Jedzonko - zdjęcie Jedzonko - zdjęcie Jedzonko - zdjęcie Jedzonko - zdjęcie Jedzonko - zdjęcie Jedzonko - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

5,7 / 10

Jedzonko

„Wybieramy swoje pokarmy nie tylko dlatego, że są dobre do jedzenia, ale przede wszystkim dlatego, że są dobre do myślenia.” To jedno z najsłynniejszych zdań Claude’a Lévi-Straussa – twórcy nowoczesnej antropologii i niestrudzonego badacza kulinarnych mitów, tabu i plemiennych struktur. Jedzenie kształtuje społeczeństwo, ustala kategorie, w których myślimy i mówimy o świecie, wyznacza linie podziałów między zamożnymi a ubogimi, wtajemniczonymi a profanami.

Tematem naszego spektaklu będzie jedzenie, a czasem nawet jedzonko. To, czym się delektujemy, obżeramy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jaką drogę przeszło i z jakim kosztem się wiąże?

Naszym zadaniem jest przerzucenie scenicznego mostu między codziennością aktów konsumpcji a globalnymi procesami; ukazanie nieoczywistych linii, które łączą wizytę w supermarkecie i selfie z modnej restauracji; zakupy na ekologicznym bazarku i cyklony pustoszące wybrzeża odległego kraju; twoją niewielką lodówkę i największą hodowlę drobiu w Europie.

Obsada

Agnieszka Kościelniak

Marta Konarska

Katarzyna Zawiślak-Dolny

Karol Kubasiewicz

Sławomir Rokita

Feliks Szajnert

Realizacja

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera

Scenariusz: Marcin Napiórkowski , Katarzyna Szyngiera , Mirosław Wlekły

Scenografia: Przemek Czepurko , Katarzyna Ożgo

Kostiumy: Sylwia Lasota

Muzyka: Jacek Sotomski

Reżyseria świateł: Paulina Góral

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - Adres i dojazd

https://teatrwkrakowie.pl/

Kup bilet