Koncert Symfoniczny - Pavel Šporcl - zdjęcie

Koncert Symfoniczny - Pavel Šporcl

Repertuar:

Carl Maria von Weber – Władca duchów, uwertura do opery op. 27

Antonín Dvořák – Koncert skrzypcowy op. 53

Robert Schumann – I Symfonia B-dur op. 38 Wiosenna

Pavel ŠPORCL – najbardziej wyróżniający się czeski skrzypek młodej generacji, „walczący muzyk”, Pavel Šporcl święci triumfy w najważniejszych salach koncertowych na świecie.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat, a później kontynuował w Konserwatorium Praskim i Praskiej Akademii Muzycznej (u Vaclava Snitila). Studiował też w USA pod kierunkiem wybitnych nauczycieli: Eduarda Schmiedera, Itzhaka Perlmana i Dorothy DeLay.

Pavel Šporcl jest laureatem wielu nagród I wyróżnień; ma na koncie imponującą liczbę nagrań, współpracuje z licznymi czeskimi i światowymi orkiestrami. Jest jedynym czeskim skrzypkiem odnotowanym w książce światowej klasy krytyka i historyka muzyki Henry’ego Rotha pt. Violin Virtuosos: From Paganini to the 21st Century.

Szeroki repertuar Pavla Šporcla obejmuje 40 koncertów skrzypcowych, niezliczone sonaty, kompozycje kameralne i wirtuozowskie. Jego występy są ciepło przyjmowane zarówno przez publiczność, jak i krytykę. W recenzjach prasowych koncertu inaugurującego sezon w Filharmonii Czeskiej (Koncert skrzypcowy a-moll Dvořáka) pod batutą Vladimira Ashkenazy’ego, krytycy wychwalali Pavla Šporcla jako „talent, który rodzi się raz na sto lat…”

Solista współpracuje z orkiestrami takimi jak Orquesta de Sevilla, Orquesta Filarmonica Gan Canaria, Orquesta Sinfonica del Gran Teatre del Liceu, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Orchestra National de France, Orchestre de Paris, Czech Philharmonic Orchestra, Kyoto Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre National de Lille, Sinfonia Varsovia, Slowenische Philharmony, Prague Symphony Orchestra, Prague Philharmonia, New World Symphony Orchestra, Slovak Philharmony, Staatkapelle Weimar, Hungarian Radio Orchestra, Concerto Budapest czy George Enescu Philharmonic. Šporcl pojawia się również na prestiżowych festiwalach, jak Rheingau Music Festival, Schleswig-Holstein festival, Prague Spring, International Festival of Colmar, La Folle Journée Nantes, Radio France Montpellier, Salzburger Festspiele, i w najważniejszych salach koncertowych, w tym Carnegie Hall.

Skrzypek koncertuje w towarzystwie znakomitych osobowości ,takich jak J. Suk, S. Mintz, N. Lugansky czy G. Lipkind. Jego nagrania dla wytwórni EMI, Universal i Supraphon cieszą się wielkim uznaniem krytyki.

Šporcl poza występami na salach koncertowych współpracuje z wieloma artystami spoza kręgu muzyki klasycznej. Jego projekt Gipsy Way, realizowany z zespołem Gipsy Cimbalom Band, spotkał się z entuzjazmem w wielu krajach, w tym w Chinach i Rosji. Solista stara się nieść przesłanie muzyki klasycznej do szerszych kręgów słuchaczy, przede wszystkim do młodej publiczności. Regularnie występuje w „edukacyjnych” koncertach przeznaczonych dla licealistów i studentów, zmieniając je w niezwykle popularne wydarzenia.

Obsada

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Charles Olivieri-Munroe - dyrygent

Pavel Šporcl – skrzypce

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego - Adres i dojazd

http://www.filharmonia.krakow.pl/

Kup bilet