Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi - zdjęcie Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi - zdjęcie Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi - zdjęcie Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi - zdjęcie Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi - zdjęcie

Średnia ocena

31 oddanych głosów

8.5 / 10

Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi

Choć komedia dell’arte to sztuka niedzisiejsza, to jednak bardzo „na czasie”. Maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naszej naturze niż niejeden realistyczny spektakl.

Do miasteczka przybywa gość, a raczej dwóch gości – tytułowi pan i sługa, czyli Capitano i Brighella. Pierwszy, pyszałkowaty żołnierz, stawia sobie za cel niewieście serca. Drugi, chciwy złodziejaszek – sakiewki. Ich przybycie staje się detonatorem awantur, które „podskórnie” zbierają się w małej społeczności od dawna. Wrodzone sknerstwo rodziców, ognisty temperament żony zgrzybiałego Dottore i niewzruszone uczucie pomiędzy Violą i Leandrem dodają prędkości komediowej spirali.

Komedianty trupa dell'arte powstała w 2012 r. pod egidą Atelier Teatralnego Studio Dono.

Trupa pracuje i tworzy według tradycyjnych reguł komedii dell’arte. To jednocześnie rzemieślnicy i artyści. Sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób podczas improwizacji wypełniają działaniem i tekstem. Wierzą, że maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naturze człowieka niż niejeden realistyczny spektakl.

Czas trwania: 105 minut

Realizacja

Scenografia: Danuta Skołucka

Kostiumy: Ludwika Gorgoń

Opracowanie muzyczne: Agnieszka Cianciara- Fröhlich, Izabella Czarnecka

Opinie naszych widzów (15)

 • 10.0/ 10

  Spektakl świetny. Aktorzy profesjonalni, a jednocześnie miałam wrażenie, że też się z nami bawią. Teatr Praska 52 to super miejsce.

  gr.....@gm...il.com / 13 May 2018

 • 10.0/ 10

  Świetna zabawa! Doskonała gra aktorska z dużą dozą groteski. Sztuka przenosi w czasie do epoki teatru dla ludu spragnionego rozrywki. Polecam.

  zb.....@gm...il.com / 17 April 2018

 • 10.0/ 10

  Świetna gra aktorska i dużo dobrego humoru! Podziwiam aktorów za opanowanie i kreatywność na scenie w momencie kiedy mały chłopiec z widowni zaczął chrapać. Aż nas brzuchy bolały ze śmiechu! :) Co do samego teatru: bylam w nim po raz pierwszy ale juz od wejścia zostaliśmy przywitani w sposób, który przeniósł nas w inne czasy. Kultura i klasa od progu :) Pozdrawiamy i obiecujemy, że wrócimy.

  an.....@....pl / 08 April 2018

 • 10.0/ 10

  Rewelacyjna sztuka.

  ma.....@gm...il.com / 25 January 2018

 • 10.0/ 10

  Nie spodziewałem się takiej techniki aktorskiej .

  ja.....@....pl / 24 January 2018

Teatr Praska 52

Budynek Teatru Praska 52 w Krakowie powstał jeszcze przed II wojną światową w 1938 roku - w miejscu tym działał niegdyś Dom Społeczny. Lokalna społeczność mogła realizować tutaj wszystkie swoje pasje - taniec, malarstwo, teatr, kino. W latach 1945-2006 znajdowało się tu Kino Tęcza, zaś w 2006 roku w miejscu tym zaczęła działać Scena Tęcza.

Teatr Praska 52 w Krakowie jest teatrem stosunkowo młodym - powstał on 7 listopada 2014 roku. Obecnie Opiekunem Naczelnym Teatru Praska 52 jest Jakub Baran, zaś funkcję Opiekuna Artystycznego pełni Agnieszka Cianciara-Frohlich.

Repertuar Teatru Praska 52 jest niezwykle wyjątkowy - znajdujące się w nim spektakle Teatru Praska 52 bardzo często mają charakter komediowy, bawią widzów, ale jednocześnie poruszają ważne tematy i komentują istotne wydarzenia. Teatr Praska 52 oferował do tej pory w swoim repertuarze m. in. takie spektakle jak „Pan i sługa”, „Gino i Suzi”, „Sąsiadka” i wiele innych.

Teatr Praska 52 jest również współorganizatorem ważnego wydarzenia - Grechuta Festival. Na scenie Teatru Praska 52 odbywały się finały konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, koncerty towarzyszące, warsztaty artystyczne i wiele innych wydarzeń związanych z festiwalem.

Bilety do Teatru Praska 52 kupić można między innymi przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl.

Adres i dojazd

ul. Praska 52
Kraków

http://www.teatrpraska52.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

7.9
Średnia ocena
Ciekawa sztuka, świetna gra aktorska, super zabawa
- Ryszard

12.10 / 19:00

Gatunek: Komedia
9.5
Średnia ocena
Kameralna atmosfera, świetna gra, ekstremalnie bliski kontakt z aktorkami, gorąco polecam
- Tadeusz

03.09 / 19:30

04.09 / 19:30

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Komedia
8.5
Średnia ocena
Ciekawy pomysł na scenariusz i świetna gra aktorska
- Ziemowit

20.09 / 19:00

Gatunek: Komedia

Inne wydarzenia w tej instytucji:

7.7
Średnia ocena
Akcja trzymająca w napięciu. Teatr jeszcze niepoznany!
- Anna

14.09 / 19:00

Gatunek: Komedia
9.6
Średnia ocena

21.09 / 19:00

22.09 / 19:00

Gatunek: Tragikomedia
Kup bilet