Stacja Świadek (Teatr Brama - Goleniów) - zdjęcie

Stacja Świadek (Teatr Brama - Goleniów)

,,Stacja Świadek", to autorski spektakl Teatru Brama, oparty na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Społeczność ,,Ziem odzyskanych” przed i po II Wojnie Światowej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną, zostali zmuszeni do migracji. Inspiracją do powstania spektaklu stały się autentyczne historie ludzi, którzy po II Wojnie Światowej musieli odnaleźć się w nowej, zupełnie odmiennej rzeczywistości. Autorzy poszukują mitu nowego miejsca, pytają o własną i wspólną tożsamość. Budują tradycję, która jest nowa, wciąż poszukiwana i wielokulturowa.

Spektakl ,,Stacja Świadek" to próba odnalezienia łączników pomiędzy dwiema społecznościami, które w trudnych dla siebie okolicznościach musiały opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane, by znaleźć bezpieczne miejsce do życia.

Istotnym elementem ,,Stacji Świadek" jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama. Utwory Kapeli, to melodie grane przez założoną po wojnie Orkiestrę Bolechowską. Muzycy orkiestry po przyjeździe do Bolechowa (wieś koło Goleniowa) odnaleźli poniemieckie instrumenty muzyczne oraz nuty do niemieckich pieśni. Stało się to dla nich impulsem do założenia własnej orkiestry i do rozszerzenia repertuaru o melodie, które dla nich samych były istotne. Po upływie lat nuty zostały zapomniane, a orkiestra Bolechowska została rozwiązana. Przez lata istniała tylko w pamięci mieszkańców Goleniowa, aż do maja 2020, gdy jeden z muzyków dostał informację o ponownym odnalezieniu nut. Kapela Teatru Brama na ich podstawie stworzyła własny, unikatowy i lokalny repertuar, który towarzyszy aktorom w trakcie spektaklu.

------------------------------------------------------------------------------------

Info o Teatrze Brama:

Teatr Brama został założony w Goleniowie, w 1996 r. przez Daniela Jacewicza. Nazwa teatru wzięła się od jego pierwszej siedziby – Bramy Wolińskiej.

Dziś Brama jest znanym w Polsce i na świecie niezależnym teatrem alternatywnym, tworzącym w Goleniowie tętniące życiem środowisko kulturalne. Można się o tym przekonać w trakcie odbywających się co roku festiwali – Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT, czy Festiwal Teatralny ŁAKNIENIA. Motywację Bramy do działań pod kątem zarówno artystycznym, jak i kulturotwórczym stanowi chęć zrewolucjonizowania relacji pomiędzy artystą na scenie, a widzem. Spektakl jest okazją do spotkania, a także stwarza płaszczyznę do dialogu. Jako Stowarzyszenie Edukacyjno - Społeczno - Kulturalne, Brama wykorzystuje formalne i nieformalne metody edukacji, stwarzając społeczności lokalnej możliwość podniesienia jakości życia, a tym samym tworząc bogatą ofertę kulturalną w Goleniowie.

Informacja o dofinansowaniu: Projekt Stacja Świadek realizowany jest w ramach Programu OFF Polska, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Na scenie występują między innymi Evanthia Athanasiadi, Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Weronika Więzowska, Konrad Bartoszewicz, Patryk Bednarski.

Realizacja

Reżyseria: Daniel Jacewicz

Współdramaturgia: Dorota Porowska, Edyta Rogowska, Thomas Avenhaus, Marcin Kęszycki

Scenografia: Kinga Dalska

Video: Michał Żak

Muzyka: Kapela Teatru Brama, utwory tradycyjne, Jacek Hałas

Teatr KTO - Adres i dojazd

ul. Zamoyskiego 50
Kraków

http://teatrkto.pl/

Kup bilet