Sąsiadka. Komedia dell’arte. - zdjęcie Sąsiadka. Komedia dell’arte. - zdjęcie Sąsiadka. Komedia dell’arte. - zdjęcie Sąsiadka. Komedia dell’arte. - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów
1 zainteresowana osoba

9.2 / 10

Sąsiadka. Komedia dell’arte.

Sąsiadka, komedia dell’arte to spektakl stworzony według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę, stworzoną na ramowym scenariuszu, niby rusztowaniu dla improwizacji.

Osią całej akcji jest postać Signory, młodej, pięknej i niezbyt bogatej wdówki, która wprowadza się do małego miasteczka.

To tytułowa Sąsiadka polująca na nowego męża, najlepiej bogatego starca, który spłaci jej długi, po czym zabierze się z tego świata, zostawiwszy jej ogromny spadek. Krążący wciąż wokół niej Pedrolino, zniewieściały sługa, dopowiada niejako tę postać, nadając jej pikanterii. Czymże by bowiem była ta wesoła wdówka bez zaufanego sługi, powiernika i chłopca do bicia? Jej intrygi nie miałyby szans na powodzenie gdyby nie jego dyskrecja i … głupota. Czy w finale każda z postaci osiągnie swój cel? Zachęcamy, by to sprawdzić!

KRAJOWA SCENA KOMEDII DELL’ARTE W TEATRZE PRASKA 52:

Powstała z inicjatywy Teatru Praska 52 i Studio Dono w maju roku 2016.

To jedyna taka scena w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką rodem z szesnastego wieku.

W jej ramach działa Trupa KOMEDIANTY tworząc spektakle według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę.

Aktorzy są jednocześnie artystami i rzemieślnikami; sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. W swojej grze działają pod wpływem impulsów – pochodzących z nich samych, gry pozostałych członków trupy oraz publiczności.

To połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjną.

Czas trwania: 135 minut

Realizacja

Scenografia: Danuta Skołucka

Kostiumy : Ludwika Gorgoń

Opracowanie muzyczne: Agnieszka Cianciara- Fröhlich

Opinie naszych widzów (4)

 • 10.0/ 10

  Bawiłam się fantastycznie, jak i poprzednie dwa razy. Podziwiam kondycję aktorów, jestem pod wrażeniem zimnej krwi, gdy nie wszystko idzie zgodnie ze scenariuszem (tykający kaloryfer!) i niezmiennie fascynuje mnie umiejętność połączenia klasyki i kunsztu komedii dell'arte ze współczesnością (gratulacje za szczepionki!). Gdy zobaczyłam, że w repertuarze pojawił się nowy spektakl bez wahania kupiłam bilety - nieważny tytuł - bo trupa "Komedianty" gwarantuje najlepszą jakość i niesamowity ubaw!

  ye.....@on...et.eu / 19 November 2018

 • 10.0/ 10

  Dobry, ale brakowało elementu zaskoczenia związanego z tym że jeden aktor grał wiele roli, tak jak to było w "Oberży ....". Pani Agnieszka, która w " Oberży" była kompletnie inna w każdej roli, tutaj miała chyba za mało czasu żeby się skuteczniej przeistoczyć z wcielenia na wcielenie. Ogólnie uroczo, brawo

  ma.....@ya...oo.fr / 18 November 2018

 • 10.0/ 10

  Kapitalna zabawa ! Aktorzy bawią się chyba równie dobrze jak publiczność :)

  bl.....@gm...il.com / 17 November 2018

 • 10.0/ 10

  Duża Dynamika na scenie...Próba zaangażowania widzów...Bardzo dobra gra Aktorów...Jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem...!!!! Serdecznie Dziękuję...I Pozdrawam

  to.....@in...ia.pl / 16 May 2016

Teatr Praska 52

Budynek Teatru Praska 52 w Krakowie powstał jeszcze przed II wojną światową w 1938 roku - w miejscu tym działał niegdyś Dom Społeczny. Lokalna społeczność mogła realizować tutaj wszystkie swoje pasje - taniec, malarstwo, teatr, kino. W latach 1945-2006 znajdowało się tu Kino Tęcza, zaś w 2006 roku w miejscu tym zaczęła działać Scena Tęcza.

Teatr Praska 52 w Krakowie jest teatrem stosunkowo młodym - powstał on 7 listopada 2014 roku. Obecnie Opiekunem Naczelnym Teatru Praska 52 jest Jakub Baran, zaś funkcję Opiekuna Artystycznego pełni Agnieszka Cianciara-Frohlich.

Repertuar Teatru Praska 52 jest niezwykle wyjątkowy - znajdujące się w nim spektakle Teatru Praska 52 bardzo często mają charakter komediowy, bawią widzów, ale jednocześnie poruszają ważne tematy i komentują istotne wydarzenia. Teatr Praska 52 oferował do tej pory w swoim repertuarze m. in. takie spektakle jak „Pan i sługa”, „Gino i Suzi”, „Sąsiadka” i wiele innych.

Teatr Praska 52 jest również współorganizatorem ważnego wydarzenia - Grechuta Festival. Na scenie Teatru Praska 52 odbywały się finały konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, koncerty towarzyszące, warsztaty artystyczne i wiele innych wydarzeń związanych z festiwalem.

Bilety do Teatru Praska 52 kupić można między innymi przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl.

Adres i dojazd

ul. Praska 52
Kraków

http://www.teatrpraska52.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.2
Średnia ocena

25.01 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
10.0
Średnia ocena

08.02 / 18:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
8.8
Średnia ocena
Zabawna i pouczająca sztuka.
- Jerzy

10.02 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9.2
Średnia ocena
Rewelacyjny spektakl okraszony fenomenalną grą aktorską.
- Janusz

18.01 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Tragikomedia
7.7
Średnia ocena
Akcja trzymająca w napięciu. Teatr jeszcze niepoznany!
- Anna

19.01 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
9.2
Średnia ocena
Polecam. Świetna reżyseria, aktorzy, kostiumy, dużo śmiechu - nie wiem kiedy minęła mi godzina
- Anna

20.01 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.