Zmora - zdjęcie Zmora - zdjęcie Zmora - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów

8,9 / 10

Zmora

Na podstawie trzech rozdziałów „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego w przekładzie Barbary Beaupré.

Spektakl jest oparty na fragmentach „Braci Karamazow” Dostojewskiego, wśród których najważniejszy to rozmowa z tytułową zmorą, jedna z najbardziej znanych sekwencji z literatury światowej. W specjalnie skomponowanej, małej przestrzeni Teatru Zależnego rozgrywa się historia zbrodni. Bo „Bracia Karamazow” są także powieścią kryminalną.

RZECZ DZIEJE SIĘ WIECZOREM I W NOC POPRZEDZAJĄCĄ ROZPRAWĘ SĄDOWĄ, w której oskarżonym jest Dymitr Karamazow, a jednym ze świadków ma być jego przyrodni brat Iwan.

POSTACI:

FIODOR PAWŁOWICZ KARAMAZOW (nie będzie go na scenie, bo nie żyje) – pijak, sybaryta, lubieżnik. Człowiek sentymentalny i majętny, część majątku odziedziczył po dwóch zmarłych żonach. Zginął, zamordowany w niejasnych okolicznościach, które będzie wyjaśniał sąd podczas procesu.

DYMITR FIODOROWICZ KARAMAZOW (nie będzie go na scenie, bo siedzi w więzieniu) – syn Fiodora Pawłowicza z pierwszego małżeństwa, człowiek gwałtowny, hulaka, porucznik, nienawidzący (czasami) ojca. Oskarżony, na podstawie poszlak o morderstwo ojca, oczekuje na proces. Wybiegając w przyszłość, możemy zdradzić, że sąd uzna jego winę i skaże na 20 lat katorgi.

IWAN FIODOROWICZ KARAMAZOW (Jan Mancewicz) – syn Fiodora Karamazowa z drugiego małżeństwa, przyrodni brat Dymitra. Ateista, sceptyk, wolnomyśliciel. Autor poematu „Wielki Inkwizytor”, w którym rzeczony inkwizytor skazuje na stos Chrystusa przybyłego powtórnie na świat. Hipochondryk, znajduje się w stanie poprzedzającym zapalenie mózgu.

SMIERDIAKOW (Mateusz Mikoś) – lokaj Fiodora Pawłowicza i najprawdopodobniej jego syn, gdyż ten zgwałcił kiedyś jego matkę, niedorozwiniętą umysłowo karlicę-żebraczkę, Smierdiaszkę. Cierpi na epilepsję. W dzieciństwie wieszał koty, a potem sprawiał im uroczyste pogrzeby. Bardzo dobrze gotuje, lubi również elegancko się ubierać. Otoczony powszechną pogardą; jego domniemani bracia nazywają go „psem” (Iwan) lub wręcz „kurą” (Dymitr).

GOŚĆ (Ryszard Łukowski) – odwiedzał już przedtem kilkakrotnie Iwana, ale zawsze we śnie. Teraz przychodzi po raz kolejny. Według zegara ta wizyta trwa dwie minuty.

ALEKSY FIODOROWICZ KARAMAZOW (Robert Żurek) – młodszy syn Fiodora Karamazowa z drugiego małżeństwa, a więc brat Iwana i przyrodni Dymitra, a także domniemany brat Smierdiakowa. Człowiek głęboko wierzący. Wstąpił kiedyś do klasztoru, lecz na życzenie swojego duchowego przewodnika, mnicha Zosimy, wystąpił z niego, aby pójść w lud.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

Sponsor: Restauracja "Chimera"

Partner: Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN w Krakowie

Źródło zdjęcia: fot. Andrzej Raś/Mantissa Photo

Realizacja

Adaptacja, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys

Kostiumy - Dorota Morawetz

Sprzęty - Tadeusz Przybylski

Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Maria Śmiłek

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Wspaniała gra aktorska i świetny spektakl! Ciekawa historia, wyraziste postacie i niezwykły kunszt aktorski. Szczerze polecam! Warto!

  wc.....@on...et.eu / 19 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Niesamowite, gorąco polecam.

  er.....@gm...il.com / 05 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Mega aktorzy, swietny klimat, klasyka gatunku, przystępna cena... to wszystko tworzy tylko jedna możliwość oceny, polecić komu się da.

  pa.....@gm...il.com / 19 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Oczekiwania - spełnione! Wielkie podziękowanie za świetny spektakl, zarówno dla Reżysera jak i Aktorów!

  50.....@in...ia.pl / 19 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  BARDZO DOBRY, SZCZEGÓLNIE AKTOR GRAJĄCY SMIERDIAKOWA! POLECAM!

  sp.....@....pl / 27 października 2018

Teatr Mumerus

Teatr Mumerus to poszukiwanie nowych form teatralnych, przestrzeni społecznych dla istnienia teatru oraz łączenie go z innych sztukami. Realizujemy tylko rzeczy nowe, ryzykowne - starając się w ten sposób nawiązać do tradycji awangardy.

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8,6
Średnia ocena

23.02 / 19:15

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
7,9
Średnia ocena
Nie ma chwili na nudę bo ciągle coś się dzieje
- Filip

28.02 / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
8,5
Średnia ocena
Świetny spektakl, aktorzy idealnie dobrani do ról.
- Daria

28.02 / 18:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet