Baba Dziwo - zdjęcie Baba Dziwo - zdjęcie Baba Dziwo - zdjęcie Baba Dziwo - zdjęcie Baba Dziwo - zdjęcie Baba Dziwo - zdjęcie

Średnia ocena

31 oddanych głosów

9,2 / 10

Baba Dziwo

W państwie Prawia panuje ustrój idealny. Gospodarka rozwija się dzięki ochotniczej pracy obywateli, bez zapożyczeń i długów u kapitalistycznych mocarstw Zachodu czy Wschodu. Rodzina odzyskała należne jej w społeczeństwie miejsce - a wszystko dzięki wprowadzeniu podatku od bezdzietności i sprawnemu działaniu Urzędu od Spraw Rodzinnych. Mężczyźni biją kolejne rekordy sportowe, dokonują wielkich odkryć, wprowadzają zupełnie nowy, lepszy ład, z kolei kobiety… realizują się w macierzyństwie. I w kuchni. Przede wszystkim w kuchni.

“Wiesz co jest w tym wszystkim najgorsze?” - pyta jedna z bohaterek dramatu. - “To, że u szczytu zabrano się na serio do prywatnego życia obywateli. Do małżeństw się wtrącają i do tego… i do owego…”

Podczas, gdy wiele tekstów modernistycznych straciło na żywotności, dramat Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zaskakuje aktualnością wątków i motywów. "Baba Dziwo" to utwór skrajnie nowoczesny - zarówno pod kątem humoru (mamy przecież do czynienia z tragikomedią), jak i demokratycznego i feministycznego wydźwięku. Treści zdiagnozowane przez autorkę ponad 80 lat temu, stają się szczególnie naglące w czasach, gdy środowiska rządzące coraz silniej ingerują w społeczną, ale również indywidualną wolność jednostki - a w szczególności kobiety.

Fragment recenzji portalu "Teatr dla Wszystkich": Kraków zawsze stał alternatywą. Teatry studenckie, podziemne, amatorskie czy nieformalne od dziesięcioleci budowały kulturalną tkankę miasta. Nie sztuką jest iść tam, gdzie wszyscy chodzą, sztuką jest trochę poszukać, pogrzebać i znaleźć - na przykład Teatr Przypadków Feralnych. Baba Dziwo to abstrakcyjna jazda bez trzymanki - pomysłowa, intensywna, wykorzystująca malutką scenę w Klubie Pod Jaszczurami do ostatniego centymetra. Fragment recenzji portalu "Kultura Na Co Dzień": Tragikomedia autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przez lata była i nadal jest chętnie podejmowanym tekstem do realizacji teatralnej przez wielu polskich twórców. Pisarka w swojej sztuce zastosowała elementy groteski, satyry, metafory oraz pewnego rodzaju absurdu, rozpalając w czytelniku całą gamę myśli wołających o odpowiednie odniesienie do otaczającej nas rzeczywistości. I choć utwór został napisany kilka lat temu, nadal nie traci na swym przekazie, a poprzez użycie odpowiednich środków reżyserskich jest w stanie idealnie wpasować się w istniejącą sytuację polityczną.

Na scenie występują między innymi Justyna Czort jako Policjant 2, Magdalena Jewuła jako Valida, Hanna Grabiec jako Agatika, Jagoda Siwińska jako Ninika, Justyna Marzec jako Policjant 1, Mikołaj Maciejski jako Norman.

Czas trwania: 70 minut

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria i opracowanie tekstu - Natalia Mazurkiewicz

Muzyka - Adam Goik

W spektaklu wykorzystano utwór "YMCA". Licencji na użycie utworu udzieliło Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Opinie naszych widzów (13)

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjna i wyjątkowo aktualna interpretacja, Zaangażowanie aktorów bez niepotrzebnego manieryzmu i wymuszonej egzaltacji, jakże częstej w młodych teatrach. Każda scena przemyślana i nasycona treścią, a świadomość SZTUKI na najwyższym poziomie. Brawo !!! Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie, bo warto było przyjechać z Warszawy do Krakowa i przez 70 minut nasycać się talentami młodych Aktorów w jakże zacnym otoczeniu Klubu.

  j......@ou...ok.com / 14 kwietnia 2022

 • 10,0/ 10

  Świetny pomysł, znakomita realizacja. Jest miejsce na śmiech i miejsce na refleksję. Gorąco polecam :)

  gr.....@gm...il.com / 04 kwietnia 2022

 • 10,0/ 10

  Byłem 12 marca na tym przedstawieniu i powiem, że całkiem zabawny,... szczególnie ten fragment z żelkami XD

  sl.....@gm...il.com / 20 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Spektakl dający do myślenia.

  sl.....@gm...il.com / 14 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Super spektakl. Świetna gra aktorska

  mm.....@gm...il.com / 14 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl!

  ma.....@in...ia.pl / 13 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Mocna rzecz.

  mb.....@gm...il.com / 13 marca 2022

 • 10,0/ 10

  TPF jak zwykle pokazał się z jak najlepszej strony, brawa dla reżysera i aktorów

  an.....@po...ta.fm / 08 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, dużo się tu dzieje, wiele emocji, super gra, w ogóle super... zresztą, zobaczcie sami, polecam gorąco!!!

  an.....@po...ta.fm / 08 marca 2022

 • 10,0/ 10

  Tematyka dramatu niezmiernie aktualna , doskonałe i bardzo oryginalne pomysły reżyserskie , świetna gra aktorska i super energia . Wszystko przemyślane i dopracowane . Warto się wybrać , polecam .

  ba.....@gm...il.com / 07 marca 2022

 • 9,0/ 10

  Spektakl był fantastyczny, aktorki i aktor genialne! Bardzo dziękujemy!

  Re.....@gm...il.com / 11 kwietnia 2022

 • 7,0/ 10

  Spektakl bardzo dobry. Ciekawa koncepcja i wykorzystanie wielu środków teatralnych. W scenach zespołowych delikatnie nie idzie wspólne dogrywanie się, każdy jest bardzo indywidualny. Troszkę za drogie bilety.

  ig.....@gm...il.com / 11 kwietnia 2022

 • 3,0/ 10

  Niestety rozłożenie krzeseł i możliwości sali nie pozwalały na komfortowe oglądanie spektaklu. Przypuszczam, że większość widzów nie widziała połowy rzeczy, które działy się na scenie.

  ka.....@gm...il.com / 11 kwietnia 2022

Teatr Przypadków Feralnych - Adres i dojazd

Rynek Główny 8, Kraków

https://feralni.com/

Kup bilet