Tartuffe albo Szalbierz - zdjęcie Tartuffe albo Szalbierz - zdjęcie Tartuffe albo Szalbierz - zdjęcie Tartuffe albo Szalbierz - zdjęcie

Tartuffe albo Szalbierz

To arcydzieło francuskiej literatury dramatycznej i szczytowe osiągniecie komediowego geniuszu Moliera. Przedmiot godny dramatu pisarz zamknął w ramach komedii, która przez wieki nie straciła nic z aktualności. Taruffe, mistrz manipulacji, bigot-artysta w bogatym i zadufanym w sobie Orgonie znalazł wdzięczny obiekt swoich zabiegów. Kiedyś musiał żebrać, teraz dzięki swoim talentom jest rezydentem w zamożnym domu swego dobrodzieja z nadziejami na dalsze profity. Wszak na wydaniu jest posażna córka Orgona, a i zaniedbywana żona gospodarza przyciąga jego uwagę… Sam zaś Orgon zaślepiony bezkrytycznym uwielbieniem dla nowego przyjaciela ufa mu i wierzy bezgranicznie we wszystkim, obdarzając, na złość rodzinie, coraz to nowymi dowodami przywiązania.

Scena zdemaskowania hipokryzji Tartuffe’a to jedna z najświetniejszych scen w historii teatru – wyzwanie dla artystów i rozkosz dla widzów.

W jak niekonwencjonalny sposób zmierzył się z geniuszem Moliera czeski reżyser Tomas Svoboda (który na naszych scenach wyreżyserował już kilka znakomitych, także swojego autorstwa, komedii) przekonajcie się Państwo sami. Śmiech przez łzy? Tak! Ale żywiołowy i niepowstrzymany.

W spektaklu występują między innymi Andrzej Franczyk jako Pani Pernelle, Marcin Stec jako Tartuffe, Patrycja Durska jako Elmira, Piotr Franasowicz jako Damis, Tadeusz Łomnicki jako Kleant.

Czas trwania: 110 minut
Źródło zdjęcia:

Obsada

Andrzej Franczyk - zdjęcie

Andrzej Franczyk
Pani Pernelle

Marcin Stec - zdjęcie

Marcin Stec
Tartuffe

Jacek Strama - zdjęcie

Jacek Strama
Orgon (Gościnnie)

Wiktoria Węgrzyn - zdjęcie

Wiktoria Węgrzyn
Marianna (Gościnnie)

Roksana Lewak - zdjęcie

Roksana Lewak
Marianna (Gościnnie)

Paweł Kumięga - zdjęcie

Paweł Kumięga
Oficer Gwardii Królewskiej

Gabriela Oberbek - zdjęcie

Gabriela Oberbek
Narzeczona Damisa Grająca Na Fortepianie

Realizacja

Tłumaczenie: Jerzy Radziwiłowicz

Reżyseria / Opracowanie tekstu: Tomáš Svoboda

Scenografia i kostiumy: Nikola Tempir

Muzyka: Jiří Hájek

Asystent Scenografa: Kinga Stanowska

Inspicjent: Anita Wilczak - Leszczyńska

Sufler: Martyna Rezner

Teatr Ludowy - Adres i dojazd

http://www.ludowy.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.