Ginczanka. PRZEPIS NA PROSTOTĘ ŻYCIA // Scena nocy letniej - zdjęcie Ginczanka. PRZEPIS NA PROSTOTĘ ŻYCIA // Scena nocy letniej - zdjęcie Ginczanka. PRZEPIS NA PROSTOTĘ ŻYCIA // Scena nocy letniej - zdjęcie Ginczanka. PRZEPIS NA PROSTOTĘ ŻYCIA // Scena nocy letniej - zdjęcie Ginczanka. PRZEPIS NA PROSTOTĘ ŻYCIA // Scena nocy letniej - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

8,0 / 10

Ginczanka. PRZEPIS NA PROSTOTĘ ŻYCIA // Scena nocy letniej

Zuzanna Ginczanka (właśc. Sara Polina Gincburg) była piękna, utalentowana i podziwiana. „Tuwim w spódnicy”. „Gwiazda Syjonu”, „Królowa Złego Wyglądu”. „Murzynka z Równego”. „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski przez całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc.

Jako poetka nie miała łatwo. Mężczyźni widzieli w niej trofeum, ciało, dziewczynę, z którą warto się pokazać, ale niekoniecznie dyskutować.

Przez ostatni rok życia w Krakowie nie wychodziła z mieszkania, jej „ormiańskie papiery” wydawały się jej zbyt słabe. Jesienią 1944 roku aresztowało ją Gestapo, została rozstrzelana na dziedzińcu więzienia przy Montelupich.

Jako mała dziewczynka Zuzanna klęczała przebrana za anioła w sklepie w Równem. Żywa reklama zbliżających się Świąt. Może jej życie było życiem anioła zesłanego na ziemię w złym czasie i w złym miejscu?

Źródło zdjęcia: Muzeum Literatury

Obsada

Agnieszka Przepiórska

Realizacja

Tekst: Piotr Rowicki

Reżyseria: Anna Gryszkówna

Scenografia, kostium: Anna Maria Karczmarska

Muzyka: Michał Lamża

Konsultacja merytoryczna: Agata Araszkiewicz

Reżyseria światła: Mateusz Gierc

Obsada: Agnieszka Przepiórska

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa, Teatr na Plaży

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Poruszający, świetny tekst, magnetyczna wykonawczyni.

    el.....@gm...il.com / 08 marca 2020

  • 9,0/ 10

    Wstrząsający! Tekst monodramu przygotowany perfekcyjnie przez pana Piotra Rowickiego; znakomicie oddaje sposób patrzenia na świat poetki, jej poczucie własnej wartości, jej świadomą kobiecość, jej chęć walki o pozycję w męskim, przedwojennym świecie literackim; nie tracąc świeżości spojrzenia na świat walczyła o siebie! Świetnym zamysłem było wplatanie fragmentów utworów Ginaczanki w jej opowieść o sobie. Pani Agnieszka Przepiórska wykonała ogromną pracę przygotowując się do tej roli ale mnie do końca nie przekonała ... stąd moja ocena całości 9/10.

    ag.....@gm...il.com / 09 marca 2020

Teatr Łaźnia Nowa - Adres i dojazd

os. Szkolne 25
31-977 Kraków

http://www.laznianowa.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.