Monolog(i) kobiety - zdjęcie

Monolog(i) kobiety

„Monolog(i) Kobiety” to najnowszy spektakl współczesnego Żydowskiego Teatru w Krakowie – Teatru Midraszowego oparty w całości na prozie Hanocha Levina, izraelskiego filozofa i dramaturga polskiego pochodzenia znanego i lubianego w Polsce, którego dzieła są często wystawiane na polskiej scenie teatralnej. Teksty Hanocha Levina bezpardonowo i ironicznie poruszające tematy społeczne, a jednocześnie pełne nawiązań do żydowskiej filozofii, literatury i tradycji czynią pisarza jednym znajbardziej uznawanych twórców XX wieku.

Tym razem Tanya Segal – izraelski rabin i reżyser, zamieszkująca i pracująca od ponad dekady w Krakowie, przedstawi krakowskiej teatralnej publiczności skecze Levina, których forma, język i treść pełne są tak charakterystycznej dla niego – jednocześnie inspirującej i przerażającej – kontrowersji uczuć.

Przez pryzmat doświadczenia ponad dekady pracy w Polsce reżyserka pokazuje nieznaną dotąd stronę tak lubianego tutaj twórcy, dodając perspektywę poprzez zastosowanie metody budowania przebiegu myśli znanej ze starożytnych synagogalnych kazań (draszot) rodzaju ‚Ptichta’ (z aramejskiego פתיחתא – otwarcie). W realizacji przedstawień reżyserka używa swojej autorskiej metody „Teatr Midraszowy”, wypracowanej podczas studiów na uniwersytecie w Tel Avivie oraz w koledżu rabinackim w Jerozolimie. W tej metodzie artystka „szyje” spektakl z próby na próbę przy udziale wszystkich zaangażowanych twórców – aktorów, scenografów, muzyków… przez perfekcyjne łączenie w całość ich improwizacyjnych reakcji na tekst źródłowy. Metoda ta nadaje przedstawieniu głęboki współczesny charakter i aktualną wymowę. „Teatr Midraszowy” to post-awangardowe podejście, które w istocie jest przeniesieniem na grunt teatralny głęboko zakorzenionego w żydowskiej tradycji sposobu na zgłębianie rozumienia tekstu poprzez „midrasz”, czyli ściśle osadzone w treści opowiadania i historie naświetlające głębszy sens oryginalnego tekstu.

Obsada

Aleksandra Porowska

Paula Gogol

Natalia Zych

Realizacja

Koncepcja i reżyseria:

Tanya Segal

Opinie naszych widzów (1)

  • 1,0/ 10

    Bełkot i prymityw pod pozorem "inności" czy nowatorstwa. Zero przekazu i zero midraszowej przypowieści.

    pi.....@ma...il.com / 17 października 2019

Teatr Żydowski w Krakowie - Adres i dojazd

https://teatr-zydowski.krakow.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.