Koncert Oratoryjny - Marek Pijarowsk - zdjęcie

Koncert Oratoryjny - Marek Pijarowsk

repertuar:

Claude Debussy – Nokturny

Camille Saint-Saëns – Morceau de concert na harfę i orkiestrę op. 154

Gabriel Fauré – Pavane op. 50

Wojciech Kilar – Exodus

Różne bywają sprężyny twórczości kompozytorskiej. W przypadku Nokturnów (1899) Claude’a Debussy’ego inspiracja przyszła z kręgu malarstwa Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera – amerykańskiego kolorysty i impresjonisty. Kompozytor wyjaśnił, że tytuł utworu należy rozumieć w sensie ogólnym: jako grę barw, świateł i ulotnych nastrojów. Dzieło ma postać tryptyku – Chmury – Zabawy – Syreny; w Syrenach brzmienie instrumentalne wzbogacone zostaje wokalizą chóru żeńskiego.

Osobowość instrumentu

W nurt muzyki późnoromantycznej wpisuje się Morceau de concert na harfę i orkiestrę op. 154 (1918) Camille’a Saint-Saënsa. Kompozytor nie był nowatorem i hołdował rozwiązaniom sprawdzonym w tradycji. A w historii muzyki harfa złączona została z charakterem anielskim i kobiecym – i taką też jej osobowość utrwalił Saint-Saëns w swym koncertującym błyskotliwym utworze.

Dźwięk i słowo

Pawana op. 50 (1887) na chór i orkiestrę Gabriela Fauré’go (istniejąca najpierw w wersji fortepianowej) reprezentuje styl Belle époque i przynosi takie znamienne dlań cechy, jak szlachetność czy elegancję. Autorem tekstu jest francuski symbolista i poeta-dandys Robert de Montesquiou. Pawana należy do środkowego okresu twórczości kompozytora, wyróżniającego się poruszającym i zmysłowym liryzmem. „Zawsze jest tak samo… kochamy i nienawidzimy”… – mówią słowa oddane w ruchu wahadłowym uroczystego hiszpańskiego tańca.

Konteksty. Muzyka zaangażowana

Prawykonanie poematu na chór i orkiestrę Exodus Wojciecha Kilara odbyło się podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w roku 1981. Odczytane zostało jako manifest ruchu solidarnościowego i metafora przejścia Polski przez Morze Czerwone – lata socrealistycznego zniewalania umysłów. Zbudowane jest na planie Ravelowskiego Bolera: ma postać crescenda fakturalnego – rosnącej stopniowo dramaturgii i wariacji barwowych. Muzyka w kulminacji wybucha na słowach „Hosanna Domini, Hosanna Dei”. Tak naród wybrany dziękował Bogu za wyprowadzenie z niewoli.

Małgorzata Janicka-Słysz

Realizacja

Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej

Marek Pijarowski – dyrygent

Irena Czubek-Davidson – harfa

Teresa Majka-Pacanek – chórmistrz

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego powstała w 1945 roku. Pierwszy koncert symfoniczny zagrany został 3 lutego 1945 roku. Patronem Filharmonii Krakowskiej w 1962 roku został wybitny polski kompozytor, pianista i pisarz - Karol Szymanowski. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego jest Bogdan Tosza, zaś funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta pełni Charles Olivieri-Munroe.

Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie - występowała gościnnie w wielu krajach m. in. w Japonii, Libanie, USA, Iranie, a także w większości krajów europejskich.

Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego gościła również wiele światowej sławy zespołów symfonicznych, do których należy m. in. Orkiestra Clevelandzka /George Szell/, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej /Zubin Mehta/, Orkiestra Filadelfijska /Eugene Ormandy/, Moskiewska Orkiestra Kameralna /Rudolf Barsza/, a także wiele innych.

Koncerty, które pojawiły się do tej pory na scenie Filharmonii im. Karola Szymanowskiego prowadzone były przez wielu wybitnych dyrygentów polskich m. in. Zygmunta Latoszewskiego, Tadeusza Strugała, Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, a także zagranicznych m. in. Herman Abendroth, Roberto Benzi, Dean Dixon, Helmut Koch, Kiryłł Kondraszyn i wielu innych.

W Filharmonii im. Karola Szymanowskiego koncertowało również wielu wybitnych solistów m. in. Victoria de los Angeles, Stanisław Bunin, Nigel Kennedy, Leonid Kogan, Scholmo Mintz, Nikita Magaloff, Claudio Arrau, Tatiana Nikołajewa i wielu innych.

Repertuar Filharmonii im. Karola Szymanowskiego jest niezwykle bogaty - znaleźć w nim możemy propozycje wielu koncertów. Filharmonia Krakowska co tydzień organizuje koncerty symfoniczne i oratoryjne, oprócz tego w jej repertuarze znaleźć możemy "Koncerty Uniwersyteckie", które odbywają się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Filharmonia im. Karola Szymanowskiego nie zapomina również o młodszych widzach, o czym świadczy znajdujący się w repertuarze Filharmonii Krakowskiej cykl koncertów symfonicznych "Musica - ars amanda", który skierowany jest przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, a także "Koncerty dla dzieci" przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnych i wczesnoszkolnych oraz zajęcia skierowane do dzieci od 0 do 3 lat oraz kobiet w ciąży - "Smykowe granie".

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego dysponuje niezwykle przestronną salą koncertową - oferuje swoim widzom miejsca na parterze oraz miejsca na balkonie.

Bilety do Filharmonii Krakowskiej kupić można przez internet - za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej Filharmonii Krakowskiej, a także w jej kasie biletowej, która czynna jest od wtorku do piątku od godz. 10.00 do godz. 14.00 oraz od godz. 15.00 do godz. 19.00, zaś w soboty i niedzielę na godzinę przed danym koncertem.

Wejściówki do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego również kupić można przez internet za pomocą portalu www.eEwjsciowki.pl - kilka godzin przed rozpoczęciem koncertu, a także w kasie biletowej filharmonii - sprzedaż rozpoczyna się na godzinę przed danym wydarzeniem.

Adres i dojazd

ul. Zwierzyniecka 1
31-103 Kraków

http://www.filharmonia.krakow.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.5
Średnia ocena
Wspaniałe oderwanie od rzeczywistości!
- Aleksandra

30.11 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Koncert
9.0
Średnia ocena

22.11 / 21:00

+ inne terminy

Gatunek: Koncert
10.0
Średnia ocena
Warsztaty cudowne! Dzieci zachwycone do tego stopnia, że powiedziały ,że chciałyby codziennie przychodzić na warsztaty,
- Joanna

Dziś / 12:15

+ inne terminy

Gatunek: Dla dzieci

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.