Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie

Średnia ocena

14 oddanych głosów
4 zainteresowane osoby

8,1 / 10

Dwór nad Narwią

Co może się wydarzyć, kiedy duchy z przeszłości materializują się w świecie żywych i wtrącają się w ich sprawy? Jarosław Marek Rymkiewicz, wybitny poeta, dramaturg i eseista, napisał w roku 1979 sztukę zarazem upiorną i śmieszną, w której działalność widm jest wyjątkowo uparta i dokuczliwa.

Każdy naród ma jakąś swoją historię, która albo napawa go dumą, albo bywa kulą u nogi. W przypadku naszej polskiej historii mamy do czynienia z jednym i drugim jednocześnie. To, co jednych z tej historii cieszy, innych ciężko wkurza, i tak mamy co najmniej od trzystu lat, o ile nie więcej. O historii ani zapomnieć się nie da, ani żyć z nią w zgodzie. Stąd kiedy trupy z przeszłości mieszają się z żyjącymi, wynikają z tego przeróżne porozumienia i nieporozumienia, groźne albo zabawne. Kochliwa hrabina sprzed stuleci odnajduje ducha kochanka we współczesnym dorobkiewiczu, stary generał z dawnego powstania ugania się za młodą mężatką… Kłania się Fredro i Witkacy, Mickiewicz i Mrożek. Dzisiaj znów uporczywie wracamy do historii, budujemy muzea i szukamy tam naszej dumy. Rymkiewicz zaś powiada: uważajcie, rodacy, upiory przeszłości lubią wysysać z nas krew.

Na scenie występują między innymi Krzysztof Gosztyła jako Jenerał, Katarzyna Zawiślak-Dolny jako Basia, Mateusz Łapka jako Kamil, Janusz Łagodziński jako Profesor, Dariusz Wnuk jako Tadzio, Bartłomiej Nowosielski jako Walek.

Zwiastuny

Realizacja

autor - Jarosław Marek Rymkiewicz

reżyseria - Artur Tyszkiewicz

scenografia i kostiumy - Aleksandra Gąsior

muzyka - Borys Kunkiewicz

reżyseria światła - Karolina Gębska

video - Łukasz Kustrzyński, Bartek Warzecha

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobra sztuka, zmusza do refleksji. Świetni aktorzy! Szczególnie chciałabym wyróżnić p. Tomasza Schuchardta, p. Ewę Telegę, p. Krzysztofa Gosztyłę, p. Przemysława Bluszcza.

  li.....@ic...ud.com / 24 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Postać Jenerała chwyta za serce jak i historia pozostałych upiórow. Ale nie można dać im się zwieść! Fantastyczny spektakl, gra aktorska, kostiumy, klimat a muzyka puszczana w przerwie do tej pory gra mi w głowie. Zapamiętam go na długo!

  ma.....@gm...il.com / 29 stycznia 2020

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobry swietnie zagrany polecam!

  be.....@....pl / 26 stycznia 2020

 • 8,0/ 10

  To jeden z nielicznych ostatnio spektakli, który zamierzam zobaczyć ponownie . Tyle odniesień do polskiej historii, literatury, że chcę to jeszcze raz usłyszeć.

  yv.....@....pl / 08 marca 2020

 • 7,0/ 10

  Świetna gra ale nieco rozwlekłe....

  le.....@gm...il.com / 05 lutego 2020

 • 6,0/ 10

  Sama fabuła spektaklu raczej nie porywa, całość ogląda się przyjemnie, ale bez szału. Jest to raczej spektakl dla koneserów, chociaż muszę przyznać że byłem pod wrażeniem jakości gry aktorskiej, szczególnie w przypadku Ewy Telegi, dla niej mógłbym jeszcze raz się tam wybrać :)

  ka.....@....pl / 03 lutego 2020

Teatr Ateneum - Adres i dojazd

http://teatrateneum.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.