Margules. Nieobecność (Scena InVitro) - zdjęcie

Margules. Nieobecność (Scena InVitro)

Spektakl Witt-Michałowskiego nie jest jedynie próbą osadzenia urodzonego w Polsce reżysera w panteonie naszych teatralnych legend. To transgresyjne spotkanie z nieżyjącym już reżyserem rozgrywające się w noc meksykańskich zmarłych. Według lokalnych obyczajów jest to czas kontaktu żywych z umarłymi. Ukłon wykonany w stronę wybitnego twórcy okazuje się być dla Witt-Michałowskiego doświadczeniem inspirującym. Odnosimy wrażenie, że kontakt z meksykańską twórczością Margulesa stał się dla polskiego artysty pretekstem do rewizji, już przecież silnie ugruntowanej, autorskiej strategii teatralnej. Finalnie spektakl okazuje się być zdumiewającą fuzją dwóch artystycznych postaw. Witt-Michałowski niejako „przegląda” się w meksykańskim reżyserze. W zamian, nieżyjący już klasyk, otrzymuje na scenie coś w rodzaju „drugiego życia”. Wszystko to powoduje, że „ Margules. Nieobecność” to spektakl opowiadający, przede wszystkim, o sile i trwałości artystycznej wizji.

Nieśmiertelność teatru, ukazana z jego, jak się zdaje, wrodzoną predylekcją do ciągłego odradzania w szczególny sposób koresponduje z ideą tegorocznej edycji Konfrontacji. W jednym ze swoich znaczeń kairos to wyjątkowe spotkanie. Spotkanie Witt-Michałowskiego z Margulesem unieważnia chronologię życia i śmierci, podobnie jak podważa znaczenie kulturowych różnic. Niesie nadzieje dla teatru, który (po okresie pandemicznego zamknięcia) będzie musiał znaleźć siłę, aby wskrzesić się do dawnej świetności.

Obsada

WYSTĘPUJĄ:

Marta Bartczak, Klaudia Cygoń, Anna-Maria Sieklucka, Jarosław Tomica, Michał Barczak, Kamil Drężek, Héctor Hugo Peña

Realizacja

SCENARIUSZ:

Łukasz Witt – Michałowski na podstawie sztuki Artura Pałygi "Margules. Nieobecność" i książki Rodolfo Obregona "Ludwik Margules Wspomnienia"

REŻYSERIA:

Łukasz Witt – Michałowski

REŻYSERIA SCEN MEKSYKAŃSKICH:

Dana Stella Aguilar

CHOREOGRAFIA:

Wojtek Kaproń

OPRACOWANIE MUZYCZNE:

Piotr Bańka

ZDJĘCIA:

Grzegorz Filipiak

MONTAŻ:

Piotr Mleko Miłkowski, Bart Wolniewicz

PRODUKCJA AUDIOWIZUALNA SCEN MEKSYKAŃSKICH:

Carlos Montaño

ELEMENTY SCENOGRAFICZNE:

Kamil Filipowski

ŚWIATŁO:

Marcin Kowalczuk

WSPÓŁPRACA ZAGRANICZNA:

CONJURO TEATRO

Teatr KTO - Adres i dojazd

ul. Zamoyskiego 50
Kraków

http://teatrkto.pl/

Kup bilet