Zmora - zdjęcie Zmora - zdjęcie Zmora - zdjęcie

Średnia ocena

24 oddanych głosów

8,9 / 10

Zmora

Na podstawie trzech rozdziałów „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego w przekładzie Barbary Beaupré.

Spektakl jest oparty na fragmentach „Braci Karamazow” Dostojewskiego, wśród których najważniejszy to rozmowa z tytułową zmorą, jedna z najbardziej znanych sekwencji z literatury światowej. W specjalnie skomponowanej, małej przestrzeni Teatru Zależnego rozgrywa się historia zbrodni. Bo „Bracia Karamazow” są także powieścią kryminalną.

RZECZ DZIEJE SIĘ WIECZOREM I W NOC POPRZEDZAJĄCĄ ROZPRAWĘ SĄDOWĄ, w której oskarżonym jest Dymitr Karamazow, a jednym ze świadków ma być jego przyrodni brat Iwan.

POSTACI:

FIODOR PAWŁOWICZ KARAMAZOW (nie będzie go na scenie, bo nie żyje) – pijak, sybaryta, lubieżnik. Człowiek sentymentalny i majętny, część majątku odziedziczył po dwóch zmarłych żonach. Zginął, zamordowany w niejasnych okolicznościach, które będzie wyjaśniał sąd podczas procesu.

DYMITR FIODOROWICZ KARAMAZOW (nie będzie go na scenie, bo siedzi w więzieniu) – syn Fiodora Pawłowicza z pierwszego małżeństwa, człowiek gwałtowny, hulaka, porucznik, nienawidzący (czasami) ojca. Oskarżony, na podstawie poszlak o morderstwo ojca, oczekuje na proces. Wybiegając w przyszłość, możemy zdradzić, że sąd uzna jego winę i skaże na 20 lat katorgi.

IWAN FIODOROWICZ KARAMAZOW (Jan Mancewicz) – syn Fiodora Karamazowa z drugiego małżeństwa, przyrodni brat Dymitra. Ateista, sceptyk, wolnomyśliciel. Autor poematu „Wielki Inkwizytor”, w którym rzeczony inkwizytor skazuje na stos Chrystusa przybyłego powtórnie na świat. Hipochondryk, znajduje się w stanie poprzedzającym zapalenie mózgu.

SMIERDIAKOW (Mateusz Mikoś) – lokaj Fiodora Pawłowicza i najprawdopodobniej jego syn, gdyż ten zgwałcił kiedyś jego matkę, niedorozwiniętą umysłowo karlicę-żebraczkę, Smierdiaszkę. Cierpi na epilepsję. W dzieciństwie wieszał koty, a potem sprawiał im uroczyste pogrzeby. Bardzo dobrze gotuje, lubi również elegancko się ubierać. Otoczony powszechną pogardą; jego domniemani bracia nazywają go „psem” (Iwan) lub wręcz „kurą” (Dymitr).

GOŚĆ (Ryszard Łukowski) – odwiedzał już przedtem kilkakrotnie Iwana, ale zawsze we śnie. Teraz przychodzi po raz kolejny. Według zegara ta wizyta trwa dwie minuty.

ALEKSY FIODOROWICZ KARAMAZOW (Robert Żurek) – młodszy syn Fiodora Karamazowa z drugiego małżeństwa, a więc brat Iwana i przyrodni Dymitra, a także domniemany brat Smierdiakowa. Człowiek głęboko wierzący. Wstąpił kiedyś do klasztoru, lecz na życzenie swojego duchowego przewodnika, mnicha Zosimy, wystąpił z niego, aby pójść w lud.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

Sponsor: Restauracja "Chimera"

Partner: Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN w Krakowie

Na scenie występuje Jan Mancewicz jako Iwan, Mateusz Mikoś jako Smierdiakow, Ryszard Łukowski jako Gość, Robert Żurek jako Aleksy.

Źródło zdjęcia: fot. Andrzej Raś/Mantissa Photo

Realizacja

Adaptacja, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys

Kostiumy - Dorota Morawetz

Sprzęty - Tadeusz Przybylski

Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Maria Śmiłek

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  Generalnie na scenie panuje polmrok oraz punktowe oswietlenia ktore nadaja wrazenie tajemniczosci, chwilami suspensu i elementów zaskoczenia. Efekty dzwiekowe w tle nadaja specyficzny klimat calości Nieodparte wrazenie ze cos ciagle czai sie w mroku... Aktorzy rewelacyjni - gra, mimika oraz granie glosem na najwyzszym poziomie. Ponadto Dostojewski to klasyka z gornej pólki, sztuka sama w sobie, interpretacja jego dziela w moim skromnym odczuciu rewelacyjna Serdecznie polecam :) To teatr dla konesera :)

  va.....@da...ta.pl / 19 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniała gra aktorska i świetny spektakl! Ciekawa historia, wyraziste postacie i niezwykły kunszt aktorski. Szczerze polecam! Warto!

  wc.....@on...et.eu / 19 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Niesamowite, gorąco polecam.

  er.....@gm...il.com / 05 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Mega aktorzy, swietny klimat, klasyka gatunku, przystępna cena... to wszystko tworzy tylko jedna możliwość oceny, polecić komu się da.

  pa.....@gm...il.com / 19 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Oczekiwania - spełnione! Wielkie podziękowanie za świetny spektakl, zarówno dla Reżysera jak i Aktorów!

  50.....@in...ia.pl / 19 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  BARDZO DOBRY, SZCZEGÓLNIE AKTOR GRAJĄCY SMIERDIAKOWA! POLECAM!

  sp.....@....pl / 27 października 2018

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobra i swobodna gra aktorska. Ogląda się, jak samodzielną sztukę, a nie, jako wycinek większej całości ("Bracia Karamazow").

  zz.....@on...et.eu / 21 lutego 2019

 • 9,0/ 10

  Świetna gra aktorska,!

  ka.....@....pl / 01 listopada 2018

 • 8,0/ 10

  Wspaniała gra aktorska, ciekawa fabuła z głębokim przesłaniem.

  be.....@in...ia.pl / 01 marca 2019

Teatr Mumerus - Adres i dojazd

http://www.mumerus.net/index.php?action=glowna

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.