Dzienniki gwiazdowe - zdjęcie Dzienniki gwiazdowe - zdjęcie Dzienniki gwiazdowe - zdjęcie Dzienniki gwiazdowe - zdjęcie Dzienniki gwiazdowe - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

8.8 / 10

Dzienniki gwiazdowe

Twórczość Stanisława Lema, znanego na całym świecie polskiego pisarza science fiction, filozofa, futurologa, jest i będzie ponadczasowa.

W „Dziennikach gwiazdowych” Lem wnikliwie analizuje ludzką naturę, konsekwencje rozwoju techniki i nauki, a także materialny i duchowy dorobek ludzkości. Wnioski wynikające z jego bezkompromisowych rozważań nie napawają optymizmem. Diagnozę łagodzi sposób, w jaki Autor rozprawia się z niedoskonałościami kosmosu i człowieka. Wszechobecna ironia i dystans sprawiają, że śledząc przygody Ijona Tichego, uśmiechamy się raczej, niż popadamy w czarnowidztwo. Dzieje się tak, bo bohater Lemowskiej Odysei jawi się jako jeden z nas – marzy, aby uczynić otaczający go świat lepszym i wydaje mu się, że można to zrobić w niezwykle prosty sposób. Jednak podobnie jak my, bohater Lema jest bezradny zarówno podczas prób zbawienia ziemskiego świata, jak i w obliczu pytań ostatecznych.

Inscenizacja „Dzienników Gwiazdowych” Małgorzaty Zwolińskiej w sposób niezwykle jasny i zrozumiały wyjaśnia najbardziej nawet złożone sensy zawarte w podróżach Tichego. Zachowuje także to, co w tych opowiadaniach niezwykle ważne, czyli humor, i ciepły, serdeczny stosunek do zmagań bohatera z napotykanymi przeciwnościami. Dzieje się tak dzięki potraktowaniu przygód Tichego jako jego podróży w głąb siebie. Zamysł inscenizacyjny Zwolińskiej jest swoistego rodzaju „Kosmiczną Kartoteką”, w której postaci i zdarzenia „mieszkające” w głowie bohatera, materializują się i stają się jego – i nas widzów – realnością. Zabieg ten pozwala zwiedzać Tichemu najodleglejsze galaktyki bez ruszania się z domu. Wielość rozwiązań inscenizacyjnych, często niezwykle zabawnych i zaskakujących, sprawia, że cała historia dzięki kontekstowi plastycznemu staje się bardziej zrozumiała i wyrazista.

Spektakl dotyka współcześnie aktualnych i palących kwestii, np. istnienia i wykorzystania sztucznej inteligencji oraz niebezpieczeństw z tym związanych.

Zarówno Lem, jak i autorzy przedstawienia – Adolf Weltschek (reżyser) i Małgorzata Zwolińska (autorka adaptacji i scenografii), podchodzą do przedstawionych tematów z dystansem, posługując się groteską, ironią i sarkazmem. W niektórych momentach pojawia się w spektaklu również poważniejszy ton. Dzięki umiejętnemu balansowaniu pomiędzy tymi dwoma sposobami opowiadania, spektakl zyskuje szczególną siłę wyrazu i przykuwania uwagi. Właśnie dlatego przedstawienie ogląda się z dużą przyjemnością i zaciekawieniem. Do tego wartkie, zabawne dialogi, liryczne piosenki, wyrafinowany dowcip i inteligentnie zastosowana plastyka. Ten oparty na wyjątkowej prozie spektakl, adresowany do dorosłych i młodzieży, pokaże widzom cząstkę ich samych.

Dokąd podąża Ijon Tichy, a wraz z nim ludzkość?

Spektakl dla widzów powyżej 14 oku życia.

Czas trwania: 110 minut

Zwiastuny

Obsada

Monika Filipowicz - zdjęcie

Monika Filipowicz
Wspaniałka, Pan 1, Przedstawiciel, Siostra 1

Olga Przeklasa
Lepniak, Pan 2, Ciotka, Tubańczyk, Siostra 2

Adam Godlewski
T1, Lewy, Wspanialec, Niemiec Ast A.Roth, Asystent, Brat 4

Krzysztof Grygier
T4, Milczący, Ojciec, Obrońca, Polak Alojzy Kupa, Przeor

Włodzimierz Jasiński - zdjęcie

Włodzimierz Jasiński
Radca Xaphirius, Kalkulator, Tarrakanin, Memnar

Jakub Popławski
T2, Ktoś, Wspanialec, pół Anglik Boels E.Bubb, Tubańczyk 3, Brat 1

Lech Walicki
T3, Prawy, Wspanialec, Wariat, Stryjek, Tubańczyk 1, Brat 3

Bartosz Watemborski
T1, Halabardier, Wariat, Asystent 2 Brat 2

Realizacja

adaptacja, teksty piosenek: Małgorzata Zwolińska

reżyseria: Adolf Weltschek

inscenizacja i scenografia: Małgorzata Zwolińska

choreografia: Jacek Owczarek

muzyka: Piotr Klimek

projekcje: Mateusz Mirocha, Małgorzata Zwolińska

asystent choreografa: Karol Miękina

inspicjent: Łukasz Rutkowski

Teatr Groteska

Teatr Groteska jest niezmiennie poszukującym nowych środków wyrazu artystycznego, teatrem plastycznym, operującym formą, barwą, materią, ruchem, dźwiękiem; teatrem, dążącym do przełamywania barier językowych. Dzięki swej wszechstronnej działalności Teatr Groteska w pełni zasługuje na miano nowoczesnego ośrodka teatralnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Groteska – teatr dla ludzi z wyobraźnią!

Adres i dojazd

ul. Skarbowa 2
31-121 Kraków

http://www.groteska.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.3
Średnia ocena
To było niesamowite przeżycie... były wszystkie emocje... smutek, żal, śmiech, złość... łzy też były
- Sylwia

06.12 / 19:30

+ inne terminy

9.0
Średnia ocena
Dwójka niezmiernie charyzmatycznych aktorów
- Łucja

24.11 / 19:30

+ inne terminy

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet