Koncert Symfoniczny - Marek Pijarowski - zdjęcie

Koncert Symfoniczny - Marek Pijarowski

W programie:

Carl Maria von Weber – Uwertura do opery Wolny strzelec

Robert Schumann – Konzertstück na 4 waltornie i orkiestrę op. 86

Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90

Koncert pod dyrygenturą Marka Pijarowskiego.

Marek PIJAROWSKI jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich w Weimarze pod kierunkiem znakomitego dyrygenta łotewskiego, Arvida Jansonsa. Od 1974 roku był związany z Filharmonią Wrocławską – początkowo jako asystent dyrygenta, później jako II dyrygent. W grudniu 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz nagrodę specjalną Orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

W 1977 roku uzyskał stypendium rządu austriackiego, co umożliwiło mu wyjazd do Wiednia, gdzie przez 9 miesięcy rozwijał swój dyrygencki talent w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Karla Österreichera. W tym też czasie zetknął się bezpośrednio ze sztuką takich mistrzów batuty jak Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Georg Solti czy Claudio Abbado.

W roku 1980 Marek Pijarowski objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001 roku. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz pierwszym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.

Od sezonu 2007/2008 jest szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Nieprzerwanie od ponad 30 lat, Artysta, w ramach działalności dyrygenckiej, współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą prowadząc polskie zespoły, w tym Orkiestrę Filharmonii Narodowej, Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrę Sinfonia Varsovia i Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej. Dyrygował w większości krajów europejskich, a także na Kubie, w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Chinach i Meksyku. Współpracuje ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston (USA).

W 1997 roku Marek Pijarowski otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy Profesora Sztuk Muzycznych. Oprócz działalności artystycznej zajmuje się pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Realizacja

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Marek Pijarowski – dyrygent

Paweł Dziewoński – waltornia

Marek Gumiela – waltornia

Grzegorz Mondry – waltornia

Anna Mondry – waltornia

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego - Adres i dojazd

http://www.filharmonia.krakow.pl/

Kup bilet