Pieśń gminna - zdjęcie Pieśń gminna - zdjęcie Pieśń gminna - zdjęcie Pieśń gminna - zdjęcie Pieśń gminna - zdjęcie

Pieśń gminna

Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranej piwnicy bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń Gminną. W owej historii zbrodni na równi wybrzmiewają lwowska bałaka, gwara warszawska czy rzeszowska pieśń ludowa. Przeplatające się miejskie legendy i wiejskie pogłoski, spajają fragmenty Mickiewiczowskich ballad. Zestawienie tych – zdawać by się mogło – tak różnorodnych opowieści, ukazuje ich koherencję i wspólną genezę. To pieśń wędrownego lirnika, z ust którego wypływa historia niesiona od wsi do wsi lub od ulicy do ulicy. W przedstawianych w "Pieśni Gminnej" utworach, skleconych niekiedy koślawo, częstochowskimi rymami, innym razem buchających barokowym dramatyzmem, wciąż pobrzmiewa echo pragnienia uwiecznienia słowem i pieśnią różnych - czasem niecnych - czynów. Zapraszamy Cię, widzu i podglądaczu, słuchaczu, do piwnicy, gdzie diabeł staje się spowiednikiem, rewolwer aniołem, a ulicznica – liryczną bajarką.

Spektakl zrealizowany w ramach nagrody Województwa Małopolskiego "ARS QUAERENDI" za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

Źródło zdjęcia:

Zwiastuny

Realizacja

Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys

Współpraca: Monika Gigier

Kostiumy: Katarzyna Fijał, Monika Gigier, Alicja Margolin

Współpraca scenograficzna: Tadeusz Przybylski

Projekt plakatu i ulotki: Jan Polewka

Opinie naszych widzów (1)

  • 2.0/ 10

    Słaby wokal, średnia gra aktorska, bardzo słaby scenariusz...

    ma.....@....pl / 16 April 2018

Teatr Mumerus

Teatr Mumerus to poszukiwanie nowych form teatralnych, przestrzeni społecznych dla istnienia teatru oraz łączenie go z innych sztukami. Realizujemy tylko rzeczy nowe, ryzykowne - starając się w ten sposób nawiązać do tradycji awangardy.

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.8
Średnia ocena

28.10 / 20:30

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
10.0
Średnia ocena

Jutro / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
9.4
Średnia ocena
MAGIA, MAGIA I JESZCZE RAZ MAGIA!!! Miejsce stworzone przez ludzi z pasją - wielką miłością do teatru
- Joanna

27.10 / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

21.10 / 12:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet