie chcę wyrażać swojej opinii, moimi działaniami chcę pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie, w ogóle nie mają głosu.

A chcieliby powiedzieć o swoim zapętleniu, o niemocy, pragnieniu ciszy. Składają się na to kolejne akty - fragmenty tekstów, wyjścia, zanikanie, obrazy.

To nie ja mówię:

„Jest mi wstyd, że tak jest… Jest mi wstyd przed rodziną, dziećmi, znajomymi, ludźmi w pracy, nawet obcymi, przechodniami, kupującymi obok mnie w sklepie… Te siniaki na twarzy, rękach, podrapana szyja, zachrypnięty głos, łyse placki na głowie, zapuchnięte oczy, rozkojarzenie, braki w pamięci…

Jest mi wstyd - za siebie, że nic nie robię, albo prawie nic, aby to przerwać, za niego, że to robi…”

Projekt został zrealizowany dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Obsada

Aurora Lubos

Realizacja

Aurora Lubos (Polska / Wielka Brytania)

Video / choreografia / teksty / scenografia: Aurora Lubos

Muzyka: Motion Trio “Stars”

Aurora Lubos - jest niezależną artystką i performerką, związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego. Na swoim koncie ma kilka mocnych, autorskich spektakli solowych, w których zabiera głos między innymi w sprawie przemocy domowej. W swoim artystycznym dorobku ma kilka autorskich realizacji - spektakli solowych: "Zanzibar", "Niedokończone", "Nóż, koń i schody", "Akty", "Nie Wolno", "Witajcie/Welcome"; instalacji i performansów: "Akt 1", "4 Kąty", "Akt na dwie", "Ostatki", "Bez Domu", "Z wody"; oraz animacji: cykl "Winter 2010". Przez 15 lat była aktorką prestiżowego brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2019 - Adres i dojazd

Fabryka Sztuki w Łodzi
ul. Tymienieckiego 3
90-365 Łódź

http://www.retroperspektywy.com

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.