MIREK CZYŻYKIEWICZ „AVE” - zdjęcie

Średnia ocena

8 oddanych głosów

7,9 / 10

MIREK CZYŻYKIEWICZ „AVE”

MIROSŁAW CZYŻYKIEWICZ - z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz.

Biografia Mirosława Czyżykiewicza jest bardzo bogata, warto wymienić tu chociażby nagrody na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA), pierwszą nagrodę im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także szereg wspaniałych, niezapomnianych koncertów na festiwalach, przeglądach, w audycjach radiowych.

Cenią go zarówno miłośnicy Stachury, Wysockiego jak i Leonarda Cohena. Czyżykiewicz śpiewa swoje utwory oraz wiersze Josifa Brodskiego, którym jest zafascynowany. Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, gdzie jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. Jego teksty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Ten artysta słowami potrafi oddać to, na co wielu z nas często nie znajduje własnych słów. Nadaje kształt emocjom, które możemy odnaleźć w każdej codzienności. O czym śpiewa Czyżykiewicz? Po prostu: o życiu. Jego pieśni to opis świata, zapis wrażeń, notatka z podróży.

Cytując słowa Teresy Drozdy (Teresa Drozda) cenionej polskiej dziennikarki radiowej, która na łamach Strefy Piosenki, tak pisała o płycie AVE:

"Ten album był wydarzeniem 1999r. Ukazał się dopiero w dwa i pół roku po zarejestrowaniu materiału w studiu. Dlaczego? Nie pytajcie. Trudno mi pisać o tej płycie. Mam wrażenie, że powiedziano o niej już wszystko, że wszyscy (Nieobojętni oczywiście) już ją znają. Gdyby jednak nie, możecie być pewni, że „AVE” porusza. Nieomal każdą strunę duszy. Wstrząsająca „Piosenka o Bośni”, ironiczny „Jazzz...” i monumentalne, wzruszające „AVE”. Zresztą każdy utwór znajdujący się na tej płycie wymagałby (i wart byłby) osobnego omówienia. Nie umiem nazywać emocji słowami, ale ta płyta spowodowała, że Nieobojętni ocknęli się po „zimie”, jakby ponownie wyszli z ukrycia. Świadczą o tym nadkomplety na koncertach Mirosława Czyżykiewicza i niekończące się spotkania po koncertach. Zresztą spróbujcie się wybrać..."

Recenzja koncertu „20 lat AVE” tekst: Dorota Olearczyk

"Dwadzieścia lat temu nakładem Pomaton EMI ukazała się na rynku muzycznym „AVE” – autorska płyta Mirka Czyżykiewicza – barda, poety i kompozytora. (...). Sposób gry na gitarze, interpretacja nieobojętnych utworów zmieniły mój sposób odbierania piosenki. Dziś, sceniczny projekt przygotowany przez Artystę, w którym po 20 latach sięga do repertuaru z płyty, korzystając z oryginalnych orkiestrowych ścieżek dźwiękowych nagranych w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej brzmi tak samo dobrze, a może nawet lepiej. Prawda zawarta w tekście i interpretacji posiwiała i pomarszczyła się, ale dzięki temu nabrała wymiaru ponadczasowego. Utwory Czyżykiewicza, Hardego, Brodskiego, Gałczyńskiego wybrzmiewają dziś zaskakująco dobrze i aktualnie (...) To było znakomite spotkanie z bardowskim mistrzem łacińskiego pozdrowienia. Wieczór zakończył się „Końmi narowistymi” i „Moją cygańską” Wysockiego zgraną i zaśpiewaną na bis."

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Olśniewający! Wspaniałe wykonania, cudowna poezja, Czyżykiewicz artysta z najwyższej półki. Technicznie doskonale nagłośnienie (każde słowo do ostatniej głoski!) i oświetlenie. Cudowna atmosfera. Chwila ciszy w zgiełku miasta... Energia na długi czas...

  gu.....@po...ta.onet.pl / 29 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Wykonawca- rewelacyjny artysta.. świetny muzyk i wraźliwy człowiek. Chętnie poszlabym ponownie na ten kóncert

  u......@....pl / 29 lutego 2020

 • 1,0/ 10

  Wśród bardów Mirek Czyżykiewicz jest najlepszy! Jego gra na gitarze i śpiewanie są piękne!! Jednak ten podkład muzyczny z płyty trochę mi przeszkadzał. Bisy były perfekcyjne.

  iz.....@ga...ta.pl / 11 marca 2020

Loch Camelot - Adres i dojazd

ul. Świętego Tomasza 17, Kraków

http://www.lochcamelot.art.pl/

Kup bilet