Średnia ocena

27 oddanych głosów

8.6 / 10

"Jednoaktówki" Janusza Głowackiego

„Postanowiłem przypomnieć znakomitego pisarza. Z sześciu jednoaktówek, podarowanych mi przez autora, wybrałem cztery: Konfrontację, Spacerek przed snem, Choinkę strachu i Home Section (wydane w tomie Najlepsze jednoaktówki amerykańskie 1995-1996). Wybrałem je, gdyż przegląda się w nich cały Głowacki. Ten Janusz Głowacki, który mówi o sobie: Jak większość cyników, łatwo się wzruszam albo i płaczę. Może ironia to najlepszy sposób pisania o rzeczach poważnych albo i tragicznych” – mówi o swoim spektaklu Józef Opalski.

Janusza Głowackiego przedstawiać nie trzeba. Można spróbować przedstawić go trochę inaczej. Tak też czynią twórcy „Jednoaktówek”, których zawsze interesowało w jego pisarstwie to, co ciemne, trudne, niejednoznaczne. Zbitka nonsensu, jadowitego poczucia humoru i lamentu nad naszą kondycją.

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia:

Realizacja

Autor: Janusz Głowacki

Reżyseria: Józef Opalski

Muzyka: Adrian Konarski

Scenografia i kostiumy: Monika Kufel

Opinie naszych widzów (8)

 • 10.0/ 10

  Skromnymi środkami, ale oddając ducha Głowackiego udało się jeszcze raz przeżyć chwile zadumy. Polecam każdemu.

  al.....@....pl / 05 February 2018

 • 10.0/ 10

  Wciąż niesamowicie aktualne, może nawet bardziej niż 2-3 lata temu. Trochę śmiechu, ale też prawdziwych, ponurych niemalże emocji ("Choinka strachu"). Zrealizowane i zagrane bardzo sprawnie. Mieliśmy naprawdę bardzo udany wieczór. Polecam.

  pi.....@ap...us.pl / 11 December 2017

 • 9.0/ 10

  Bardzo dobry spektakl, serdecznie polecam. Szczególnie naturalnie miłośnikom Głowackiego - którzy lubią jego czarny humor, mieszanie cynizmu z liryzmem, wartości wysokich z niskimi pobudkami, a wszystko to jest naprawdę śmieszne a zarazem, śmiertelnie poważne. Aktorzy jak najbardziej dorośli do poziomu spektakli. Z czterech jednoaktówek, jedna jest rewelacyjna (o próbie gwałtu), ale trzy pozostałe też są dobre.

  mu.....@....pl / 19 April 2018

 • 9.0/ 10

  Świetna gra, interesujące historie, dawka ironii w sam raz. Miła, kameralna atmosfera

  ag.....@....pl / 13 February 2018

 • 9.0/ 10

  Świetna sztuka,Świetna gra aktorska. Miało się wrażenie, że jest się jednocześnie i widzem i współuczestnikiem akcji . Kameralna atmosfera sali ,że czujemy się częścią akcji. Zdecydowanie będziemy Tam wracać.

  ja.....@in...ia.eu / 05 February 2018

Teatr Barakah

Teatr Barakah w Krakowie założony został w 2004 roku przez Anę Nowicką - reżyserkę i aktorkę, oraz Monikę Kufel - aktorkę, scenografa i kostiumologa - aktorki połączył wspólny projekt "Szafa", który doceniany był na wielu festiwalach. Siedziba Teatru Barakah znajduje się przy ul. Paulińskiej 28 w Krakowie. Teatr działa w ramach Fundacji Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru Barakah. Obecnym dyrektorem Teatru Barakah jest Ana Nowicka.

Teatr Barakah to przestrzeń artystyczna, która pozwala na spotkanie sztuki na wielu płaszczyznach. Nazwa teatru nie jest przypadkowa - słowo „BARAKAH” oznacza w języku arabskim „błogosławieństwo” - jest ono wspólne dla wielu religii.

Repertuar Teatru Barakah jest niezwykle bogaty. Spektakle Teatru Barakah poruszają ważne i trudne tematy - opowiadają o otaczającej nas rzeczywistości, przyglądają się problemom współczesnego świata i przede wszystkim starają się prowadzić dialog z widzem.

Teatr Barakah brał udział w wielu festiwalach teatralnych, na których niejednokrotnie był wyróżniany. Jednym z najbardziej znanych spektakli, który wielokrotnie został nagrodzony, jest spektakl „Szyc” w reż. Any Nowickiej, stworzony na podstawie sztuki Hanocha Levina.

Teatr Barakah to miejsce otwarte dla wielu innych rodzajów twórczości. Cyklicznie w repertuarze Teatru Barakah pojawiają się również koncerty zespołów, duetów, solistów prezentujących różne nurty muzyczne, a także premiery płyt. Znajduje się tu także Galeria, w której organizowane są wystawy malarstwa, grafiki, fotografii itd. Teatr Barakah organizuje również pokazy filmowe w ramach Akademii Filmowej Barakah. Dla Teatru Barakah ważna jest także literatura, o czym świadczy cykl wydarzeń „Dramatorium”, „Chochla Literacka” oraz „Bitwa na teksty”. W siedzibie Teatru Barakah znajduje się również wspaniała kawiarnia ArtCafe Barakah, w której można napić się pysznej kawy oraz miło spędzić czas.

Z Teatrem Barakah związanych jest wielu wspaniałych aktorów m. in. Aleksandra Batko, Lidia Bogaczówna, Ewa Breguła, Magdalena Brudzińska, Monika Kufel i wielu innych. Teatr Barakah również aktywnie współpracuje z krakowską PWST, dzięki czemu pozwala zainteresowanym studentom zaangażować się w tworzenie teatru.

Bilety do Teatru Barakah kupić można przez internet za pośrednictwem strony internetowej teatru lub w kasie teatru, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do godz. 17.00 oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem. Portal www.eWejsciowki.pl umożliwia widzom zakup wejściówek przez internet na kilka godzin przed spektaklem.

Adres i dojazd

ul. Paulińska 28
31-065 Kraków

http://www.teatrbarakah.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.2
Średnia ocena
Rewelacyjny spektakl okraszony fenomenalną grą aktorską.
- Janusz

07.12 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Tragikomedia
9.3
Średnia ocena
świetny spektakl, znakomita reżyseria, wspaniała gra aktorska. Jeden z najlepszych spektakli jakie widziałam
- Katarzyna

11.12 / 19:15

+ inne terminy

Gatunek: Tragikomedia
8.0
Średnia ocena

21.12 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Tragikomedia

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9.0
Średnia ocena

22.11 / 21:00

+ inne terminy

Gatunek: Koncert
-,-
Średnia ocena

24.11 / 21:00

+ inne terminy

8.6
Średnia ocena
Odważny i świetnie dopracowany
- Izabela

24.11 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.