Świadkowie - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów
16 zainteresowanych osób

7.6 / 10

Świadkowie

Kim jest świadek? To obserwator jakiegoś wypadku, akcji, wydarzenia.

A co się dzieje, gdy sami stajemy się świadkami, ale naszego życia? Obserwujemy je, naprawiamy, psujemy, ale głównie dążymy do tego, by nam się jednak dobrze żyło. Na potrzeby dobrego, wygodnego, bezpiecznego życia uprawiamy stabilizację, taką naszą małą stabilizację. Nie jest to jednak lekka praca.

W przedstawieniu, które jest zdarzeniem teatralnym na pograniczu performance’u i klasycznej sztuki teatralnej, wierni tekstowi Różewicza, odkrywamy, jak bardzo chcemy być szczęśliwi, a jak trudno tę pełnię szczęścia osiągnąć. W końcu lądujemy w pułapce.

Siedzimy sobie na kanapie i dryfujemy po wodzie życia. Wygodnie jest tak siedzieć i omijać niebezpieczne wysepki. Tylko jak długo to może trwać?

Pełna humoru, ale i bolesna opowieść wywołuje w nas refleksję, zadaje pytanie, czy przypadkiem ja sam nie zostałem na własne życzenie uwięziony w swoim własnym życiu? Czy jest mi dobrze? Czy jestem szczęśliwym świadkiem własnego losu?

Spektakl jest wznowieniem przedstawienia dyplomowego, którego premiera odbyła się dziesięć lat temu. Reżyser wraz z aktorami z nowym spojrzeniem i doświadczeniem wchodzą w świat Różewicza.

Czas trwania: 100 minut

Realizacja

Reżyseria: Piotr Jędrzejas

Autor: Tadeusz Różewicz

Opinie naszych widzów (3)

 • 9.0/ 10

  Interesujący, wymagający myślenia. Sztuka na dobrym poziomie.

  em.....@gm...il.com / 09 March 2017

 • 9.0/ 10

  Bardzo dobra gra aktorska, ciekawa inscenizacja.

  ja.....@....pl / 26 February 2017

 • 2.0/ 10

  Sztuka jak mniemam ma na celu pokazać jak powierzchownie obserwujemy świat i życie wokół nas, jak powierzchowni jesteśmy w naszych relacjach z innymi, jak trudno nam się przed nimi otworzyć, a gdy już to zrobimy to kulejemy z powodu braku umiejętności w tej dziedzinie. Zamiast być aktywnymi uczestnikami życia jesteśmy jedynie jego świadkami, nawet jeśli mowa o naszym własnym bytowaniu. Zamiast je kształtować, unikamy wszelkiej konfrontacji, chcemy płynąć z prądem by po ewentualnych zaburzeniach wreszcie powrócić do słodkiej stabilizacji. Sztukę oceniam bardzo nisko gdyż mimo ciekawego tematu nie znajduje ona u mnie zrozumienia. Pojedyncze zdania które mogłyby nawiązywać do tematu nie łączyły się ze sobą ani z niczym innym, przez co wydawały się być oderwane od kontekstu, wprowadzające chaos. Być może również dlatego, spostrzeżenia te zdawały się być nieważne i niezajmujące.

  ar.....@gm...il.com / 26 February 2017

Teatr Barakah

Teatr Barakah w Krakowie założony został w 2004 roku przez Anę Nowicką - reżyserkę i aktorkę, oraz Monikę Kufel - aktorkę, scenografa i kostiumologa - aktorki połączył wspólny projekt "Szafa", który doceniany był na wielu festiwalach. Siedziba Teatru Barakah znajduje się przy ul. Paulińskiej 28 w Krakowie. Teatr działa w ramach Fundacji Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru Barakah. Obecnym dyrektorem Teatru Barakah jest Ana Nowicka.

Teatr Barakah to przestrzeń artystyczna, która pozwala na spotkanie sztuki na wielu płaszczyznach. Nazwa teatru nie jest przypadkowa - słowo „BARAKAH” oznacza w języku arabskim „błogosławieństwo” - jest ono wspólne dla wielu religii.

Repertuar Teatru Barakah jest niezwykle bogaty. Spektakle Teatru Barakah poruszają ważne i trudne tematy - opowiadają o otaczającej nas rzeczywistości, przyglądają się problemom współczesnego świata i przede wszystkim starają się prowadzić dialog z widzem.

Teatr Barakah brał udział w wielu festiwalach teatralnych, na których niejednokrotnie był wyróżniany. Jednym z najbardziej znanych spektakli, który wielokrotnie został nagrodzony, jest spektakl „Szyc” w reż. Any Nowickiej, stworzony na podstawie sztuki Hanocha Levina.

Teatr Barakah to miejsce otwarte dla wielu innych rodzajów twórczości. Cyklicznie w repertuarze Teatru Barakah pojawiają się również koncerty zespołów, duetów, solistów prezentujących różne nurty muzyczne, a także premiery płyt. Znajduje się tu także Galeria, w której organizowane są wystawy malarstwa, grafiki, fotografii itd. Teatr Barakah organizuje również pokazy filmowe w ramach Akademii Filmowej Barakah. Dla Teatru Barakah ważna jest także literatura, o czym świadczy cykl wydarzeń „Dramatorium”, „Chochla Literacka” oraz „Bitwa na teksty”. W siedzibie Teatru Barakah znajduje się również wspaniała kawiarnia ArtCafe Barakah, w której można napić się pysznej kawy oraz miło spędzić czas.

Z Teatrem Barakah związanych jest wielu wspaniałych aktorów m. in. Aleksandra Batko, Lidia Bogaczówna, Ewa Breguła, Magdalena Brudzińska, Monika Kufel i wielu innych. Teatr Barakah również aktywnie współpracuje z krakowską PWST, dzięki czemu pozwala zainteresowanym studentom zaangażować się w tworzenie teatru.

Bilety do Teatru Barakah kupić można przez internet za pośrednictwem strony internetowej teatru lub w kasie teatru, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do godz. 17.00 oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem. Portal www.eWejsciowki.pl umożliwia widzom zakup wejściówek przez internet na kilka godzin przed spektaklem.

Adres i dojazd

ul. Paulińska 28
31-065 Kraków

http://www.teatrbarakah.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.3
Średnia ocena
Dzieci bawiły się świetnie!!
- Ewelina

22.07 / 15:15

22.07 / 11:00

Gatunek: Dla dzieci
9.3
Średnia ocena
Spektakl prześmieszny. Genialny kontakt z publicznością, masa inteligentnych, niewulgarnych żartów. Polecam
- Radosław

22.09 / 20:00

22.09 / 18:00

Gatunek: Kabaret
8.8
Średnia ocena
Fascynujące jak wiele treści można przekazać bez słów
- Mesalina

22.08 / 20:00

23.08 / 20:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Pantomima

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

01.08 / 16:00

02.08 / 16:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Warsztat
-,-
Średnia ocena

06.08 / 16:00

07.08 / 16:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Warsztat
-,-
Średnia ocena

06.08 / 18:00

07.08 / 18:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.