Tęsknota - zdjęcie Tęsknota - zdjęcie Tęsknota - zdjęcie Tęsknota - zdjęcie

Średnia ocena

21 oddanych głosów

8,8 / 10

Tęsknota

Spektakl oparty na motywach opowiadań i najważniejszych dramatów Antoniego Czechowa: „Trzech sióstr”, „Wujaszka Wani” i „Wiśniowego sadu”, to piękna opowieść o przemijaniu i pragnieniu czułości. Trzy niespełnione kobiety tęsknią za lepszym światem, Moskwą i wielką miłością. Mając dość otaczającej je beznadziei rzucają się w wir romansu z z doktorem Astrowem. Na gwałt muszą podjąć decyzję o sprzedaży rodzinnego majątku, który ostatecznie trafia w ręce wcale nie bliskiego im parobka.

„Tęsknota” to zbiór najważniejszych egzystencjonalnych problemów z trzech dramatów Antoniego Czechowa: „Wujaszka Wani”, „Trzech sióstr” i „Wiśniowego sadu”. Spektakl przygotowany jako dyplom studentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie w reżyserii Piotra Siekluckiego, prezentowany jest na naszej scenie w ramach naszego cyklu „debiuty”.

Najważniejszym zadaniem w pracy z młodymi aktorami było osiągnięcie prostych stanów emocjonalnych takich jak tęsknota, zauroczenie, odrzucenie czy tłumiona nienawiść. W tym jakże prostym, ale ujmującym spektaklu, nie brakuje całej gamy rosyjskiej duszy. Bohaterowie zmagają się z własnymi ułomnościami. Popijając herbatę i wódkę rozstrzygają swoje wieloletnie nieporozumienia; nierozwiązane sprawy stają im w gardle, a każde wypowiedziane słowo ma moc niszczenia. Nic się nie układa w życiu trzech sióstr, doktora Astrowa i wieśniaka Łopahina, a na zewnątrz z za okien nachodzi nieszczęśliwy duch ojca. Sprawy w jakich poruszają się bohaterowie to sprzedaż rodzinnego majątku na poczet długu, tęsknota za lepszym i bogatszym światem, podłe i wyniszczające romanse, wyrzut sumienia spowodowany śmiercią ojca, którego wyrzucono z domu za pijaństwo.

Smutny i podły obraz świata ludzkich problemów zostaje w ostatecznym rozrachunku zastąpiony „nowym człowiekiem i nowym porządkiem”. Umiera Rosja i rodzi się socjalizm. Nowy ład świata jest po to, by żyło się sprawiedliwiej. Świat prostych problemów i tajemnic duszy człowieka został pogrzebany.

Realizacja

Reżyseria: Piotr Sieklucki

Tekst: Antoni Czechow W Adaptacji Andrzeja Prokopa

Choreografia: Tobiasz Berg

Scenografia: Łukasz Błażejewski

Opinie naszych widzów (8)

 • 10,0/ 10

  Bardzo fajna wartka i ukazująca ludzką naturę scena. Spektakl wart obejrzenia. No i oczywiście atmosfera rewelacja i bardzo bliski kontakt z aktorami.

  dg.....@gm...il.com / 15 września 2018

 • 10,0/ 10

  Aktorzy świetnie grali

  er.....@....de / 15 września 2018

 • 10,0/ 10

  Gra autorów na prawdę bardzo fajna, ale na stronie pisało, że będzie to komedia, na miejscu okazało się że to dramat, także nie bardzo mi się podobała tematyka.

  pa.....@....pl / 21 maja 2018

 • 10,0/ 10

  Aktorstwo bardzo profesjonalne. Podejście do Czechowa świetne. Dawno nie widziałem tak dobrego wyustawienia. Chętnie wybiorę si ę ponownie.

  rg.....@gm...il.com / 21 maja 2018

 • 8,0/ 10

  Młodzi aktorzy świetnie poradzili sobie z tekstem, klimatem i nastrojem Czechowa. Dobra choreografia i kondycja taneczna i gimnastyczna aktorów, Polecam

  ma.....@on...et.eu / 14 września 2018

Teatr Nowy Proxima

Teatr Nowy Proxima w Krakowie jest to prywatny teatr repertuarowy, który powstał w 2006 roku. Obecnym dyrektorem Teatru Nowego Proxima jest Piotr Sieklucki.

Pierwsza siedziba Teatru Nowego Proxima znajdowała się przy ul. Gazowej 21, zaś obecna siedziba Teatru Nowego Proxima znajduje się na krakowskim Kazimierzu przy ul. Krakowskiej 41 - w starej kamienicy. Jest to nowa siedziba teatru, który dzięki niej uzyskał ogromną przestrzeń - oprócz sceny teatralnej w ramach Teatru Nowego Proxima w zabytkowej kamienicy działa również Kawiarnia Literacka, księgarnia BookBook oraz klub muzyczny The Club, a nawet kino. Pierwszym spektaklem Teatru Proxima, który został zagrany w jego nowej siedzibie był „Samobójca" według Nikołaja Erdmana w reż. Piotra Siekluckiego

Teatr Nowy Proxima oferuje repertuar wyjątkowy. Spektakle Teatru Nowego Proxima oparte są na współczesnej dramaturgii europejskiej - przy ich tworzeniu wykorzystywane są eksperymentalne formy wyrazu. Spektakle grane w Teatrze Nowym Proxima poruszają ważne tematy, przełamują tabu i mówią o problemach współczesnego świata zmuszają widzów do refleksji. Spektakle Teatru Nowego Proxima współtworzone są przez doświadczonych aktorów oraz debiutujących artystów.

Bilety do Teatru Nowego Proxima kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru.

Adres i dojazd

ul. Krakowska 41 (róg Krakowskiej i Skawińskiej)
31-066 Kraków

http://teatrnowy.com.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8,3
Średnia ocena
Fenomenalny spektakl! Gra aktorska na wysokim poziomie
- Bartłomiej

08.06 / 18:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.