Koncert Kolęd - Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej - zdjęcie

Koncert Kolęd - Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej

„Chyba nigdzie pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo narodowym,

tak dziwnie przez cały naród ukochanym i pielęgnowanym, jak w Polsce”.

Stanisław Dobrzycki, O kolędach (1923)

Słowo „kolęda” – tak jednoznacznie utożsamiane w dzisiejszych czasach ze świętami Bożego Narodzenia i z pieśniami wykonywanymi w tym okresie – wywodzi się najprawdopodobniej z łacińskiego terminu kalendae, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca / roku. Rzymską tradycją było obchodzenie, z wielkim rozmachem, styczniowych Kalendae. Był to dla całego imperium szczególny czas, kiedy to nowi konsulowie obejmowali swój urząd. Dla Rzymian stanowiło to okazję do odwiedzania się, obdarowywania upominkami, tańców i śpiewów.

Zwyczaje rzymskie zostały przejęte, a następnie zmodyfikowane przez chrześcijan, którzy zaczęli łączyć czas zabaw noworocznych ze świętowaniem przypadającego w podobnym terminie Bożego Narodzenia.

Początkowo w słowiańskiej tradycji mianem kolęd oznaczano powitalne pieśni pochwalne na cześć gospodarzy. Wraz z umacnianiem chrześcijaństwa zmieniło się znaczenie tego terminu, którym zaczęto określać obrzędy związane z Bożym Narodzeniem, by finalnie utrwalił się jako oznaczenie religijnej pieśni bożonarodzeniowej (przełom XVII i XVIII wieku).

Za pierwsze polskie kolędy przyjmuje się hymny śpiewane w czasie Bożego Narodzenia z tekstami tłumaczonymi z łaciny i melodiami chorałowymi. Takie właśnie pochodzenie ma pieśń bożonarodzeniowa Zdrów bądź Królu Anielski, zapisana w 1424 roku w zbiorze kazań łacińskich Jana Szczekny, będąca pierwszą zachowaną kolędą. Oczywiście należy przypuszczać, że pieśni bożonarodzeniowe śpiewano znacznie wcześniej. Na przełomie XVII i XVIII wieku nastąpił znaczący wzrost popularności tego gatunku. Właśnie w tym czasie powstała, przypisywana Piotrowi Skardze, jedna z najważniejszych polskich kolęd, W żłobie leży – do melodii poloneza koronacyjnego króla Władysława IV. Tekst innej, równie popularnej kolędy, Bóg się rodzi, do melodii w rytmie poloneza, napisał Franciszek Karpiński. Twórcami kolęd byli także między innymi Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn.

Tradycja kolędowania jest istotną i wciąż żywą częścią obchodów Bożego Narodzenia, stąd też nieustannie powstają nowe opracowania dawnych, powszechnie znanych, kolęd oraz nowe, pisane przez kompozytorów współczesnych.

oprac.: Justyna Pieszczek-Zadańska, Sylwia Heinrich

Realizacja

Chór Mieszany Filharmonii Krakowskiej

Teresa Majka-Pacanek - dyrygent

Henryk Jan Botor - organ

CRACOW BRASS QUINTET:

Bartosz Gaudyn – trąbka

Michał Warzecha – trąbka

Paweł Dziewoński – waltornia

Paweł Cieślak – puzon

Jakub Urbańczyk – tuba

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego powstała w 1945 roku. Pierwszy koncert symfoniczny zagrany został 3 lutego 1945 roku. Patronem Filharmonii Krakowskiej w 1962 roku został wybitny polski kompozytor, pianista i pisarz - Karol Szymanowski. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego jest Bogdan Tosza, zaś funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta pełni Charles Olivieri-Munroe.

Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie - występowała gościnnie w wielu krajach m. in. w Japonii, Libanie, USA, Iranie, a także w większości krajów europejskich.

Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego gościła również wiele światowej sławy zespołów symfonicznych, do których należy m. in. Orkiestra Clevelandzka /George Szell/, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej /Zubin Mehta/, Orkiestra Filadelfijska /Eugene Ormandy/, Moskiewska Orkiestra Kameralna /Rudolf Barsza/, a także wiele innych.

Koncerty, które pojawiły się do tej pory na scenie Filharmonii im. Karola Szymanowskiego prowadzone były przez wielu wybitnych dyrygentów polskich m. in. Zygmunta Latoszewskiego, Tadeusza Strugała, Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, a także zagranicznych m. in. Herman Abendroth, Roberto Benzi, Dean Dixon, Helmut Koch, Kiryłł Kondraszyn i wielu innych.

W Filharmonii im. Karola Szymanowskiego koncertowało również wielu wybitnych solistów m. in. Victoria de los Angeles, Stanisław Bunin, Nigel Kennedy, Leonid Kogan, Scholmo Mintz, Nikita Magaloff, Claudio Arrau, Tatiana Nikołajewa i wielu innych.

Repertuar Filharmonii im. Karola Szymanowskiego jest niezwykle bogaty - znaleźć w nim możemy propozycje wielu koncertów. Filharmonia Krakowska co tydzień organizuje koncerty symfoniczne i oratoryjne, oprócz tego w jej repertuarze znaleźć możemy "Koncerty Uniwersyteckie", które odbywają się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Filharmonia im. Karola Szymanowskiego nie zapomina również o młodszych widzach, o czym świadczy znajdujący się w repertuarze Filharmonii Krakowskiej cykl koncertów symfonicznych "Musica - ars amanda", który skierowany jest przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, a także "Koncerty dla dzieci" przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnych i wczesnoszkolnych oraz zajęcia skierowane do dzieci od 0 do 3 lat oraz kobiet w ciąży - "Smykowe granie".

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego dysponuje niezwykle przestronną salą koncertową - oferuje swoim widzom miejsca na parterze oraz miejsca na balkonie.

Bilety do Filharmonii Krakowskiej kupić można przez internet - za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej Filharmonii Krakowskiej, a także w jej kasie biletowej, która czynna jest od wtorku do piątku od godz. 10.00 do godz. 14.00 oraz od godz. 15.00 do godz. 19.00, zaś w soboty i niedzielę na godzinę przed danym koncertem.

Wejściówki do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego również kupić można przez internet za pomocą portalu www.eEwjsciowki.pl - kilka godzin przed rozpoczęciem koncertu, a także w kasie biletowej filharmonii - sprzedaż rozpoczyna się na godzinę przed danym wydarzeniem.

Adres i dojazd

ul. Zwierzyniecka 1
31-103 Kraków

http://www.filharmonia.krakow.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.3
Średnia ocena
Dzieci bawiły się świetnie!!
- Ewelina

22.07 / 15:15

22.07 / 11:00

Gatunek: Dla dzieci
9.3
Średnia ocena
Spektakl prześmieszny. Genialny kontakt z publicznością, masa inteligentnych, niewulgarnych żartów. Polecam
- Radosław

22.09 / 20:00

22.09 / 18:00

Gatunek: Kabaret
8.8
Średnia ocena
Fascynujące jak wiele treści można przekazać bez słów
- Mesalina

22.08 / 20:00

23.08 / 20:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Pantomima
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.