Teatr Praska 52

ul. Praska 52
Kraków

Budynek Teatru Praska 52 w Krakowie powstał jeszcze przed II wojną światową w 1938 roku - w miejscu tym działał niegdyś Dom Społeczny. Lokalna społeczność mogła realizować tutaj wszystkie swoje pasje - taniec, malarstwo, teatr, kino. W latach 1945-2006 znajdowało się tu Kino Tęcza, zaś w 2006 roku w miejscu tym zaczęła działać Scena Tęcza.

Teatr Praska 52 w Krakowie jest teatrem stosunkowo młodym - powstał on 7 listopada 2014 roku. Obecnie Opiekunem Naczelnym Teatru Praska 52 jest Jakub Baran, zaś funkcję Opiekuna Artystycznego pełni Agnieszka Cianciara-Frohlich.

Repertuar Teatru Praska 52 jest niezwykle wyjątkowy - znajdujące się w nim spektakle Teatru Praska 52 bardzo często mają charakter komediowy, bawią widzów, ale jednocześnie poruszają ważne tematy i komentują istotne wydarzenia. Teatr Praska 52 oferował do tej pory w swoim repertuarze m. in. takie spektakle jak „Pan i sługa”, „Gino i Suzi”, „Sąsiadka” i wiele innych.

Teatr Praska 52 jest również współorganizatorem ważnego wydarzenia - Grechuta Festival. Na scenie Teatru Praska 52 odbywały się finały konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, koncerty towarzyszące, warsztaty artystyczne i wiele innych wydarzeń związanych z festiwalem.

Bilety do Teatru Praska 52 kupić można między innymi przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl.

Oberża pod złamanym groszem

Komedia

W stojącej na uboczu oberży krzyżują się drogi różnych postaci. Przybywa tam bogaty starzec Pantalone mający nadzieję poślubić młodziutką Rosalię, córkę gospodyni. To także miejsce spotkania innej przyszłej pary małżeńskiej : Madame Lukrecji oraz Florina, syna Dottore, stojącego u progu bankructwa, który w intratnym ożenku syna widzi jedyny ratunek. Los chce jednak, aby młode serca zapłonęły wzajemną miłością, wbrew woli rodziców.

Trupa KOMEDIANTY po raz kolejny przedstawia w teatralnym zwierciadle galerię komediowych typów. Nie zabraknie znamiennych dla włoskiej komedii przebieranek, nagłych zwrotów akcji oraz klasycznych sytuacji qui pro quo. Trupa KOMEDIANTY powstała w 2012 r. pod egidą atelier teatralnego Studio Dono. Trupa tworzy spektakle według tradycyjnych reguł komedii dell’arte. To jednocześnie rzemieślnicy i artyści, sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. Wierzą, że maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naturze człowieka niż niejeden realistyczny spektakl.

Komedia dell’arte, która pojawiła się w XVI w. we Włoszech i przez prawie dwa wieki podbijała serca publiczności na dworach królewskich oraz na placach miast, dziś ponownie wraca do łask. Umowność, konwencja i wyrazista forma tego teatru pomaga odetchnąć od codzienności, co więcej - może stać się antidotum na dzisiejszą rzeczywistość.

Szczegóły spektaklu

Pocieszne wykwintnisie. Komedia Pana Moliera.

Komedia

„Pocieszne Wykwintnisie” to najbardziej znienawidzona przez Francuzów molierowska sztuka. Dlaczego? Ostrze satyry godzi w prowincję, a ściślej w „ prowincjałki” – ich bezguście, pęd za modą, ale też piętnuje zadzieranie nosa tych ze stolicy…Wieczny podział na lepszy i gorszy sort! Paryżanie i pogardzana reszta. To świat, w którym nie można być sobą, „trza” przywdziać maskę kogoś lepszego. Jakże daleko jeszcze tym Francuzom do „wolności równości i braterstwa” Ale czy tylko im?

Szczegóły spektaklu

Seans. Komedia mistyczna - V Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego / MFTU

Komedia

V Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” Spektakl „Seans”. Teatralna grupa Graj (Budapeszt, Węgry)

Krótki opis spektaklu, piórem twórców:
Spektakl „Seans” według utworu Nola Cowarda. Karol, popularny pisarz i nieuznający granic artysta, dla poszerzenia spektrum swoich doświadczeń, organizuje wraz ze swą żoną seans spirytystyczny. Wieczór zapowiada się rozkosznie, jednak wkraczanie na niebezpieczne terytoria nie zawsze uchodzi bezkarnie. Madame Arcati, ekscentryczne medium sprowadza do przytulnego domku nową-starą lokatorkę.
A potem napięcie rośnie...

Teatralna grupa Graj pracuje 4 sezon, dzięki wysiłkowi jej organizatora, Igora Wowka, a także kilku aktorów-amatorów, którzy na stale zamieszkują w Budapeszcie, pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Mołdawii. Grupa proponuje przedstawienia według sztuk europejskich dramaturgów i gra je w języku rosyjskim."Graj" wystawiają spektakle w niewielkim teatralnym pomieszczeniu w centrum Budapesztu.

Szczegóły spektaklu

Za czwartą ścianą - V Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego Spektakl / MFTU

Komedia

V Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego Spektakl „Za czwartą ścianą”, według „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Teatr na Sadowej (Sumy, Ukraina)

Krótki opis spektaklu, piórem twórców:
Pani Dulska samodzielnie kieruje rodzinnym klanem, a robi to zręcznie, trzymając wszystkich na postronku i pociągając czasem za właściwy sznurek. Swego rodzaju kulturowe i umysłowe ograniczenie wykształciło w niej obłudę, a nawet chytrość i podejrzliwość. Rzecz jasna, rodzina już dawno poznała cenę owego obłudnego „wszystko robię dla was” i każdy jej członek stara się wydłużyć swój postronek po swojemu: mąż poprzez pełne zobojętnienie wobec „procesуw rodzinnych”, syn Zbyszko poprzez trwonienie pieniędzy w kabaretach, nastoletnie córki – Hesia i Mela poprzez udawane posłuszeństwo i nadrabianie rozrywek, kiedy matka nie widzi, podsłuchiwanie i wścibstwo. W rodzinie dojrzewa kryzys, wychodowany przez samą panią Dulską. Niemniej jednak według moralności pani Dulskiej sytuacja niedopuszczalna z każdego punktu widzenia. Spektakl kończy się poważnymi i nieodwracalnymi następstwami.

Teatr na Sadowej (Sumy, Ukraina) Teatr studencki, założony w 2010 roku przy Wyższej Sumskiej Szkole Kultury i Sztuki. Wystawia sztuki współczesnych światowych twórców, tworząc niebanalne aranżacje i scenografię.

Szczegóły spektaklu