1984: Ministerstwo miłości - zdjęcie 1984: Ministerstwo miłości - zdjęcie 1984: Ministerstwo miłości - zdjęcie 1984: Ministerstwo miłości - zdjęcie 1984: Ministerstwo miłości - zdjęcie 1984: Ministerstwo miłości - zdjęcie 1984: Ministerstwo miłości - zdjęcie 1984: Ministerstwo miłości - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

8,0 / 10

1984: Ministerstwo miłości

„1984: Ministerstwo Miłości” to spektakl inspirowany jedną z najpopularniejszych dystopii XX wieku — „Rokiem 1984” George ’ a Orwella.

Oceania. Rok 20??. Osiemnaście lat temu z życia czterech osób zniknęła dwójka dzieci — chłopiec i dziewczynka. Dzieci zbiegły spod opieki Starszego Brata. Jako uciekinierzy, zostały przez System uznani za wrog ó w państwa. Zostały ewaporowane: wszystkie ślady ich istnienia wymazano, a ich bliscy mieli od tamtej pory żyć tak, jakby dzieci nigdy nie było: nie mogli mieć niczego, co wiązało się z dziećmi, nie mogli o nich mówić, wspominać, śnić o nich. Nie mogli o nich myśleć. Dzieci nigdy nie było. Jakiekolwiek odstępstwo od tego nakazu uznawane jest za myślozbrodnię.

Ojciec i siostra dziewczynki, matka chłopca i nauczycielka dzieci — każda czterech postaci kilka dni temu otrzymała tajemniczą przesyłkę. Tym sposobem w ich domach po raz pierwszy od osiemnastu lat pojawił się ślad Dzieci. Cała czwórka została aresztowana. Przed sądem w Ministerstwie Miłości będą musieli opowiedzieć co łączy ich z ewaporowanymi dziećmi.

Na czas spektaklu Teatr Ludowy staje się Ministerstwem Miłości. Widzowie, jako gremium sędziowskie, będą mogli wraz z biegiem przesłuchań decydować, którą z czterech perspektyw opowieści chcą poznać. W relacji indywidualności ze zbiorowością demokratycznie zagłosują, komu przyznać, a komu odebrać prawo głosu. “1984: Ministerstwo Miłości” zadaje pytanie, czym staje się władza ludu w opresyjnej sytuacji inwazji na czyjąś pamięć.

Ojciec i siostra dziewczynki, matka chłopca i nauczycielka dzieci — każde z nich dokona przed zgromadzonymi własnej introspekcji – wizji lokalnej przeszłości. W wiwisekcji własnej pamięci spróbują opowiedzieć o tym, co uznano za zapomniane i poczuć na nowo to, co nie było odczuwane od dawna.

Spektakl dla którego punktem wyjścia jest słynna powieść George’a Orwella „Rok 1984”, będzie interaktywną grą z widzem, który wraz z przestąpieniem progu Teatru Ludowego znajdzie się w Ministerstwie Miłości. Widzowie wraz z aktorami staną się aktywnymi uczestnikami dystopii, która dzięki wsparciu nowych technologii pozwoli im wniknąć w fabułę i wpływać na jej przebieg. Spektakl powstaje w ramach międzynarodowego projektu PLAY ON!, którego celem jest implementacja mechanizmów gier wideo do narracji teatralnej.

premiera 13 maja 2022r. Duża Scena

Na scenie występują między innymi Piotr Franasowicz, Weronika Kowalska, Anna Pijanowska, Barbara Szałapak, Piotr Pilitowski, Jagoda Pietruszkówna.

Źródło zdjęcia: Klaudyna Schubert

Realizacja

reżyseria, scenografia: Katarzyna Minkowska

dramaturgia: Piotr Froń

dramaturgia ruchu/ choreografia: Aneta Jankowska

kostiumy i asystentka scenografa: Julita Goździk

muzyka: Wojciech Frycz

światło: Maciej Kaszyński

projekty graficzne: Marta Piotrowska

nagranie VR: Mateusz Korsak

asystent reż.: Jagoda Pietruszkówna

inspicjent: Anita Wilczak - Leszczyńska

sufler: Martyna Rezner

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Przedstawienie może bez efektu WOW.... ale i tak jest świetnie. Gra aktorska na mistrzowskim poziomie, budowanie napięcia jest niesamowite. Nie zdawałem sobie sprawy, że niszczarka do papieru potrafi wydawać taki przerażający dźwięk.

    to.....@po...ta.onet.pl / 12 września 2022

  • 10,0/ 10

    Oczekiwania były wysokie, zważając na fakt, że pierwotny rok 1984 to nasza ulubiona książka. Wyszło niesamowicie. Wielkie uznanie dla aktorów i scenarzysty, długo będziemy wspominać ten spektakl.

    ml.....@in...ia.pl / 07 czerwca 2022

Teatr Ludowy - Adres i dojazd

ul. Osiedle Teatralne 34, Kraków

http://www.ludowy.pl/

Kup bilet