Musica-ars Amanda - Katarzyna Tomala - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos
5 zainteresowanych osób

10.0 / 10

Musica-ars Amanda - Katarzyna Tomala

PRZESTRZENIE MUZYKI - W świecie opery.

Na całym świecie możemy tak dziś, jak i dawniej spotkać entuzjastów opery – niezwykłego gatunku muzycznego, który narodził się ponad 400 lat temu we Włoszech.

Opera przez wieki zmieniała się tak, jak zmieniało się społeczeństwo i ogólne trendy w sztuce. Co jakiś czas wybuchały z jej powodu spory wśród publiczności i twórców. Kością niezgody była przede wszystkim zależność słowa i muzyki – ci, którzy na pierwszym miejscu stawiali kunszt wokalny i popis spierali się z tymi, dla których wartość nadrzędną stanowiła opowiadana historia i jej dramaturgia. Prawdziwymi mistrzami tego gatunku okazali się kompozytorzy, którzy umieli w genialny sposób „pogodzić” w operze muzykę i słowo. Wśród tych największych należy wymienić Monteverdiego, Mozarta, Wagnera, Verdiego czy wreszcie Pucciniego. Nietrudno zauważyć, że większość z nich to Włosi – opera i sztuka pięknego śpiewu (bel canto) bardzo długo pozostawała bowiem domeną twórców z Półwyspu Apenińskiego. Bardzo długo język włoski był wręcz „urzędowym” językiem opery. Dopiero w XIX wieku, na fali rodzących się tożsamości narodowych zaczęto tworzyć opery w innych językach.

W różnych epokach pojmowano operę bardzo różnie: mniej lub bardziej poważnie, jako rozrywkę lub coś niemalże wzniosłego. Jej libretta (czyli tekst słowny) opowiadały najróżniejsze historie – od mitologii, poprzez historię i wielką literaturę aż po nawiązywanie do bieżących wydarzeń i kwestii społecznych. Jedno jednak nigdy się nie zmienia – w dobrym wydaniu opera, zarówno komiczna jak i poważna (seria), jest w stanie w poruszający, zupełnie inny niż w teatrze, sposób opowiedzieć prawdę o człowieku, jego marzeniach, namiętnościach, sile i słabościach.

Repertuar:

Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Czarodziejski flet

Léo Delibes – Duet kwiatów z opery Lakmé

Georges Bizet – Habanera z opery Carmen

Giuseppe Verdi – Uwertura do opery Moc przeznaczenia

Feliks Nowowiejski – Uwertura do opery Legenda Bałtyku

Ludomir Różycki – Walc Caton z opery Casanova op. 47

Stanisław Duniecki – Duet z opery Paziowie królowej Marysieńki

Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Straszny dwór

Obsada

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Katarzyna Tomala – dyrygent

Sylwia Olszyńska – sopran

Magdalena Wachowska – mezzosopran

Realizacja

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Katarzyna Tomala – dyrygent

Sylwia Olszyńska – sopran

Magdalena Wachowska – mezzosopran

Opinie naszych widzów (1)

  • 10.0/ 10

    Doskonały. Mozart zawsze jest wspaniały.

    an.....@gm...il.com / 13 October 2018

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego powstała w 1945 roku. Pierwszy koncert symfoniczny zagrany został 3 lutego 1945 roku. Patronem Filharmonii Krakowskiej w 1962 roku został wybitny polski kompozytor, pianista i pisarz - Karol Szymanowski. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego jest Bogdan Tosza, zaś funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta pełni Charles Olivieri-Munroe.

Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie - występowała gościnnie w wielu krajach m. in. w Japonii, Libanie, USA, Iranie, a także w większości krajów europejskich.

Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego gościła również wiele światowej sławy zespołów symfonicznych, do których należy m. in. Orkiestra Clevelandzka /George Szell/, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej /Zubin Mehta/, Orkiestra Filadelfijska /Eugene Ormandy/, Moskiewska Orkiestra Kameralna /Rudolf Barsza/, a także wiele innych.

Koncerty, które pojawiły się do tej pory na scenie Filharmonii im. Karola Szymanowskiego prowadzone były przez wielu wybitnych dyrygentów polskich m. in. Zygmunta Latoszewskiego, Tadeusza Strugała, Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, a także zagranicznych m. in. Herman Abendroth, Roberto Benzi, Dean Dixon, Helmut Koch, Kiryłł Kondraszyn i wielu innych.

W Filharmonii im. Karola Szymanowskiego koncertowało również wielu wybitnych solistów m. in. Victoria de los Angeles, Stanisław Bunin, Nigel Kennedy, Leonid Kogan, Scholmo Mintz, Nikita Magaloff, Claudio Arrau, Tatiana Nikołajewa i wielu innych.

Repertuar Filharmonii im. Karola Szymanowskiego jest niezwykle bogaty - znaleźć w nim możemy propozycje wielu koncertów. Filharmonia Krakowska co tydzień organizuje koncerty symfoniczne i oratoryjne, oprócz tego w jej repertuarze znaleźć możemy "Koncerty Uniwersyteckie", które odbywają się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Filharmonia im. Karola Szymanowskiego nie zapomina również o młodszych widzach, o czym świadczy znajdujący się w repertuarze Filharmonii Krakowskiej cykl koncertów symfonicznych "Musica - ars amanda", który skierowany jest przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, a także "Koncerty dla dzieci" przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnych i wczesnoszkolnych oraz zajęcia skierowane do dzieci od 0 do 3 lat oraz kobiet w ciąży - "Smykowe granie".

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego dysponuje niezwykle przestronną salą koncertową - oferuje swoim widzom miejsca na parterze oraz miejsca na balkonie.

Bilety do Filharmonii Krakowskiej kupić można przez internet - za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej Filharmonii Krakowskiej, a także w jej kasie biletowej, która czynna jest od wtorku do piątku od godz. 10.00 do godz. 14.00 oraz od godz. 15.00 do godz. 19.00, zaś w soboty i niedzielę na godzinę przed danym koncertem.

Wejściówki do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego również kupić można przez internet za pomocą portalu www.eEwjsciowki.pl - kilka godzin przed rozpoczęciem koncertu, a także w kasie biletowej filharmonii - sprzedaż rozpoczyna się na godzinę przed danym wydarzeniem.

Adres i dojazd

ul. Zwierzyniecka 1
31-103 Kraków

http://www.filharmonia.krakow.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.6
Średnia ocena
Kameralna atmosfera, świetna gra, ekstremalnie bliski kontakt z aktorkami, gorąco polecam
- Tadeusz

12.11 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
9.0
Średnia ocena

22.11 / 21:00

+ inne terminy

Gatunek: Koncert
9.5
Średnia ocena
Wspaniałe oderwanie od rzeczywistości!
- Aleksandra

Dziś / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Koncert

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.