Baba Dziwo - zdjęcie

Baba Dziwo

W państwie Prawia panuje ustrój idealny. Gospodarka rozwija się dzięki ochotniczej pracy obywateli, bez zapożyczeń i długów u kapitalistycznych mocarstw Zachodu czy Wschodu. Rodzina odzyskała należne jej w społeczeństwie miejsce - a wszystko dzięki wprowadzeniu podatku od bezdzietności i sprawnemu działaniu Urzędu od Spraw Rodzinnych. Mężczyźni biją kolejne rekordy sportowe, dokonują wielkich odkryć, wprowadzają zupełnie nowy, lepszy ład, z kolei kobiety… realizują się w macierzyństwie. I w kuchni. Przede wszystkim w kuchni.

“Wiesz co jest w tym wszystkim najgorsze?” - pyta jedna z bohaterek dramatu. - “To, że u szczytu zabrano się na serio do prywatnego życia obywateli. Do małżeństw się wtrącają i do tego… i do owego…”

Podczas, gdy wiele tekstów modernistycznych straciło na żywotności, dramat Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zaskakuje aktualnością wątków i motywów. "Baba Dziwo" to utwór skrajnie nowoczesny - zarówno pod kątem humoru (mamy przecież do czynienia z tragikomedią), jak i demokratycznego i feministycznego wydźwięku. Treści zdiagnozowane przez autorkę ponad 80 lat temu, stają się szczególnie naglące w czasach, gdy środowiska rządzące coraz silniej ingerują w społeczną, ale również indywidualną wolność jednostki - a w szczególności kobiety.

Na scenie występują między innymi Justyna Czort jako Policjant 2, Magdalena Jewuła jako Valida, Hanna Grabiec jako Agatika, Jagoda Siwińska jako Ninika, Justyna Marzec jako Policjant 1, Mikołaj Maciejski jako Norman.

Czas trwania: 70 minut

Realizacja

Reżyseria i opracowanie tekstu - Natalia Mazurkiewicz

Muzyka - Adam Goik

W spektaklu wykorzystano utwór "YMCA". Licencji na użycie utworu udzieliło Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Teatr Przypadków Feralnych - Adres i dojazd

Rynek Główny 8, Kraków

https://feralni.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.