Skąpiec - zdjęcie Skąpiec - zdjęcie Skąpiec - zdjęcie Skąpiec - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów

6,5 / 10

Skąpiec

Wiecznie aktualna sztuka Moliera to komedia charakterów, intryg i wynikających z nich zabawnych sytuacji. Główny bohater Harpagon zaślepiony jest chorobliwą miłością do swojej wypełnionej pieniędzmi szkatułki i tak naprawdę nie ma dla niego w życiu innych wartości. Wszędzie wietrzy podstęp, że ktoś chce go okraść. Otaczają go sami pochlebcy i fałszywi doradcy, którzy kpią z niego w żywe oczy. Skąpstwo Harpagona, a także nieproporcjonalne do wieku amory stają na drodze jego dzieci Elizy i Kleanta, którzy pragną szczęśliwych, dyktowanych sercem, a nie pieniędzmi związków małżeńskich. Nic więc dziwnego, że starają się oni pokrzyżować jego plany.

Charaktery w sztuce Moliera są zabawnie przerysowane i takie są też w przedstawieniu Włodzimierza Nurkowskiego. Ze sceny wartko płyną dowcipne dialogi, a cała akcja toczy się w zawrotnym tempie. Sposób gry aktorskiej, niesłychanie rytmicznej i często przejaskrawionej, a także pojawiające się w przedstawieniu maski nawiązują do stylistyki commedii dell’arte, co stanowi dużą atrakcję dla widzów. Do tego piękne kostiumy, dekoracje i muzyka nawiązujące do epoki. Ludzkie wady, pragnienia i targające człowiekiem emocje przedstawione są tu w sposób celny, a jednak z przymrużeniem oka. Złożone perypetie miłosne, rodzinne i finansowe prowadzą jak zwykle do szczęśliwego zakończenia.

Spektakl dla widzów powyżej 12 lat.

W spektaklu występują między innymi Małgorzata Hachlowska jako Prozyna, Oliwia Jakubik jako Marianna, Pani Klota, Diana Jędrzejewska jako Eliza, Wojciech Czarnota jako Harpagon, Adam Godlewski jako Jakub, Krzysztof Grygier jako Anzelm, Szymon, Szczypta, Paweł Mróz jako Wystrzał, Komisarz, Lech Walicki jako Walery, Karol Kubasiewicz jako Kleant.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Anna Kaczmarz

Obsada

Oliwia Jakubik
Marianna, Pani Klota

Krzysztof Grygier
Anzelm, Szymon, Szczypta

Paweł Mróz - zdjęcie

Paweł Mróz
Wystrzał, Komisarz

Realizacja

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Włodzimierz Nurkowski

Scenografia: Anna Sekuła

Choreografia: Leszek Czarnota

Asystent i asystentka reżysera: Lech Walicki, Aleksandra Skorupa

Inspicjent: Marek Stawowczyk

Opinie naszych widzów (2)

  • 9,0/ 10

    bardzo prawdziwe i takie aktualne .

    dz.....@....pl / 10 czerwca 2019

  • 7,0/ 10

    Podobał nam się.

    ma.....@....pl / 27 maja 2019

Teatr Groteska - Adres i dojazd

ul. Skarbowa 2
31-121 Kraków

http://www.groteska.pl/

Kup bilet