"W Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce – do myślenia".
To słowa Stanisława Wyspiańskiego z gorączkowo pisanego przez kilka dni Studium o „Hamlecie” – niezwykłego dzieła, będącego źródłem inspiracji dla wielu polskich reżyserów. Wyspiański zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do genialnego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków.
Reżyser Bartosz Szydłowski sięga po Hamleta i czyta najsłynniejszy dramat Szekspira poprzez świat idei Stanisława Wyspiańskiego, zawarty w Studium…, czy w Wyzwoleniu. Wyspiański umierał na Polskę małostkową, egocentryczną, zaklętą w sloganach narodowości. Sięgał do Hamleta, bo widział w nim zmagania polskiego inteligenta, który stawał przeciwko światu kłamstw, triumfalnego rechotu, grotesce, która z kategorii estetycznej, stała się kategorią opisu realnego świata. Polski Hamlet współczesny to Hamlet czasów postprawdy. Ostatni samotnik przyzwoitości.
„Graj Hamleta, gdziekolwiek zechcesz w Polsce. Wszędzie twe słowa: fałsz, kradzież, szelmostwo, będą szelmostwo, fałsz, krzywdę oznaczać! I wołać zemsty!”
W spektaklu występują między innymi
Marcin Kalisz,
Mateusz Janicki,
Maciej Jackowski,
Agnieszka Judycka,
Dominik Stroka,
Wojciech Skibiński.
Osobliwy ten Hamlet. Jak dla mnie mniejszą rolę odgrywało słowo niż ruch sceniczny i choreografia, które zagłuszyły głębię postaci. Postać Hamleta mało widoczna, wyrazista i ważna w stosunku do np. Ofelii. Warto jednak zobaczyć - aby "mieć opinię".
ma.....@gm...il.com / 12 października 2020
7,0/ 10
Teatry krakowskie mają dziwny zwyczaj zmieniania lub wręcz ucinania zakończeń wystawianych sztuk, zmieniając w ten sposób intencje autora. Wprowadzenie na scenę dziecka z fatalną dykcją w przebraniu szeryfa jako ducha zamordowanego króla było moim zdaniem pomysłem niefortunnym. Bardzo dobra Ofelia. Interesujący eksperyment, ale inscenizacja niezbyt porywająca. Mimo to był to dobrze spędzony czas i absolutnie nie żałuję spędzonego w teatrze czasu.
al.....@on...et.pl / 09 listopada 2019
1,0/ 10
Nowatorskie, groteskowe podejscie do spektaklu, gdzie spodziewalam sie klasyki..... Wyszlismy po 1 godzinie ze spektaklu. Nie tylko my. Nie tego oczekiwalismy w Słowackim
sa.....@....com.pl / 26 lutego 2020
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - Adres i dojazd
Sprzedaż wejściówek na spektakl
()
zaczyna się
o .
Podaj swój adres email a damy Ci znać o rozpoczęciu sprzedaży.
Przypomnienie zostało ustawione.
Wyszukiwanie najbliższego miasta...
W tym momencie wyszukujemy najbliższe Ciebie miasto w którym prowadzimy sprzedaż wejściówek i
biletów. W
celu zwiększenia dokładności zaakceptuj prosbę o udostępnienie lokalizacji w Twojej
przeglądarce.